Smetana má v naší kuchyni své nenahraditelné místo. Ať už chcete své blízké překvapit krémovou polévkou nebo nadýchaným zákuskem po vydatném obědě, dodá vašim dobrotám tu správnou chuť. Víte, čím se od sebe různé druhy smetany liší? Poradíme vám, jak se v obchodě rychle zorientovat, aby vaše kulinářská pověst zůstala bez poskvrny.
Podle čeho vybírat smetanu?
Smetana je nejtučnější část mléka, která se vysráží na povrchu. Na pultech obchodních řetězců můžete narazit na celou řadu výrobku s tímto názvem. Ze všeho nejdůležitější je ujasnit si, k čemu přesně výrobek potřebujete.
Podle potravinové vyhlášky musí mít smetany označení druhu a skupiny, podskupinou, podle obsahu tuku, který je pro jednotlivé výrobky stanoven, obsahem tuku a případně použitou ochucující složkou.
Chcete si připravit kuře na smetaně? Nebo dáváte přednost něčemu sladkému – třeba smetanovému koláči? Od toho se bude odvíjet konečný výběr výrobku.
1. Zakysaná smetana
Podle české vyhlášky musí zakysaná smetana obsahovat nejméně 10 % tuku a bakteriální kultury. Oproti tučnějším variantám mívají horší tepelnou stabilitu. Do jídla se proto přidávají až na konci přípravy, kdy sundáme hrnec z plotny. Jinak by se mohla velice rychle srazit a pokazit požitek z hotového pokrmu. Na trhu se ale objevují zakysané smetany 15% i 18%.
- Zakysaná smetana s nižším podílem tuku (většinou mají 12 % nebo více) je ideální pro studenou kuchyni.
- Skvěle se hodí třeba do okurkového salátu. Ale výborně poslouží také při vaření pravé domácí kulajdy.
- Pomyslnou královnou je francouzský crème fraîche s 30 % tuku, který má oproti běžně dostupným zakysankám jemnější chuť.
2. Smetana ke šlehání
Ve vyhlášce stojí, že musí obsahovat minimálně 30 % tuku. Právě díky vyššímu vyššímu podílu tuku se využívá na přípravu dezertů nebo k nazdobení dortů. Čím je smetana tučnější, tím lépe se bude šlehat.
Navíc lépe odolává vyšším teplotám, tudíž se hodí pro přípravu tepelně upravovaných nebo zapékaných pokrmů. A pokud máte v oblibě těstoviny z italské kuchyně, rozhodně se ve vaší lednici neztratí.
- Gurmáni a milovníci sladkého zase nedají dopustit na laskoviny s pařížskou šlehačkou. Stačí přivést smetanu k varu a opatrně zalít kousky čokolády, které přetím naláme do misky. Směs necháme vychladnout, na 4 hodiny schováte do lednice a máte hotovo. Vyzkoušejte třeba jeden z našich sladkých receptů.
Smetana na vaření
Můžete se setkat s výrobky jako smetana na vaření nebo smetana do kávy. Podle vyhlášky musí mít smetana, kam právě spadá smetana na vaření i smetana do kávy minimálně 10 % tuku. Speciální vlastnosti od nich nečekejte.
- Upotřebíte je do polévek i omáček. Hodí se tak pro ty, kteří z jakéhokoli důvodu hlídají tuk ve svém jídelníčku.
3. Vysokotučná smetana
Smetany s nejvyšším podílem tuku. Mají plnou chuť a jsou doslova kalorickou bombou. Mezi oblíbené lahůdky této kategorie patří smetany s názvem de luxe, které mohou obsahovat 40 % tuku (někdy dokonce více), ale vyhláškové minimum je 35 % tuku. V zahraničí se označují jako double cream neboli dvojitá smetana.
A kde ji můžete použít? Třeba při přípravě oblíbeného cheescaku. Nebo když bude tvořit krém do dortu nebo čokoládovou ganache.
Jak smetanu správně ušlehat?
Abyste si kuchtění zbytečně nekomplikovali, máme pro vás pár tipů, jak si připravit skvělou šlehačku i svépomocí.
- Obsah tuku ve smetaně by měl být min. 33 %.
- Šlehačku připravujte z dobře vychlazené smetany, kterou vytáhnete z lednice těsně před přípravou.
Zdroj: časopis Apetit, ZakonyProLidi, dTest