Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Sladký život bez bílého cukru aneb Jak si osladit život bez výčitek a kalorií

Lívance se sirupem
ZDROJ: Sincerely Media/Unsplash
sdílet:

Cukr moučka, krystal nebo kostkový. Ať už doma skladujete cukr v jakékoliv podobě, jistě nám dáte za pravdu, že se hodí především při pečení sladkých receptů. Kdybyste chtěli cukr nahradit alternativou, která váš dezert nejen osladí, ale především mu dodá zajímavější výživové hodnoty, čtěte dál. 

Disacharid složený z fruktózy a glukózy, jehož glykemický index dosahuje 60. I tak bychom mohli popsat stolní cukr, který vzniká z cukrové řepy. Bílý cukr  ale nevyniká blahodárnými účinky pro naše tělo. Naopak přispívá k obezitě, narušuje zubní sklovinu a podle vědeckých poznatků zrychluje stárnutí.

  • Na druhou stranu hraje cukr důležitou roli ve sladkých receptech, a tak není jednoduché se ho vzdát. Naštěstí můžeme použít zdravější alternativy cukru, kterýmmi můžete dezert osladit s menšími výčitkami.

Čekankový sirup

V posledních letech se o pozornost hlásí čekankový sirup vyrobený z kořene kořene čekanky. Toto sladidlo obsahuje zhruba 71 % vlákniny a pouze 5 % jednoduchého cukru, což ho po právu řadí k nejzajímavějším alternativám bílého cukru.

  • Dobrou zprávou je, že čekankový sirup neobsahuje lepek, laktózu, konzervanty či aromata, a tak ho bez problému mohou používat i alergici. Jeho součástí je však i náhradní sladidlo sukralózu.

Javorový sirup

Javorový sirup je koncentrovaná míza z kanadského javoru, která se získává z navrtáného stromu. Z mízy se následně odpařuje voda tak dlouho, až vznikne sirup.

  • Chuť sirupu může ovlivnit například počasí, které panuje v daném roce sklizně. Sirup je trochu sladší a svou chutí tak trochu připomíná karamel.
  • Dochucují se jím třeba palačinky a lívance, ale můžete jej použít i na dezerty nebo snídaňové kaše. Javorové sirupy obsahují velké množství manganu (60 ml sirupu obsahuje jeho doporučenou denní dávku) a také vitamin B2 a zinek.
  • „Javorový sirup má v rámci sladidel velmi nízký glykemický index a navíc dokonce i nízké procento fruktózy, “ dodává výživová poradkyně Veronika Hanzlíková.
  • Kaloricky ani výživově to v porovnání s bílým cukrem nebude žádná změna, ale chuť amerických palačinek bude s javorovým sirupem rozhodně barvitější.

Kokosový cukr

V mnoha receptech můžeme narazit na kokosový cukr. Ten se získává z květového nektaru kokosové palmy a vyniká obsahem minerálních  látek i antioxidantů a vlákniny. Má jemnou strukturu a karamelovo-kakaovou chuť. Je 100% nerafinovaný a vhodný k jakémukoli doslazení.

  • Veronika Hanzlíková říká, že kokosový cukr je vhodnou náhražkou klasického cukru pro ty, kteří ze zdravotních důvodů nebo kvůli hubnutí sledují glykemický index potravin (GI se pohybuje kolem 35).
  • Zhruba čtvrtinu složení kokosového cukru tvoří probiotická vláknina inulin, který se stará o správnou funkci zažívání, a tak i celého metabolismu. Vláknina také dokáže zpomalovat přechod cukru do krve.

Med

Pokud hledáte zdravější alternativu cukru, pak můžete sáhnout po včelím medu. Obsahuje minerální látky jako železo, hořčík, vápník, draslík, selen nebo zinek, a zároveň se pyšní nižším glykemickým indexem. V medu také naleznete zdraví prospěšné enzymy a aminokyseliny, které pocházejí z pylu.

  • V ideálním případě pracujte s nepasterizovaným medem od lokálního včelaře

Melasa

Oblíbeným sladidlem je také melasa, která vzniká jako vedlejší produkt při výrobě cukru z cukrové třtiny. Pokud se rozhodnete s melasou pracovat, připravte se na její specifickou chuť, která nemusí sednout každému.

Přesto si melasa zaslouží místo ve vaší kuchyni, neboť obsahuje stopové prvky a minerální látky, jako jsou vápník, měď, draslík, kyselina pantotenová či kyselina linolová. V melase najdeme i malé množství vitamínů řady B.

Stévie

Mnoho zastánců zdravého životního stylu nedá dopustit na nízkokalorické sladidlo ze stévie, které se prodává jako "sladidlo se steviolgykosidy". Mohou ho používat diabetici. Jeho nevýhodou je jeho pachuť, která nemusí každému vyhovovat.

Datlový sirup

Je tradičním pokrmem na Středním východě a vyrábí se ze sušených datlí. Má charakteristickou chuť, a dokáže vylepšit jakýkoli domácí recept.

Můžete jím přisladit například bílý jogurt nebo ovesnou kaši. Pokud jej přidáte do pečení, může se stát, že zanikne jeho lahodná a charakteristická chuť.

Datlový sirup je velmi vhodnou alternativou sladidla díky tomu, že při své výrobě neprochází složitým výrobním procesem, který je naopak běžnou součástí výroby klasického řepného cukru, a to i hnědého, ve kterém je ponechán zbytek melasy. Díky procesu výroby v něm přirozeně zůstává větší množství minerálních látek z datlí než u běžného cukru,“ vysvětluje inženýrka biochemie a potravinářské technologie a výživová poradkyně Veronika Hanzlíková.

Rýžový sirup

Rýžový sirup je oblíbený pro svou neutrální chuť a všestranné použití. Je světlý, tekutější, avšak má nižší sladivost. Dá se použít naprosto univerzálně, hodí se zejména na pečení. Rýžový sirup obsahuje malé množství hořčíku, manganu, draslíku a zinku. Je i zdrojem vitamínů skupiny B.

  • Jeho nespornou výhodou je nulový obsah fruktózy. Výroba rýžového sirupu probíhá hydrolýzou škrobu, tedy zahříváním a odpařováním vody.

Agávový sirup

Jedná se vlastně o zahuštěnou šťávu z agáve, kdy se rozemletá dužina smíchá s vodou a díky zahřívání a filtraci vznikne sladký sirup. Je dokonce sladší než med nebo cukr! I přesto je jeho chuť jemná. Dobře se rozpouští i ve studeném nápoji.

„Hodí se všude tam, kam potřebujete dodat sladkou chuť – do koktejlů, kaší, pudinků, nákypů i jako sladká přísada do pečení. Také jím můžete osladit salátový dresink – stačí ho smíchat s olivovým olejem, jablečným octem a sójovou omáčkou,“ říká Barbora Hasalová z Košík.cz.

  • Agávový sirup podporuje trávení tuků a činnost žlučníku. Podporuje také metabolismus.
  • Díky vysokému obsahu fruktózy dosáhnete s polovinou kalorií stejné sladkosti jídel, jako kdybyste použili řepný cukr.

Xylitol

Xylitol nebo také dřevný či březový alkoholový cukr. Jde o přírodní nízkokalorické sladidlo, které je obsaženo v mnoha druzích ovoce a zeleniny, zejména ve švestkách, malinách a jahodách. Najdeme ho ale také v různých bobulích anebo v březové kůře. Přirozeně se vyskytuje i v lidském těle – organismus dospělého člověka vyrobí až 15 gramů xylitolu denně.

  • Je vhodný i pro diabetiky, zejména proto, že má asi o 40 % méně kalorií než běžný cukr.
  • Je součástí speciálních ústních vod, žvýkaček a bonbonů, protože neškodí zubům a působí preventivně proti zubnímu kazu.
  • Xylitol se v lidském těle vstřebává mnohem pomaleji než řepný cukr, a nevede proto k hyperglykémii (zvýšené hladině krevního cukru) způsobené nedostatečným vyplavením inzulínu.
  • Ve vyšších dávkách má projímavý efekt.

Zdroj informací: časopis Apetit

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Apetit

Apetit magazín

AD
Wolt Awards 2024: Poznejte zákazníky nejlépe hodnocené restaurace
  • Tipy a triky

Wolt Awards 2024: Poznejte zákazníky nejlépe hodnocené restaurace

Zákaznické hodnocení slouží každoročně jako základ pro sestavení žebříčku nejlepších restaurací a udělení cen Wolt Awards. Pouze chuťové buňky těch, k nimž vyrážejí dnes a denně modří kurýři, tak ukazují cestu k místům, kde na vás...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč