Pitahaya - šťavnaté ovoce s dračí kůží

sdílet:
Když se řekne exotické ovoce, většina z nás si představí ananas, kiwi, mango, kaki nebo papáju. Ale znáte pitahayu? Tohle ovoce se na český trh dostalo docela nedávno a už si získalo spoustu příznivců. Nejen že vás ohromí jeho vzhled, ale když se do něj zakousnete, pak teprve pochopíte, v čem tkví jeho kouzlo. Chcete se o pitahaye dozvědět víc? Pak neváhejte číst dál. Máme pro vás spoustu zajímavostí.

Ovoce z liány

Pitahaya, zkráceně pitaya, ve světě dragon fruit, v Česku dračí ovoce, v Číně ohnivý drak a ve Vietnamu zelený drak, to všechno jsou označení pro exotické plody kaktusu pocházejícího ze Střední Ameriky, které se dnes pěstují také v Indonésii, Číně, Jižní Americe, Mexiku či Izraeli. Rostliny, na kterých dračí ovoce roste, jsou zvláštním druhem pralesního kaktusu. Koření sice v zemi jako jiné druhy této rostliny, ale poté postupně šplhají do korun stromů. Jsou to tedy vlastně liány. Další zajímavostí je, že květy kaktusu, které mají bílou nebo žlutou barvu, se rozvíjejí jen v noci a opylovat je tak mohou pouze noční motýli můry.

Seznamte se s kaki, ovocem bohů

Více

Proč dračí?

Ovoce, které vyroste z květů na liánách, má vejcovitý tvar. Ale proč to přízvisko „dračí“? Za to vděčí slupce, která je charakteristická třírohými špičatými šupinami připomínajícími ostny na dračí kůži. Slupka je tuhá, takže se nedá jíst, ale uvnitř plodu se skrývá lahodná šťavnatá dužina plná malých černých semínek, která chutí připomíná směs vodního melounu a angreštu.

Barva slupky i dužiny se liší podle druhu. Nejznámější, nejdostupnější a nejpopulárnější je pitahaya blanca, která má sytě růžovou slupku a bílou dužinu. Po rozříznutí tak uvidíte nádherný barevný kontrast růžové a bílé, proto bývá tento druh pitahayi používán jako jedlá ozdoba a někteří ho také považují za nejvíce fotogenické ovoce vůbec. Dalším druhem je pitahaya roja, která má nejen sytě růžovou slupku, ale i dužinu uvnitř. Chuť dužiny je připomíná kombinaci kiwi a melounu a silně barví, proto je dobré použít rukavice. Poslední druh se nazývá pitahaya amarilla a má žlutou slupku a bílou dužinu, jejíž chuť je podobná směsi kiwi a angreštu.

Je dračí ovoce zdravé?

Ano a dokonce velmi. Někdy je dračí ovoce dokonce označováno jako superpotravina. Zdraví prospěšné látky najdeme zejména v dužině, která obsahuje vysoké množství vlákninyvitaminu C, B a E, a je bohatá na železo, vápník a fosfor. Plody s růžovou dužinou obsahují spoustu antioxidantů. K zahození nejsou ani černá semínka obsažená v dužině. Ty jsou totiž zdrojem omega–3 a omega–6 mastných kyselin. Je ale potřeba semínka pořádně rozkousat, jinak se látky v nich obsažené do těla nedostanou.  Všechny tyto látky v dračím ovoci tak přispívají k posílení imunity a nervového systému, zpomalení stárnutí, zdraví kostí a zraku, snížení rizika kardiovaskulárních obtíží, podpoře trávení a působí také v boji proti rakovině. Dužina obsahuje až 90 % vody, je tedy nízkokalorická a vhodná ke konzumaci při redukční dietě.

Jak jíst v zimě ovoce

Více

Jak dračí ovoce konzumovat?

Jak jsme si řekli, slupka se nekonzumuje, proto je nejprve potřeba se jí zbavit. To uděláte jednoduše tak, že plod překrojíte na půl a dužinu vydlabete, nebo plod nakrájíte na měsíčky a dužinu vykusujete stejně jako třeba u melounu. Bílá dužina na rozdíl od té růžové není chuťově příliš výrazná. Nejlépe si jí vychutnáte vychlazenou a pokapanou limetkovou šťávou. Hodí se ale i na přípravu smoothie, džusu, svěžího letního salátu nebo jako ozdoba do různých pokrmů. Často můžeme dračí ovoce vidět v tzv. smoothie bowl. V oblastech původu se z pitahayi vyrábí dokonce víno.

Související recepty

Související články

  • Novinky a zajímavosti

5 důvodů, proč jíst meloun

K létu patří ovoce. A to nejen to bobulovité. Tělo je třeba hydratovat, a možná i proto mnoho lidí sahá například po melounech, které obsahují spoustu vody. Kromě vydatné svačinky plné vitamínů a antioxidantů tak organismus dostane i velkou...
  • Tipy a triky

Jak oloupat a očistit ananas

Ananas milujeme čerstvý i v pokrmech, ale jeho loupání není příliš příjemnou záležitostí. Často ho proto necháme v obchodě bez povšimnutí i přesto, že je právě dokonale zralý a voňavý. A to je velká škoda. Přitom stačí vědět, jak na to a...
  • Novinky a zajímavosti

Smoothie bowl - barevná miska plná chuti a zdraví

Co je smoothie bowl a kde se vzala?Smoothie bowl znamená v překladu z angličtiny smoothie miska. Nejedná se ale pouze o klasický smoothie nápoj (nápoj umixovaný z ovoce/zeleniny, vody/mléka a sladidla) přelitý do misky, jak...

Obchod Apetit