Překyselený organismus: jak jej rozpoznat i porazit

sdílet:
Trápí vás poslední týdny únava, střevní potíže či zhoršené trávení, kožní vyrážky, pálení žáhy a cítíte tlak v žaludku? Jedna z příčin může být překyselený organismus. Poradíme vám, jak se s překyselením vyrovnat, jak mu příště předejít a proč jej začít řešit nejlépe ihned.

Lidské tělo pro své fungování potřebuje udržovat přesnou hladinu pH v krvi (7,4). Kyselost i opoziční zásaditost se udávají v hodnotách pH, na stupnici od 0 do 14. Hodnota pH pod 7 značí kyselé roztoky, nad 7 naopak zásadité. Roztoky mající hodnotu 7 označujeme jako neutrální.

Pokud tělu životním stylem či stravou nedopřejeme udržení přesného pH, je nuceno si jej vyrovnávat jinými cestami, které nejsou pro naše zdraví vhodné. Když jsme překyselení, tělo je nuceno nadbytek kyselých látek samo neutralizovat. A to naprosto vším, co má v danou chvíli k dispozici, tedy odebíráním zásadotvorných minerálů. Nejčastěji bývá odebírán vápník z tkání, dále také kostí, zubů, cév či kloubních chrupavek. Kyselé látky v našem těle dokážou v nadměrném množství poškodit jakýkoli orgán, po několika zánětech se může jednat o poškození trvalé. Odkyselení organismu by tedy mělo být první krokem v řešení všech zdravotních problémů.

Homeostáze k rovnováze

Fungování lidského těla je opravdu důmyslné, o zajištění stability a funkčnosti vnitřního prostředí se stará homeostáza. Pro zdravé tělo je nenahraditelná, mimo jiné ovlivňuje i náš metabolismus. Ledviny a plíce jsou hlavními činiteli v zachování rovnováhy i na úkor stále se měnících vnějších podmínek. Potraviny v našem těle zanechávají tzv. popel, který je zásaditý nebo kyselý. Jeho charakteristiku ovlivňují převládající minerální látky v potravinách. Obiloviny a živočišné produkty bývají kyselinotvorné, naproti tomu zelenina a ovoce zásadité. Neutrální bývají cukry, škroby a tuky.

Mezi kyselinotvorné potraviny můžeme zařadit alkohol, černý čaj i kávu, maso, mléko, ocet, obiloviny, sycené nápoje, těstoviny či čočku. Zásadotvorné látky najdeme v zelenině i ovoci, dále bychom měli zmínit houby, mladý ječmen, zelené čaje, med, fazole, pohanku, sóju, žloutek, bylinné čaje či hrozinky.

Jak poznáme, že je náš organismus překyselený

Překyselení nazýváme také odborně acidóza. Vyznačuje se přílišným množstvím kyselin v našem těle. Mezi příznaky řadíme dlouhodobou únavu, časté bolesti hlavy, pálení žáhy, špatné trávení spojené se zažívacími potížemi, sníženou výkonnost i kožní ekzémy. Překyselení organismu může vést nebo ještě zhoršit obezitu, alergie i ekzémy, poruchy imunity či neplodnost. Ověření správného pH, tedy hodnotu 7,4, můžete pouze krevním testem. Setkat se můžeme také s testem pH v moči, tyto hodnoty jsou ovšem po celý den velice kolísavé, a tak příliš nevypovídají o našem organismu jako celku.

Probuďte své tělo k životu pomocí jarní očisty

Více

Vyrovnání se s překyseleným organismem

Prvním, a zároveň nejdůležitějším krokem pro vyrovnání se s překyselením organismu, je znovunalezení acidobazické rovnováhy. Jak tedy své pH dostat do normálu a dodat organismu kýžený restart?

  1. Vyvážený jídelníček: pestrá strava založená na dostatku vlákniny za pomoci zeleniny, celozrnných potravin i menší porce ovoce spolu s ideálním množství bílkovin.
  2. Dodržujte pitný režim: hlavním zdrojem tekutin by měla být čistá neperlivá voda, doplnit ji můžete o bylinné čaje či zeleninové šťávy. Omezte také denní přísun kávy, černého čaje a zcela se vyhněte alkoholu, džusům z koncentrátů a slazeným limonádám.
  3. Nejezte ve spěchu: na jídlo si dopřejte dostatek času, vychutnejte si ho a také více sledujte složení potravin, které kupujete – kvantitu nahraďte kvalitou.
  4. Pravidelně detoxikujte: pravidelným zbavováním se toxinů z těla napomůžete homeostázi a jejímu fungování. Vhod vám přijdou detoxikační bylinky (ostropestřec), vitamin E či očistné koupele.
  5. Žijte zdravým životním stylem: pravidelným spánkem, eliminováním stresu, dostatkem pohybu a častým pobytem na čerstvém vzduchu zajistíte správné fungování vašeho těla, ale také pročistíte svou mysl.

Obchod Apetit