0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Osvěžující citrusy s blahodárným složením

Osvěžující citrusy s blahodárným složením
sdílet:
Znáte všechny druhy citrusů? A víte, čím nám jsou tyto starodávné plody prospěšné? Vše vám rádi vypovíme v následujícím článku.

Původ citrusů

Citrusy jsou teplomilné, většinou trnité stromy i keře pocházející z tropických a subtropických oblastí Austrálie a jihovýchodní Asie. Pravlastí jejich přirozeného růstu je nejspíše také podhůří Himaláje.

Tyto rostliny jsou hojně využívány, ať už k přímé konzumaci, tak dalšímu zpracování v potravinářském a farmakologickém odvětví, navíc také v parfumérii. Citrusy svým unikátním vzhledem zdobí řadu zahrad i pokojů. Pěstováním těchto pokojových odrůd se zabývají citrusáři. Citrusy jsou navíc nositeli řady kulturních symbolů, vzpomeňme důležitou roli rajského jablka v křesťanské tradici. Jejich kultivace je datována dávno před naším letopočtem, a to na území Asie. V Evropě se první citrusy začaly pěstovat v antice, nejspíše díky výpravám Alexandra Velikého, který tuto plodinu přivezl ze svých cest. Pěstování citrusů, především pomerančů, se na našem kontinentě rozšířilo až na přelomu 15. a 16. století.

Jaké známe druhy citrusů

Původní botanické druhy citrusů povětšinou plodí nepoživatelné plody. Díky rozšířenosti jedlých citrusů vzniklo křížením mnoho dalších „hybridů“, na kterých si dodnes pochutnáváme. Citrusy, které se považují za původní, jsou mandarinky obecné a středozemní, cedrát, pomelo a citronečník trojlistý. Z vypěstovaných „hybridů“ si pochutnáváme na mandarince klementince, hořkém i červeném pomeranči, grapefruitu, citronech, limetkách a bergamontech. Křížením mezi sebou vznikl například citremon, citranž, citrumelo či kalamondin.

Co v citrusech najdeme

Citrusy jsou z velké většiny tvořeny vodou (kolem 90 % z celkového objemu plodů), nicméně jsou v nich obsaženy další živiny. Přestože jako hlavní živinu dodají sacharidy, řadíme citrusy k méně sladkým druhům ovoce. Tuky a bílkoviny v nich téměř nenalezneme. Jsou chutným zdrojem organických kyselin, vitaminů C i E, vlákniny i betakarotenu. Minerály jsou zastoupeny draslíkem, hořčíkem, fosforem, vápníkem a železem. Ochranná slupka citrusů obsahuje pektin a vonné látky, díky kterým rozkrojený citrus nezaměnitelně voní a je využíván v kosmetice.

Čím prospívají našemu tělu

 • zlepšují zdraví vašeho srdce
 • podporují zažívání, trávení i tvorbu žluči
 • jsou prospěšné během detoxikace organismu
 • snižují riziko vzniku ledvinových kamenů
 • udržují hladinu cukru v krvi díky vláknině
 • vyrovnávají pH v našem těle
 • chrání mozek před vznikem Parkinsonovy i Alzheimerovy choroby
 • pomáhají v prevenci i léčbě rakoviny
 • posilují tepny, vlasy, pokožku i nehty
 • vyvolávají pocit sytosti, mají málo kalorií, jsou tedy vhodné při redukci váhy
 • jsou bohatým zdrojem vlákniny

Čím nás citrusy naopak mohou potrápit

 • nadměrná konzumace citrusů může způsobit zubní kaz
 • nadměrná konzumace citrusových džusů může vést ke ztučnění jater
 • grapefruit a pomelo můžou negativně ovlivnit účinky léčiv kvůli látce furanokumarin, která je zodpovědná za vstřebávání léčiv, obezřetnosti dbejte, pokud užíváte léky na vysoký cholesterol, vysoký krevní tlak, potlačení imunity, antidepresiva i léky k léčbě alergií

 

Nejlepších účinků citrusů docílíte přímou konzumací plodů. Kupované džusy obsahují větší množství cukrů a přidaných barviv nežli zdraví prospěšných látek. Doporučujeme tedy vychutnání čerstvých plodů či šťáv z domácího odšťavňovače.

Související články

Autor: hana.kovarikova

Apetit magazín

Zimní Apetit piknik přilákal tisíce návštěvníků
 • Lidé a jídlo

Zimní Apetit piknik přilákal tisíce návštěvníků

Na začátku byla myšlenka setkat se s vámi, našimi čtenáři, nejen v létě, ale také v druhé polovině roku. Vychutnat si skvělé jídlo, popovídat si, nakoupit dárky, zkrátka si užít krásný den. Bude osvědčený letní recept fungovat i v zimě?...
AD
Vychutnejte si nekonečný kontrast a fascinující barvy
 • Nakupujeme

Vychutnejte si nekonečný kontrast a fascinující barvy

Díky vyspělým technologiím, kterými jsou televize LG doslova našlapané, se otevírá celá škála nových možností na sledování obsahu a také hraní her. Nejzásadnější je zde technologie samotného zobrazení obrazu OLED. ...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
549 Kč
357 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč