Označení mléčná pochoutka se vyhněte
Před koupí čokoládové figurky čerta, anděla či Mikuláše, se ujistěte na zadní či spodní straně obalu, s kým máte tu čest. Označení mléčná pochoutka či cukrovinka znamená, že výrobek nesmí být prodávána jako čokoláda z důvodu nízkého procenta kakaového prášku v obsahu. Ve složení často najdete veliké množství cukrů, chybějící kakaové máslo, které je nahrazeno levnějšími tuky, například palmovým. Taková figurka bývá velice levná a ačkoli má možná sympatický úsměv, raději ji nechte v regálu. Odradit by vás ve složení měly také názvy kakaová poleva, kakaová hmota či kakaová pochoutka. Nejedná se o skutečnou čokoládu, ale pouze její napodobeninu. Skutečná čokoládová figurka musí ve své etiketě informovat kolik procent kakaové sušiny obsahuje. Výjimkou je bílá čokoláda, který kakaovou sušinu neobsahuje, nicméně by ji mělo z minimálně 20 % tvořit kakaové máslo, dále pak mléko s nejméně 14 % mléčné sušiny a cukr. Mléčná čokoláda obsahuje minimálně 25 % kakaové sušiny. Hořká by měla obsahovat nejméně 35 % celkové kakaové sušiny, extra hořká převyšuje 42 %.
Dalším nežádoucím prvkem ve falešných čokoládových figurkách je emulgátor E476, vyráběný z živočišných tuků a sloužící k lepší roztíratelnosti hmoty. V některých státech je toto „éčko“ zakázané kvůli řadě alergických a trávicích reakcí, které strávníkům vyvolal. Často jej najdeme v ledových kaštanech, banáncích v čokoládě, ale také ve figurkách.
Jaké čokoládové pochutiny dětem tedy dopřát?
Vyhněte se levným čokoládám, které naznačují náhražky všeho, co od čokolády očekáváme. Pozorně si přečtěte složení, kde se musí objevit kakaová sušina, kakaové máslo a cukr či přírodní sladidlo. V názvu výrobku tedy musí být uvedeno slovo čokoláda. Nejlepší kvalitu čokolády získáte z výrobků označených fair trade či raw, které obsahují zdravější sladidla namísto bílého cukru, a mléko nahradili jinou rostlinou alternativou. Nebojte se popustit korunu, zdraví vašich dětí za to stojí. Pokud jste žádnou poctivou figurku nesehnali, zkuste si ji vyrobit doma. Budete přesně vědět, kolik cukru (a zda vůbec) jste do hořké čokolády přidali a zároveň se vyhnete zbytečným éčkům. S formou na čokoládu či tvořítky na led vykouzlíte nápadité čokoládové pralinky s příchutí, které vy i vaše děti milují.
Na co si dát pozor u sušeného ovoce
Chcete dětem dopřát něco sladkého, ale bílý cukr a sladidla vám nepřipadají tím pravým ořechovým? Sušené ovoce je sladké díky fruktóze, a navíc je plné dalších prospěšných látek. Pokud se rozhodnete usušit ovoce doma, znáte tak původ i kvalitu ovoce. Není to nic těžkého, skvěle vám poslouží elektrická sušička, pokud ji nevlastníte, vystačíte si s troubou. Aby veškeré vitaminy a minerály v ovoci zůstaly i po usušení, je třeba proces provádět při nižší teplotě, která kýžené vitaminy nezahubí. Vhodné je téměř každé ovoce. Důkladně jej omyjte, zbavte slupky a případných nečistot, pecek i jadérek. Ovoce nakrájejte na půl až centimetrové proužky, menší bobulovité ovoce nechte vcelku. Vše vyskládejte na plech pokrytý pečícím papírem či na sušící rošt. Při sušení v troubě je důležité zajištění odvodu vlhkosti z ovoce a zachování nižší teploty. Sušit tedy začneme na pouhých 20 stupních Celsia, dvířka trouby nezavírejte, ale nechte po celou dobu pootevřené. Až ovoce shledáte polosuché, můžete teplotu navýšit na 30°C a postupně se dostat až na 70°C. 70 stupňů byste neměli překročit kvůli uchování zdraví prospěšných látek v ovoci. Proces sušení je dobré ukončit opět postupným snížením na nízkou teplotu. Usušené ovoce skladujte na suchém místě v nádobách s víkem.
Kupované sušené ovoce
Pokud jste letos neměli přebytky ovoce na vaší zahrádce či zkrátka nemáte možnost si jej usušit vlastním přičiněním, specializované obchody i supermarkety nabízí celou řadu usušených druhů ovoce. Opět platí pravidlo jako u čokoládových figurek, tedy pozorně čtěte složení. Odradit by vás mělo doslazované ovoce, a především síření. Aby ovoce zůstalo barevné a méně se scvrkávalo, používají výrobci síru. Ta vám však může způsobit bolesti hlavy, žaludku, nevolnost i astmatické záchvaty. Každý má jinou citlivost, nicméně je dobré se síření vyhnout. Dále někteří výrobci využívají barviva, která jsou také zbytečná a nežádoucí. Pozorně prohlédněte také obal výrobku, do kterého se mohou dostat roztoči, červy či moli, kteří se touto sladkou pochoutkou také živí. Kontrolou ještě v obchodě předejdete zdlouhavému čistění domácnosti od těchto škůdců. I zde je dobré si připlatit za kvalitu. Před použitím sušeného ovoce je dobré jej opláchnout, zbavíte se nevzhledného slizkého povlaku u hodně cukernatých druhů, a můžete také smýt případný siřičitan.
Krkolomné slovo označující sušení mrazem
Možná jste se v obchodech již setkali s názvem lyofilizované ovoce. Procesem lyofilizace se ovoce nejprve zamrazí při teplotě mínus 80 stupňů Celsia, po zmrazení putuje do sušičky, kde se zbaví vody, která se díky nižšímu tlaku přemění na páru. První sušení probíhá ve vakuu, ve kterém se odstraní 95 % vody, druhé sušení probíhá postupným navyšováním teploty a zároveň snižováním vakua. Díky složitějšímu procesu se ovoce nemění ani tvarem, ani chutí. Jeho nutriční hodnoty jsou téměř stejné jako u čerstvého ovoce. Lyofilizované ovoce tak vypadá čerstvě, drží si tvar i strukturu, má svou přirozenou barvu, aroma i chuť. Vláknina, minerály i vitaminy v něm zůstanou. Nenajdeme v něm žádný přidaný cukr, nicméně je třeba si hlídat množství. Oproti čerstvému ovoci sníží svou hmotnost, nicméně obsah cukru zůstane. Je tedy dobré si hlídat konzumované množství. Před konzumací či použitím v receptu je dobré jej namočit do vody.
Další tipy na domácí přípravu mikulášské nadílky najdete v receptech pod článkem.