0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Pivní lahůdky a zajímavosti

Pivní lahůdky a zajímavosti
sdílet:
Češi jsou přeborníky v konzumaci piva. Nebojí se experimentovat, takže od klasických ležáků pomalu přecházejí k neobvyklejším typům převážně vyráběným v malých pivovarech. Jaké lahůdky byste měli zkusit, pokud velkovýrobě mnoho nedáte?

Spotřeba piva

Ke zmínce v úvodu tohoto článku je třeba dodat, že odborníci se shodují na tom, že spotřeba piva v Česku dále neporoste. Dosáhla svého vrcholu a prostor pro další prodeje je právě v oblasti experimentálních piv. Také došlo ke změně poměru prodávaného a konzumovaného piva sudového a lahvového, kdy lahve již vedou nad pivem stáčeným. Lidé si rádi hledají cestu k pivním speciálům, objevují se módní vlny pití piva, ale vyšší spotřeba nás už zkrátka asi nečeká.

Doby, kdy bylo možno popíjet světlé, černé nebo řezané pivo jsou nenávratně pryč. Dnes už je variant opravdu nespočet, tak se v nich pojďme trochu zorientovat. Něco teorie na začátek – vševědoucí wikipedie má pro pivo jasnou definici. Pivo je kvašený alkoholický nápoj hořké chuti vyráběný v pivovaru z obilného sladu, vody a (nikoli nezbytně, ale většinou) chmele pomocí pivovarských kvasinek (eventuálně divokých kvasinek), který se těší značné oblibě v Česku i v zahraničí. 

Malé pivovary, velké chutě

Ovšem není pivo jako pivo a liší se jak produkce velkých, tak malých pivovarů. Především chuťově. V současnosti najdete na trhu nejen klasické značky, ale také produkty řemeslných pivovarů, neboli craft beer. Ty většinou ve stylu IPA, Pale Ale, ležák, stout, porter, belgickém stylu… Dále se rozlišuje chuťově mezi klasickými nachmelenými pivy a pšeničnými. Oblíbená jsou nealkoholická piva, radlery, ale také nealko pivní limonády. Jen v Česku můžete nakoupit a ochutnat více než sto produktů, které se označují samolepkou pivo, ale chuťově jsou velmi rozdílné.

V malých pivovarech můžete ochutnat piva ovocná, tedy například třešňová, jahodová či meruňková, ale také s příměsí bylin. Případně puškvorcové, mechové, kokosové a další. Vždy záleží na invenci sládka a provozovatele minipivovaru. Některé typy piv zákazníci již vyžadují a stávají se z nich tradice. To znamená, že jsou vyráběny například pro vánoční trh (tedy se skořicí, badyánem, hřebíčkem) i pro další příležitosti (zde se chutě a ingredience zase mění tak, aby chuť tematicky oslovila).

Počet pivovarů

V Česku k dnešnímu dni najdete 511 minipivovarů. Některé jsou součástí restaurace, jiné stojí a fungují samostatně. Všechny ale mají jedno společné. Lásku k pivu a snahu vytvořit tu nejneočkávanější a přitom nejlahodnější kombinaci chutí, za kterou se budou zákazníci rádi vracet.

Dvě piva do skla

Zajímavostí také je, že se při výrobě a stáčení piv upouští od půllitrových lahví a na oblibě získávají tzv. sedmičky. Ty vypadají stejně jako lahve vína a pivní gurmáni dokonce potvrzují, že mají ochutnávku lokálních produktů spojenou s jakousi noblesou, ke které se právě objem této lahve velmi hodí. S tím souvisí také čepování piva v malých pivovarech, kde půllitry pomalu střídají pivní poháry nebo vyšších úzké sklenice, ve kterých je krásně vidět perlivost nápoje.

Pivní zajímavosti a lákadla

  1. Nejvýše položený pivovar najdete na Luční boudě v Krkonoších. Tam si vaří vlastní pivo Paroháč.
  2. Nejsilnější české pivo se jmenuje X Beer. Obsahuje 11,8 % alkoholu.
  3. Mezi labužníky je oblíbený Zichovecký pivovar a jeho Neipa Sabro.
  4. Na Horské Kvildě si můžete dát turisty oblíbený ležák s názvem Desaterák.
  5. Pivovar Vítek z Prčice nabízí specialitu: Vídeňské červené pivo.
  6. V Detěnicích si můžete pochutnat na Pivu lásky.
  7. V Krásné Lípě pak na Falknštejnovi, tmavé 14.
  8. Do Chříče se vám vyplatí zajet za pCh!

Apetit magazín

Zahraniční polévky, které se u nás zabydlely
  • Zajímavosti

Zahraniční polévky, které se u nás zabydlely

České babičky dobře věděly, že polévka je grunt. Stejný názor ale zastávají také jejich vzdálené příbuzné ve Španělsku, Itálii nebo třeba v Rusku. A tak má snad každý národ na světě svou „typickou" polévku, na kterou nedá dopustit. My jsme...
V čem se liší černá mrkev od oranžové a co si z ní uvařit?
  • Suroviny

V čem se liší černá mrkev od oranžové a co si z ní uvařit?

Na první pohled se může zdát, že černá mrkev je jen rozmar šlechtitelů zeleniny. Chutná téměř stejně jako ta oranžová, jen má možná o trochu zemitější chuť. Její největší výhodou je ale barva, která dokáže proměnit jídla v umělecký počin! ...

Obchod Apetit