Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Rowenta slaví 100 let

Rowenta slaví 100 let
sdílet:
Když Robert Ferdinand Augustus Weintraud zakládal v roce 1884 svou firmu Weintraud & Comp. v Offenbachu nad Mohanem, asi by ho ani ve snu nenapadlo, že nezůstane u výroby a prodeje zboží z kovu a protismykových pneumatik, ale stane se zaladatelem  jedné z nejrozšířenějších značek malých domácích spotřebičů a produktů péče o krásu a že jednou vyhraje cenu Muzea moderního umění v New Yorku za design svého zapalovače. Robert  Weintraud byl ale šikovný obchodník, a tak mu rychle došlo, že budoucnost je v pomocnících v domácnosti. V roce 1909 se spojil s průmyslníkem z Frankfurtu a založili společnou firmu. 30. prosince téhož roku registruje Robert Weintraud značku Rowenta.

V portfoliu Rowenty byly zpočátku kuřácké, hygienické a psací potřeby, ale stačily jen čtyři roky dumání, a Rowenta konečně vstoupila na pole malých domácích spotřebičů. Robert si nechal schválit ochrannou známku pro výrobu topení, osvětlení a výrobu kuchyňských spotřebičů, jakými jsou toastery, varné konvice a kávovary, a v roce 1919 uvedl svou první elektrickou žehličku.

Po válce přidala Rowenta do své nabídky výrobu produktů umožňujících pečovat o domácnost i o sebe samé s co nejmenším úsilím. Roste poptávka po všem možném včetně žehliček, a tak Rowenta neváhá a bere trh útokem: v roce 1949 představuje první žehličku s termostatem na světě a na počátku padesátých let pak legendární odlehčenou žehličku Federleicht, následovanou první automatickou napařovací žehličkou.

Rowenta - od pneumatik k žehličkám a vysavačům

V šedesátých letech zas podléhá módě a přichází s prvním fénem a helma-fénem pro domácí použití (nezapomeňte si jej prohlédnout ve fotogalerii!). Majoritním vlastníkem společnosti se zanedlouho stává americká společnost Sunbeam Corp. Chigaco, USA. Ta v roce 1970 získává 100% podíl, a stává se tak jediným vlastníkem značky Rowenta, což logicky vyústí v první vysavač značky Rowenta.

Na počátku 80. let má společnost filiálky a továrny v několika zemích, jako například v Rakousku, Itálii, Španělsku, Holandsku, Francii, Anglii a Belgii. Koncem 80. let pak společnost prochází změnami několika majitelů značky, kdy přes společnost Hoover a Chicago Pacifique Corp. CPC zakotví v roce 1988 ve skupině SEB, jež je majitelem značky dodnes.
 

Autor: Redakce Apetit

Apetit magazín