Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Vědci zkoumali po dobu 8 let ženy po přechodu. Zajímaly je účinky doplňků stravy

Doplňky stravy
ZDROJ: ImageProfessionals
sdílet:

Utrácíte za vitaminy a doufáte, že se vyhnete civilizačním chorobámi? Studie ukazují, že utrácíte zbytečně. Nejrůznější vitaminové doplňky, za které spotřebitelé utrácí miliardy dolarů, totiž nejspíš chronickým onemocněním nezabraňují. U žen léta užívajících multivitaminy totiž nijak nekleslo riziko, že onemocní rakovinou, dostanou srdeční infarkt nebo mozkovou mrtvici.

Studie se zakládá na vzorku 162 tisíc žen, jde o dosud největší skupinu, na které vědci zkoumali vliv multivitaminů. Muži se výzkumu neúčastnili. „Multivitaminy v podstatě žádný efekt nemají. A při tak velkém a různorodém vzorku jde o celkem jasnou zprávu, že nikomu neškodí, ale že nikomu s ohledem na riziko chronických onemocnění ani prospěšné nejsou," tvrdí Marian Neuhouserová z Výzkumného centra rakoviny Freda Hutchinsona, která vědecký tým vedla.

Vědci sledovali ženy, všechny po menopauze, po dobu osmi let. Asi 42 procent z nich každý den užívalo vitaminové přípravky. Zjistili, že u všech byl téměř stejný výskyt rakoviny prsu, tlustého střeva, vaječníků nebo jiných typů rakoviny, stejně tak kardiovaskulárních onemocnění jako srdeční infarkt nebo mozková mrtvice.

Zapomeňte na pilulky a začněte zdravě jíst!

Spotřebitelé v USA ročně za potravinové doplňky utratí více než 20 miliard dolarů (více než 426 miliard korun), třetinu z toho za multivitaminy. Mnoho lidí vitaminy a minerály používá, aby se ochránili před chronickými nemocemi, chřipkou a nachlazením.

  • Neuhouserová všem radí, aby raději jedli pestře a na jídelníček zařadili hodně ovoce a zeleniny. „Pokud si lidé myslí, že všechny potřebné živiny získávají díky vitaminové pilulce, mýlí se," říká Neuhouserová.

To, že vitamínové pilulky opravdu nemají zázračnou moc, potvrzují i další výzkumy. V roce 2008 americký Národní institut pro rakovinu zastavil výzkum, kterého se účastnilo 35 tisíc mužů. Cílem výzkumu bylo zjistit, zda užívání doplňků potravy se selenem a vitaminem E zabraňuje vzniku rakoviny prostaty. Opak byl pravdou.

  • U mužů užívajících jen selen se totiž lehce zvýšil výskyt cukrovky a u mužů užívajících pouze vitamin E výskyt rakoviny prostaty. Z jiné studie zase loni v listopadu vyplynulo, že používání vitaminu C a nebo vitaminu E u 14 641 lékařů v USA nesnížilo riziko vzniku rakoviny nebo kardiovaskulárních onemocnění.

Zdroj: BBC, NY Times, The Guardian

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Jarmila Černá

Apetit magazín