0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Rybí aukce s rekordním výsledkem: tuňák za 2 miliony

syrová ryba
ZDROJ: Pexels.com
sdílet:

Na novoročním trhu v Tokiu se vždy vydraží na tísíce ryb. V prosinci bývá kvůli nevlídnému počasí u japonských břehů nedostatek tuňáků, a tak cena lezla rychle nahoru. Nejdražšího tuňáka za posledních deset let si z tokijské aukce odnesli dva asijští majitelé suši barů. Za tuňáka obecného, který je však považován za jeden z nejchutnějších druhů a právě z jeho syrového masa se suši často připravuje, zaplatili přes 100 000 dolarů.

Tuňák chycený u severního pobřeží japonského ostrova Honšú vážil128 kilogramů. Každý kilogram cenného úlovku byl tak prodán za zhruba 817 dolarů (asi 16 000 korun). Majitel hongkongského suši baru a jeho japonský konkurent zaplatili za rybu zhruba desetinásobek běžné ceny. Běžná cena tuňáka na tokijských trzích se pohybuje okolo 55 dolarů za kilogram (zhruba 1000 korun).

Cena tuňáka by letos mohla vzrůst. Vzhledem k rostoucím obavámo dopadech komerčního rybaření na počty tuňáků ve světových mořích se totiž zástupci mezinárodních organizací na ochranu tuňáků, včetně Japonska, dohodli na omezení lovu tuňáků obecných o 20 procent na 22 000 tun za rok 2009.

Související články

2 večeře s tuňákem
  • ARCHIV / nepridavat nove

2 večeře s tuňákem

Univerzální rybí maso je zdravé a chutná i dětem. Vyzkoušejte snadné recepty. ...
Autor: Redakce Apetit

Apetit magazín

STORY
Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Kuchyně je srdcem domácnosti. Nejenže v ní vznikají veškeré dobroty pro vaše nejmilejší, ale také v ní trávíte poměrně dost času. Aby byl efektivní a veškerá příprava jídla šla doslova od ruky, je potřeba mít ty správné kousky. ...
Jak připravit veganská míchaná „vajíčka“?
  • Jak na to

Jak připravit veganská míchaná „vajíčka“?

Stravujete se vegansky, ale nedokážete si představit snídani bez míchaných vajec? Ať už se snažíte omezovat příjem živočišných potravin nebo si jen chcete rozšířit jídelníček o nová jídla, tahle míchaná „vejce bez vajec“ prostě musíte...

Obchod Apetit