0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Nejokázalejší večírky v dějinách

Nejokázalejší večírky v dějinách
sdílet:
Již celá tisíciletí si lidé rádi na oslavách vyhazují z kopýtka. Připomeňme si některé legendární hostiny.

Římané uměli žít

Staří Římané si rádi vychutnávali několikachodové večeře plné kvalitního vína. Proslulým gurmánem té doby byl římský vojevůdce a politik Lucullus, jehož vyhlášené hostiny vstoupily do historie jako ‚lukulské hody‘. Rozmařilý Lucullus pohoršoval okolí tím, že dokázal za jednu hostinu utratit i 200 000 sesterciů. Aby si mohl pravidelně dopřávat své oblíbené jídlo, exotické ryby, nechal postavit ěkolik rybníků.

Mezi milovníky opulentních hostin patřila i legendární milostná dvojice Antonius a Kleopatra. Ti se dokonce trumfovali, kdo uspořádá vybranější večeři. Rozmarná Kleopatra jednou nechala v číši octa rozpustit vzácnou perlu a tímto exkluzivním nápojem připila na zdraví své lásky.

Ludvík XIV. se uměl odvázat

Ani v novodobých dějinách není o poživačné milovníky večírků nouze. Známým požitkářem byl francouzský král Ludvík XIV., který rád pořádal velkolepé oslavy, ale ještě raději se na ně nechával i s celým doprovodem zvát (protože je nemusel platit). V roce 1661 uspořádal finančník Fouquet okázalou slavnost, na kterou krále pozval. Večeře se servírovala na 432 zlatých talířích a 6000 stříbrných talířích; 1200 hrajících fontán rámovalo představení, které napsal a se svou divadelní společností sehrál Molière, a večer vrcholil nádherným ohňostrojem. Jedinou vadou na kráse bylo, že těsně před večeří praskla Fouquetova zpronevěra státních peněz, takže pořadatel skončil v žaláři.

Ani dnes se není za co stydět

Krize nekrize, slaví se dál. Britská modelka a skandalistka Kate Mossová slavila ve své luxusní rezidenci narozeniny celé čtyři dny, pak už sousedům ruply nervy a přivolali policii, aby večírek konečně ukončila. Následky velkolepé party v domě i okolí musela úklidová firma likvidovat ještě hodně dlouho.

Otevírací večírek dubajského hotelu Atlantis ale dlouho nikdo nepřekoná – ohňostroj bylo vidět dokonce i z vesmíru. Večírek vyšel majitele hotelu na 20 milionů dolarů, snědlo se 50 kilogramů husích jater a 1700 humrů. Záměr trumfnout ostatní slavné hotely se povedl beze zbytku.

Autor: Redakce Apetit

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
549 Kč
439 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč