0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Nať petržele pod drobnohledem: prozradíme vám její léčivou sílu

Nať petržele pod drobnohledem: prozradíme vám její léčivou sílu
sdílet:

Často se s ní setkáme jako s ozdobou polévek, pečínek nebo studených salátů. Petržel ale není jen reprezentativní zelenou rostlinou, je především vitaminy nabitou pomocnicí v boji s mnoha zdravotními neduhy. Povíme vám, proč nať petrželky zařadit na jídelníček i záhonek.

Hladkolistá nebo kudrnka?

V českém prostředí se s natí petržele můžete setkat ve dvou podobách. Dekorativnější kadeře má petržel kudrnka, výraznější chuť a větší listy najdeme u petržele hladkolisté. Obě zdobí zahrádky i květináče na balkonech díky snadnému pěstování. Sklízí se několikrát během sezony, po řezu znovu obrůstají, a tak se jejich přítomností můžete těšit po celé léto. Jakou si tedy vysadit na záhonku? Nejlépe obě odrůdy.

Petržel hladkolistá je po světe více rozšířená. Má intenzivnější, pikantní aroma, díky kterému se hodí i do pokrmů s tepelnou úpravou. Snáší dobře vyšší teploty, při kterých neztrácí svou vůni ani chuť. Ozdobí polévky, těstoviny, dušené či pečené maso, omelety i brambory ve všech úpravách.

Petrželka kadeřavá je typickou středoevropskou ozdobou především studené kuchyně. Nemá tak výrazné aroma, za to je však šťavnatá na skus. Šunkový chlebíček by bez její přítomnosti nebyl tím pravým zážitkem, hodí se do dipů, zálivek, pomazánek, zeleninových salátů, ozdobit s ní můžeme i teplá jídla, avšak na úplném konci vaření, těsně před podáváním.

Pěstování petrželové nati

Abychom měli dostatek petrželové nati po celý rok, vyséváme ji na jaře pro letní sklizeň, a druhý výsev uskutečníme v polovině léta, abychom měli nať i na podzim a zimu. Ve studených měsících se nati daří za oknem, pěstovat ji můžete také na balkoně.

Pro svůj růst potřebuje půdu bohatou na živiny, světlé či částečně stíněné místo. Přímé slunce jí nedělá dobře. Potřebuje stále vlhkou půdu, se zaléváním by se to však nemělo přehánět, aby nezežloutly listy, které se takto zbarví i při nežádoucím suchu.

Účinky znali již starověcí Řekové i Římané

O prospěšných látkách v petrželi věděli již ve středověku. Karel Veliký její pěstování dokonce nařídil rozkazem. Petržel obsahuje léčivé látky ve všech svých částech, kořenu, stonku, květech i listech. Může se chlubit přítomností vitaminů A, B, C, E a K. Z minerálů v ní najdeme fosfor, železo a vápník. Účinné látky se však nejvíce soustředí v silici. Najdeme v ní také antioxidační flavonoidy, esenciální oleje a kyselinu listovou. Pyšnit se může opravdu vysokým obsahem chlorofylu, díky kterému pomáhá čistit krev, detoxikuje a napomáhá rychlejšímu hojení.

Jaké jsou účinky petrželové nati na naše zdraví?

 • silice má dezinfekční účinky a podporuje močení, proto je důležitou součástí urologických čajů
 • pomáhá detoxikovat také tlusté střevo a ledviny, předchází tvorbě ledvinových i močových kamenů
 • zlepšuje trávení, zbavuje nadýmání
 • podporuje chuť k jídlu
 • má antioxidační vlastnosti
 • neutralizuje volné radikály
 • využívá se jako prevence nádorových onemocnění, srdečních chorob či zánětů celého těla
 • tiší příznaky astmatu, chřipky a nachlazení
 • snižuje vysoký krevní tlak
 • reguluje hladinu cukru v krvi, diabetikům je tedy velmi nápomocná
 • přiložením listů či tinktury zmírní reakci na bodnutí hmyzu či povrchové poranění kůže
 • petrželový odvar ničí bakterie v ústech, pomáhá od bolesti zubů a zanechává čerstvý dech po jídle
 • napomáhá při poruchách menstruačního cyklu i na prokrvení pohlavních orgánů

Související články

Autor: hana.kovarikova

Apetit magazín

Masové hody s českou národní klasikou: vepřo knedlo zelo
 • Tipy a triky

Masové hody s českou národní klasikou: vepřo knedlo zelo

Guláš, svíčková a knedlo vepřo zelo, když je tahle trojice na poledním menu v restauraci, máme problém se rozhodnout. Pro dnešek máme ale jasno! Dejte si s námi to nejlepší knedlo vepřo zelo, máme pro vás tipy na jedno z nejlepších českých...
Jak na bezlepkový chléb?
 • Jak na to

Jak na bezlepkový chléb?

Ať už patříte mezi celiaky nebo chcete svůj jídelníček odlehčit, máme pro vás tipy, jak si doma připravit chutný bezlepkový chléb. Vyplatí se používat kupované bezlepkové směsi nebo je lepší spolehnout se na vlastní síly? Připravte si s...
Kombucha: Připravte si nápoj dlouhověkosti
 • Zajímavosti

Kombucha: Připravte si nápoj dlouhověkosti

Pozitivní účinky kombuchy na lidský organismus jsou známy již tisíce let. Jedná se o fermentovaný nápoj, který je díky živým kulturám bohatý na probiotika, antioxidanty a mnoho dalších prospěšných látek. Jak si kombuchu připravit doma? ...
AD
Stop plýtvání jídlem aneb Nekrmte koš!
 • Nakupujeme

Stop plýtvání jídlem aneb Nekrmte koš!

Věděli jste, že domácnosti jsou odpovědné až za 53 % potravinového odpadu? Tento alarmující údaj, zveřejněný organizací Zachraň jídlo, nám může posloužit jako odrazový můstek ke změně. Naučíme-li se lépe hospodařit, bude to mít pozitivní...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
549 Kč
357 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč