0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Multivitaminy nás nezachrání

Vitamíny pilulky
ZDROJ: Pixabay.com
sdílet:

Utrácíte za vitaminy a doufáte, že tak snížíte riziko nejrůznějších onemocnění a vyhnete se rakovině, infarktu či mrtvici? Jak vyplývá z nejnovější studie, utrácíte zbytečně. Výsledky výzkumu amerických vědců naznačují, že nejrůznější vitaminové doplňky, za které spotřebitelé v supermarketech a lékárnách utratí miliardy dolarů, nezabraňují vzniku chronických onemocnění. U žen léta užívajících multivitaminy totiž nijak nekleslo riziko, že onemocní rakovinou, dostanou srdeční infarkt nebo mozkovou mrtvici.

Studie se zakládá na vzorku 162 000 žen, jde o dosud největší skupinu, na které vědci zkoumali vliv multivitaminů. Muži se tohoto výzkumu neúčastnili. „Multivitaminy v podstatě žádný efekt nemají. A při tak velkém a různorodém vzorku jde o celkem jasnou zprávu, že nikomu neškodí, ale že nikomu s ohledem na riziko chronických onemocnění ani prospěšné nejsou," tvrdí Marian Neuhouserová z Výzkumného centra rakoviny Freda Hutchinsona, která vědecký tým vedla.

Vědci sledovali ženy, všechny po menopauze, po dobu osmi let. Asi 42 procent z nich každý den užívalo vitaminové přípravky. Zjistili, že u všech byl téměř stejný výskyt rakoviny prsu, tlustého střeva, vaječníků nebo jiných typů rakoviny, stejně tak kardiovaskulárních onemocnění jako srdeční infarkt nebo mozková mrtvice.

Zapomeňte na pilulky a začněte zdravě jíst!
Spotřebitelé v USA ročně za potravinové doplňky utratí více než 20 miliard dolarů (více než 426 miliard korun), třetinu z toho za multivitaminy. Mnoho lidí vitaminy a minerály používá, aby se ochránili před chronickými nemocemi, chřipkou a nachlazením. Neuhouserová všem radí, aby raději jedli zdravě a na jídelníček zařadili hodně ovoce a zeleniny. „Pokud si lidé myslí, že všechny potřebné živiny získávají díky vitaminové pilulce, mýlí se," říká Neuhouserová.

To, že vitamínové pilulky opravdu nemají zázračnou moc, potvrzují i další výzkumy. Loni v říjnu americký Národní institut pro rakovinu zastavil výzkum, kterého se účastnilo 35 000 mužů. Cílem výzkumu bylo zjistit, zda užívání doplňků potravy se selenem a vitaminem E zabraňuje vzniku rakoviny prostaty. Opak byl pravdou. U mužů užívajících jen selen se totiž lehce zvýšil výskyt cukrovky a u mužů užívajících pouze vitamin E výskyt rakoviny prostaty. Z jiné studie zase loni v listopadu vyplynulo, že používání vitaminu C a nebo vitaminu E u 14 641 lékařů v USA nesnížilo riziko vzniku rakoviny nebo kardiovaskulárních onemocnění.

Autor: Redakce Apetit

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
549 Kč
439 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč