Nakupujte šetrně k životnímu prostředí

sdílet:
Není vám jedno, že velryby polykají tuny plastových odpadků, a některé živočišné druhy vymírají jen proto, že jsou díky lidské nedbalosti baleny do plastů, které člověk sice umí vyrobit, ale neumí už s nimi dále pracovat? Pak začněte žít ve stylu Zero waste.

Vědci spočítali, že za dvacet let nás zavalí dvacet miliard tun plastu, což je takové číslo, v jehož reálné hodnotě se každý nákup do vlastních obalů rozhodně počítá. A navrhli, že by právě množství odpadu z tohoto materiálu bylo vhodné snížit až o 80 %, aby si planeta trochu oddychla. Možností je několik. Výroba obalového materiálu z kompostovatelného materiálu, nahrazení plastu papírem, žít podle filozofie Zero waste, kde jedním z pilířů je právě absolutní vynechání plastových obalů z běžného života.

Zero waste získává na stále větší popularitě. Kromě toho, že svým zodpovědným přístupem snížíte stopu, která je za vámi zanechávána pro budoucí generace, podpoříte také ekologickou pěstování a výrobu nejen potravin, ale i dalších produktů. Jestliže nevíte, kde začít, nahlédněte do knihy Bey Johnson, která vás světem Zero Waste do detailu provede. Tento životní styl je trendem od přelomu tisíciletí, kdy si lidé postupně začali uvědomovat, že hromadění odpadu a primárně nákupy zásob v plastu povedou k zahlcení planety odpadem, se kterým si příroda sama neporadí. Právě Bea doporučuje ve své knize přistupovat k nákupům podle pravidla pěti Z. Tedy: zamítnout, zredukovat, zužitkovat, zrecyklovat a zkompostovat. Zamýšlet se nad tím, zda potřebujete tak velké nákupy, nebo jestli vaše domácnost potřebuje méně surovin. Se Zero Waste je totiž spjatá také nižší spotřeba, tím snižování skleníkových plynů a další pozitivní efekty pro celou Zemi - a také primárně pro vaše zdraví. Právě tak se zrodil trend v trendu – nákupy bez obalových materiálů. Nejprve se bez obalu začaly v Kalifornii prodávat sypké potraviny (rýže, luštěniny, atd.), ovšem s rostoucí poptávkou začala narůstat i nabídka a tak se dnes dá v této formě sehnat prakticky vše. Od mouky a fazolí přes kuře, drogistické zboží a další produkty. Myšlenka prodejen bez obalů se rychle rozšířila po celém světě. 

Snídaňová kaše – z čeho si ji můžete připravit?

Více

Bez obalu – na nákup s vlastními nádobami a sáčky

I v našich končinách se filozofie ekologických nákupů rychle ujala. Bezobalové prodejny rostou jako houby po dešti a nějakou dnes najdete prakticky v každém větším městě. Do vlastních obalů můžete nakoupit nejen mouku a koření, ale také drobnosti jako čokoládu, sušenky, případně také prací prášek. A samozřejmě spoustu dalších položek. A nejen ty. V některých obchodech si můžete odstřihnout čerstvé bylinky z květináčů, tomuto trendu se věnují například velká zahradnictví, která je de facto pěstují za vás. 

Jak uchovat bylinky v té správné kondici

Více

Pozadu překvapivě nezůstavají ani velké řetězce. Nechtějí přijít o ekologicky uvažující zákazníky a nejčastěji sekci s pečivem či ovocem a zeleninou si můžete za menší obnos pořídit sáček, se kterým se budete na nákupy vracet. Příkladem je třeba Lidl či Kaufland. Albert dokonce ve vybraných prodejnách testuje bezobalový prodej luštěnin, ořechů, vloček a dalších suchých surovin. Pravdou je, že tato technika nakupování v našich supermarketech tradici prozatím nemá a je tedy důležité k ní zákazníky, kteří jsou zvyklí na plastové sáčky, vést. V případě igelitových tašek, které byly dříve zdarma téměř k jakémukoli nákupu, jsme už boj vyhráli. Věříme, že i tažení proti všudypřítomným jednorázovým sáčkům, jednou úspěšně vyhrají obaly na opakované použití.  

Do vlastních obalů dnes můžete nakupovat i čistící a prací prostředky. Tuto službu nabízí nejen bezobalové prodejny, ale např. i široká síť drogerií dm. Jednoduše si načepujete zvolený produkt a po vypotřebování se vrátíte se stejným obalem pro doplnění dávky.

Biofarmy – návrat ke kořenům

Pokud vás tento styl nákupu zajímá, nevynechejte v žádném případě návštěvu biofarem. Právě tam můžete ochutnat, a ve vlastním obalu si domů odnést vejce, pečivo, koláče, houby, kuřata, maso a další produkty vždy podle založení a směru fungování dané farmy. Můžete také objednávat farmářské bedýnky, které vám naplní čerstvými sezonními surovinami a vy je potom jednoduše vyzvednete, či za svým farmářem vyrazit na trh. U jejich stánků sice stále na jednorázové sáčky narazíte, ovšem ty plastové nahradily papírové nebo biologicky odbouratelné. 

Jak skladovat letní zeleninu

Více

Prodejnu, která svou filozofií i sortimentem nabízeného zboží přesně zapadne do konceptu Zero waste, dnes už určitě najdete ve svém okolí. Na stránkách mapa.reduca.cz najdete dokonce mapu bezobalových prodejen po celé České Republice. Investujte do vlastních obalových materiálů, vraťte se k tradiční síťovce a uvidíte, jak dobrý pocit budete ze svého konání mít. A planeta a vaše děti vám jednou, nezavaleni hromadou plastů, poděkují.

Obchod Apetit