0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Rostlinné jogurty jako chutná alternativa mléčných výrobků

ellieelien
ZDROJ: ellieelien
sdílet:
Musíte se vyhýbat laktóze, ale přesto si chcete pochutnat na jogurtu? Na našem trhu se dají bez větších potíží sehnat rostlinné či bezlaktózové varianty. Jaké jsou možnosti nemléčných jogurtů vám rádi prozradíme.

S intolerancí mléčného cukru (laktózy) se nemusíte zříct všech jogurtů. Výrobci reagují pružně na potravinové alergie a nesnášenlivosti a přicházejí s celou řadou produktů. Máte-li vy či vaše děti problém s laktózou či mléčnou bílkovinou, následující přehled nemléčných jogurtů vám jistě přijde vhod.

  

Ořechy plné minerálů a vitaminů

Nemléčné produkty z ořechů mají v oblibě nejen jedinci se špatnou snášenlivostí kravského mléka, ale také vegani či vegetariáni. Nejčastěji se jogurty vyrábějí z kokosového mléka, ochutnat však můžete i lískooříškové, mandlové či kešu varianty. Jogurty z ořechů jsou nabité řadou vitaminů, vlákninou i hořčíkem. Zaženou tak chuť na mléčnou pochoutku bez rizika, a navíc do těla vpraví cenné látky. K dostání jsou od několika zahraničních i tuzemských výrobců. V roce 2015 se na našem trhu objevila rodinná firma Nemléko, dnes pod názvem Optimistic, a proslula výrobou nemléčných jogurtů, nápojů či zmrzliny. Kokosové jogurty jsou běžně k dostání i v supermarketech jako je Albert, Lidl či Kaufland, kde je nabízejí pod svými privátními značkami.

Při výběru ořechových jogurtů je dobré sledovat složení, vyvarujte se produktům zahuštěným škrobem, s éčky či vysokým podílem cukru. Jogurty mají příjemnou oříškovou chuť, k dostání jsou také ochucené varianty. Využít je můžete i k přípravě bezlaktózových dezertů. 

[[nid:37176]]  

Neutrální obilniny 

Ovesné či rýžové jogurty nejsou samy o sobě příliš výrazné, skvěle se do nich hodí čerstvé ovoce. Rakouská firma My Love My Life zaměřená na nemléčné výrobky nabízí také zakysaný ovesný nejogurt, kterým lze nahradit běžnou zakysanou smetanu. Pokud si chcete zaexperimentovat, ovesný jogurt si můžete vyrobit i doma z namočených ovesných vloček. Rýžové jogurty bývají pro svou neutrálnost doplňovány o příchutě, nezapomeňte sledovat složení na obalu, výrobci je rádi přeslazují.

Kuličková tapioka

Během objevování nemléčných výrobků jistě narazíte na tapioku, ze které se připravují dezerty a pudinky. Tapiokový škrob se využívá jako zahušťovadlo i do bezlepkových těst či dětmi oblíbeného bubble tea. Jedná se o škrob z kořene manioku, který v tekutině nabyde. Tapiokové dezerty vedle tapiokových perel obsahují většinou také kokosové mléko a ovocnou složku. Mají typickou kuličkovou strukturu. Dezert si připravíte jednoduše z tapiokových perliček i doma. Přidat do něj můžete vše, co máte rádi. Tento škrob pomáhá s trávením, je přirozeně bezlepkový, v těle působí jako vláknina a snadno zasytí. Mnoho živin však neobsahuje. Je lepší to s tapiokovými produkty nepřehánět a zařadit je na jídelníček jen občas.

  

Sójový evergreen

Produkty ze sójových bobů se nabídka jen hemží. Vedle mléka, tofu, tempehu či sojanézy můžeme zakoupit také sójové jogurty. Sója má oproti ořechovým variantám výraznější chuť, často bývá ochucena vanilkou či čokoládou. K dostání jsou sójové jogurty několika značek, nejznámnějšími jsou například Sojade či Alpro.

Sója vyvolává vášnivé diskuse o prospěšnosti lidskému zdraví. V asijské kuchyni zastává výsostné postavení již tisíce let. Produkty, které tamním strávníkům pomáhají k dlouhověkosti, se vyrábějí z fermentovaných sójových bobů. Kvašení zlepšuje její stravitelnost a zbavuje nežádoucích látek.  Čtěte pozorně etikety na sójových jogurtech a dezertech, výrobci je rádi hojně doslazují či zahušťují.

Rostlinné jogurty z ořechů, obilovin i sóji, můžeme stejně jako mléčné jogurty připravit doma. Ochutit je, osladit či zahustit je pak můžeme podle vlastní chuti.

  

Jaký rostlinný jogurt máte v oblibě vy? Podělte se s námi o své zkušenosti s přípravou rostlinných jogurtů v komentářích pod článkem.

Související články

Autor: hana.kovarikova

Apetit magazín

AD
Vychutnejte si nekonečný kontrast a fascinující barvy
  • Nakupujeme

Vychutnejte si nekonečný kontrast a fascinující barvy

Díky vyspělým technologiím, kterými jsou televize LG doslova našlapané, se otevírá celá škála nových možností na sledování obsahu a také hraní her. Nejzásadnější je zde technologie samotného zobrazení obrazu OLED. ...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
549 Kč
357 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč