Sladký život i bez cukru

Sladký život i bez cukru
sdílet:
Cukr moučka, krystal nebo kostkový. Ať už doma skladujete cukr v jakékoliv podobě, jistě nám dáte za pravdu, že ho používáte především při pečení sladkých receptů. Co kdybychom vám ale řekli, že klasický bílý cukr můžete nahradit zdravější variantou, která váš dezert nejen osladí, ale především mu dodá zajímavější výživové hodnoty? Dejte šanci zdravějším alternativám.

Disacharid složený z fruktózy a glukózy, jehož glykemický index dosahuje 60. I tak bychom mohli popsat stolní cukr, který vzniká z cukrové řepy. Už na první pohled je patrné, že bílý cukr nevyniká výživovými hodnotami ani blahodárnými účinky pro naše tělo. Naopak přispívá k obezitě, difunduje zubní sklovinu a podle vědeckých poznatků zrychluje stárnutí. Suma sumárum, bílý cukr rozhodně není ingredience, kterou bychom měli nekontrolovaně používat. Na druhou stranu hraje cukr důležitou roli ve všech sladkých receptech, a tak není jednoduché se ho dobrovolně vzdát. Naštěstí existuje řešení. Představujeme vám zdravější alternativy cukru, díky kterým můžete váš dezert bez větších výčitek osladit.

Čekankový sirup

V posledních letech se o pozornost hlásí čekankový sirup vyrobený z kořene čekanky. Není divu, vždyť toto sladidlo obsahuje zhruba 71 % vlákniny inulin a pouze 5 % jednoduchého cukru, což ho po právu řadí k nejzajímavějším alternativám bílého cukru. Dobrou zprávou je, že čekankový sirup neobsahuje lepek, laktózu, konzervanty či aromata, a tak ho bez problému mohou používat i alergici. 

Bezlepkové pečení

Bezlepkové pečení

Více

Javorový sirup

Pravdou zůstává, že javorový sirup obsahuje sacharózu, vodu a opravdu malé množství minerálních látek. Pokud ale toužíte po sirupu, které vyniká příjemnou chutí, nebo připravujete americké lívance, pak cukr nahraďte právě javorovým sirupem. Důležité je počítat s tím, že tento druh sladidla nepatří k nejzdravějším alternativám cukru. 

Kokosový cukr

V mnoha zdravých receptech můžeme naleznout kokosový cukr. Ten se získává z květového nektaru kokosové palmy a vyniká minerálními látkami i antioxidanty. Výhodou kokosového cukru je také fakt, že obsahuje vlákninu inulin, která podle studií zpomaluje absorpci glukózy. Zároveň ale kokosový cukr z velké části obsahuje sacharózu a jeho glykemický index rozhodně nepatří k nejnižším.  

Med

Pokud hledáte zdravější alternativu cukru, pak rozhodně sáhněte po medu. Tento tekutý „lék“ obsahuje minerální látky jako železo, hořčík, vápník, draslík, selen nebo zinek, a zároveň se pyšní glykemickým indexem 30. V medu také naleznete zdraví prospěšné enzymy a aminokyseliny, které pocházejí z pylu. Pozor si dejte pouze na výběr vhodného medu. V ideálním případě pracujte s nepasterizovaným medem od lokálního včelaře. Jedině tak budete mít jistotu, že konzumujete kvalitní a nezávadný med, který obsahuje všechny důležité látky. 

Sladké chlebíčky, které zahřejí na duši

Sladké chlebíčky, které zahřejí na duši

Více

Melasa

Oblíbeným sladidlem je také melasa, která vzniká jako vedlejší produkt při výrobě cukru z cukrové třtiny. Pokud se rozhodnete s melasou pracovat, připravte se na její specifickou chuť, která nevyhovuje každému. Přesto si melasa zaslouží místo ve vaší kuchyni, neboť obsahuje mnoho stopových prvků a minerálních látek, jako je vápník, měď, draslík, kyselina pantotenová či kyselina linolová. Dále v melase najdeme i malé množství vitamínů řady B.

Stévie

Mnoho zastánců zdravého životního stylu nedá dopustit na sladidlo ze stévie. Nulový počet kalorií, fruktózy i glukózy vytváří mylný dojem, že stévie je nejlepším možným sladidlem na trhu. Přesto je důležitý přistupovat ke stévii s rozmyslem. Jedná se totiž o průmyslově zpracovaný produkt, který může obsahovat aditiva i zbytečné chemikálie. Navíc je stévie velmi sladká, údajně až 300 krát sladší než cukr, a tak se může stát, že tímto sladidlem pokrm přesladíte.

Xylitol

Pod krkolomným slovem xylitol si můžeme představit alkoholický cukr, který se získává z kukuřice nebo březové šťávy. Výhodou xylitolu je, že obsahuje o 40 % méně kalorií než bílý cukr. Nejen proto se stal oblíbeným sladidlem všech, kteří si hlídají linii a snaží se vyhnout klasickému cukru. Na druhou stranu je důležité podotknout, že jde o málostrávitelný sacharid. Pokud xylitol zkonzumujete ve větším množství, koledujete si o trávicí potíže. Rozhodně se vyplatí, když to s tímto sladidlem nebudete přehánět. 

Související články

Tradiční české zákusky, které zvládne připravit každý
  • Novinky a zajímavosti

Tradiční české zákusky, které zvládne připravit každý

Najít cukrárnu, ve které prodávají klasické české zákusky, se v posledních letech jeví jako nadpřirozený úkol. Přitom tradiční zákusky rozhodně nepatří do starého železa. Nejenže vynikají svým nevšedním tvarem, ale především se...
Jak na tradiční náplně do koláčů a buchet
  • Tipy a triky

Jak na tradiční náplně do koláčů a buchet

Nadýchané kynuté koláče a buchty jsou vysněnou metou a občas také obrovským strašákem každého začínajícího pekaře. Není se ovšem čeho bát. S našimi osvědčenými triky a radami je zvládnete na výbornou hned napoprvé. ...
Jednoduchý trik, jak správně upravovat ořechy a semínka
  • Tipy a triky

Jednoduchý trik, jak správně upravovat ořechy a semínka

Ořechy a semínka pro nás mají přínos hned ze dvou důvodů. Patří k velmi cenným zdrojům rostlinných bílkovin, a také rostlinných tuků. 100 g ořechů obsahuje přibližně 20 g bílkovin a 40 g tuků. Do svého jídelníčku by je měli častěji...
Rychlé kaše ke snídani, a bez lepku
  • Tipy a triky

Rychlé kaše ke snídani, a bez lepku

Není instantní jako instantníSurovina označená jako instantní v nás ihned vzbudí nedůvěru. To je správné, většinou se v ní skrývají zbytečně přidané látky či naopak chybí potřebné živiny. Instantní hotové směsi kaší, které se prodávají v...
Jak na nejlepší ovocný koláč?
  • Tipy a triky

Jak na nejlepší ovocný koláč?

Koláčům z křehkého těsta zvaným páje sluší náplně z ovoce a efektní zdobení. S našimi recepty a podrobným návodem upečete ty nejkrásnější moučníky babího léta. ...

Obchod Apetit