0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Michelinský průvodce zve do kuchyní, kde vládnou ženy

restaurace
ZDROJ: Pexels.com
sdílet:

Britské a irské restaurace získaly rekordní počet michelinských hvězdiček, na necelých třech stech metrech v městečku Bray se jich dokonce sešlo hned šest. Rekordní je i počet oceněných šéfkuchařek, v letošním vydání Michelinova průvodce po dobrých restauracích na Britských ostrovech jich najdete hned deset.

Mezi vyvolené se neprobojovala ani jedna, nejlepší ostrovní šéfkuchaři jsou Gordon Ramsay a Mark Askew z restaurace Gordon Ramsay, Michel Roux z restaurace penzionu Waterside Inn a Heston Blumenthal z restaurace The Fat Duck.

„Poprvé vidíme ženy na vedoucích místech. Kdybyste vrátili čas o deset let, nenašli byste v čele nejprestižnějších restaurací ani jednu ženu,“ prohlásil editor britského vydání Derek Bulmer. „Pokud to tak půjde dál, přestane být gastronomie oborem, kterému vládnou muži.“ Podle jeho názoru nynější hodnocení povzbudí i další ženy k tomu, aby se vrhly na profesi, které tradičně dominují muži.

Jednou z oceněných šéfkuchařek je i chráněnkyně Gordona Ramsayho Angela Hartnettová, která svojí londýnskou restauraci Murano otevřela teprve před čtyřmi měsíci. „Strašně mě to potěšilo, otevřeli jsme v srpnu a já si řekla, že první hvězdičku chci získat do ledna a vyšlo to. Máme skvělé menu a skvělé jídlo, získat druhou hvězdičku už ale bude náročnější. Nerozdávají se jen tak."

Inspektoři si zamilovali Allegro, Češi Alcron

Michelinskou hvězdičku získalo celkem 132 britských a irských restaurací, 16 z nich získalo dvě, tři hvězdy zůstaly třem nejlepším podnikům. Proti loňsku se seznam jednohvězdičkových podniků rozrostl o čtrnáct restaurací; nově sice získalo jednu hvězdu 26 nových restaurací, ale dvanácti dalším ji Michelinovi inspektoři sebrali. Na seznam dvouhvězdičkových restaurací přibyly čtyři restaurace, z toho tři v Londýně.

V nejprestižnější tříhvězdičkové kategorii jsou nadále jen tři podniky. Waterside Inn v městečku Bray oceňují komisaři třemi hvězdami už od roku 1985, restaurace The Fat Duck, kterou najdete jen o pár metrů dále, je mezi těmi nejlepšími teprve popáté, zato londýnská restaurace Gordona Ramsayho svůj post nejlepší restaurace potvrdila už podeváté. „Nikdy předtím jsme nerozdali tolik hvězdiček,“ podotkl Bulmer. „Mezi oceněnými restauracemi jsou rodinné podniky, obyčejné restaurace, venkovské hotýlky i vyhlášené londýnské podniky.“

Michelin vydává separátně průvodce po restauracích ve vybraných zemích a městech nebo ve skupinách zemí a měst. Loni se do jednoho z nich poprvé dostala i restaurace z České republiky, a to italská Allegro z pražského hotelu Four Seasons, která si vysloužila jednu hvězdičku. Čeští labužníci z ní ale na rozdíl od michelinských inspektorů tak nedšeni nejsou. V Maurerově výběru Grand Restaurant pro rok 2009 skončila restaurace Allegro až na 10 místě.

Související články

Autor: Redakce Apetit

Apetit magazín

5 jídel, která si domů raději neobjednávejte
  • Poradna

5 jídel, která si domů raději neobjednávejte

V uplynulých letech se s rozvážkovou službou jídla do domu doslova roztrhl pytel. Pokud i vy patříte mezi milovníky restauračního jídla v teple a klidu domova, možná vás zaujme našich pět tipů, čemu se ve verzi ‚s sebou‘ raději vyhnout. ...
Jambalaya, gumbo, beignets: Uvařte si menu z New Orleans!
  • Lidé a jídlo

Jambalaya, gumbo, beignets: Uvařte si menu z New Orleans!

Slavná kuchyně lousianského města New Orleans je výsledkem bohaté směsice kultur, které našly svůj domov podél řeky Mississippi. Projevuje se specifickými jídly, plnými vůní a barev. Připravit si je doma v českých podmínkách je překvapivě...
Jak na dokonalý vývar
  • Tipy a triky

Jak na dokonalý vývar

Vývar je dokonalou surovinou pro každou omáčku, polévku a velkou část dalších pokrmů. Je základem profesionálního i amatérského vaření. Jeho příprava zabere nějaký ten čas, ale můžete připravit velké množství a po dávkách ho zamrazit....

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
549 Kč
439 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč