Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Oslavte konec léta, konec žní… na Biodožínkách!

Oslavte konec léta, konec žní… na Biodožínkách!
sdílet:
Dožínky jsou původně poděkování Hospodinu za úrodu, dnes už jde spíše o společenskou událost. To ale neznamená, že si je nemůžete užít! Nevíte-li kam, zajeďte si do areálu ekocentra Country Life v Nenačovicích u Berouna. Čeká na vás zajímavý program, spousta dobrého a zdravého jídla a pití, široký sortiment biopotravin a dalších ekologických výrobků.

V průběhu staletí se měnil obsah i forma slavení dožínek. Ještě před sto lety bývalo u nás zvykem, že na poslední den žní se nechávalo na poli obilí pouze na jednu fůru. Vůz se vyzdobil, chasa z posledního posekaného obilí uvila věnec s kyticí a zvesela, s písničkou se vracela do stavení. Tam předala věnec s kyticí hospodáři a hospodyni jako upozornění, že všichni pracovali ze všech sil, že je obilí pod střechou, a tím je hlavní část potravy zajištěna. A že teď mají právo si alespoň několik hodin odpočinout po té namáhavé práci. Ale odpočinout vesele – při písničce a tanci. Správný hospodář se nesměl nechat zahanbit a musel být připraven. Piva a koláčů musel být dostatek pro všechny, kteří se na žních podíleli.

Prozkoumejte život na ekofarmě!

I v Nenačovicích se bude jíst, pít, zpívat a tančit. Hlavním bodem programu bude vystoupení legendární skupiny Spirituál Kvintet. Až vám při tanci i zpěvu vyhládne, můžete ochutnat něco z širokého sortimentu produktů Country Life a ve vzorkové prodejně Archa si je za ‚dožínkové ceny‘ nakoupíte. Připravena bude i bohatá biotombola.

Pro zvídavé budou připraveny exkurze, díky kterým zjistí, jak funguje ekofarma a biopekárna, které jsou součástí ekocentra Country Life. V přednáškovém sále na vás čeká řada zajímavých přednášek a filmů – vše v duchu zdravého životního stylu a ekologie. Budou promítány filmy – Architekt odpadu a Home – propagující myšlenku trvale udržitelného rozvoje a bojující o záchranu naší planety.

Pro nejmenší je připravena řada dětských her a soutěží, kde bude zábavnou formou zpracována ekologická tematika. Těšit se mohou i na pohádkové loutkové představení Ivety Duškové a Petry Bílkové Dva kamarádi a na vystoupení dětí z Waldorfské školy v Jinonicích.

Více o Biodožínkách se dočtete v sekci Akce & Kurzy.

Autor: Redakce Apetit

Apetit magazín