Tipy na víkend 22. 9.–23. 9: veletrh Evolution, Festival zelí, Asia Food Fest, Retro vinobraní, Bramborové slavnosti v Nové Vsi v Horách, Jablečná slavnost v Hostětíně

sdílet:

Evolution

22.–23. 9., sobota 10.00–19.00, neděle 10.00–18.00, Výstaviště Praha Holešovice

Nakoupit si i přímo na místě ochutnat můžete z nepřeberné nabídky zdravé stravy, biopotravin, fair trade výrobků, superpotravin nebo konopných specialit můžete na veletrhu Evolution. Přichystány budou nutriční poradny, přednášky a besedy o různých výživových směrech, na své si přijdou vegetariáni, vegani, příznivci raw diety i vyznavači domácí výroby potravin, které čekají workshopy výroby sýrů, jogurtů, sirupů či kvašené zeleniny. Zastánci všech zmiňovaných výživových směrů si budou moci zvolit občerstvení podle své chuti v četných stáncích. Těšte se i na stánek Apetitu, kde na vás čekají kuchařky z edice Apetit.

vstup: dvoudenní – 200 Kč

 

Festival zelí

22. 9., 9.00–18.00, Plzeň–Křimice, Zelárna Lobkowitz

Křimické zelí je pojem a právě teď nastal čas kysání – kdy jindy se tedy vypravit do zelárny za ochutnávkou i inspirací? Dát si budete moci první letošní, čerstvě kvašené zelí nebo vitaminy nabitou zelnou šťávu, teplé pokrmy, například zelňačku, klasickou trojkombinaci vepřo, knedlo, zelo či halušky – jak jinak než se zelím. Chcete-li si naložit vlastní zelí, dostane se vám odborné rady od pracovníků zelárny a nakrouhané zelí si můžete na místě i zakoupit. A vyznavači tradice si můžou zkusit, jak se v kádi šlape zelí.

Vstup: info na místě

 

Asia Food Fest

22. 9., 10.00–20.00, Praha, Smíchovská Náplavka

Čajový obřad, dračí tanec, asijská bojová umění nebo indické břišní tanečnice uvidíte na Asia Food Fest na smíchovském břehu Vltavy. Hlavními hvězdami ovšem budou rozmanité chutě Asie – kromě nejznámějších kuchyní, jako je například thajská, čínská, japonská či u nás momentálně ohromně populární vietnamská, se můžete těšit i na jídla libanonská, mongolská, filipínská či uzbecká nebo gruzínská. Kokosové palačinky dadar gulung budou připravovat pracovníci indonéské ambasády.

Vstup: 50 Kč

 

Retro vinobraní

22. 9., od 8.30, zámek Valtice

Ve stylu 50. let se odehraje Retro vinobraní ve Valticích. Údernice a úderníci v šátcích, rádiovkách a montérkách nasednou na traktory a valníky a posilněni burčákem a chlebem se škvarkovou pomazánkou vyrazí na vinohrad, kde je čeká Mistrovství ve sběru hroznů. Ten, komu jedna soutěž nestačí, může prověřit kapacitu svých plic při tahání vody z kýblů koštýřem. Jelikož přihlášky do soutěže družstev ve sběru hroznů jsou již uzavřeny, můžete alespoň přijít povzbudit své favority.

Vstup: info na místě

 

Bramborové slavnosti v Nové Vsi v Horách

22. 9., 13.00–16.00, Nová Ves v Horách

Hlavně bramborami bývali dřív živi obyvatelé chudých podhorských vesnic, v sobotu této plodině vzdají hold na Bramborových slavnostech v Nové Vsi v Horách na Krušnohorsku. Ať už soutěží o Nejlepší krušnohorský bramborák, nebo speciálním bramborovým menu, v němž nebude chybět místní specialita kecínky – typické krušnohorské jídlo z brambor a podmáslí. Součástí slavnosti je i chvála jeřabin a výstava výpěstků, zavařenin a dalších dobrot od místních obyvatel.

Vstup: info na místě

 

Jablečná slavnost v Hostětíně

23. 9., 11.00–17.00, Hostětíně

Ochutnat čerstvě vylisovaný mošt nebo křížaly z místní sušírny, jablka zepečená v moučnících či utržená přímo ze stromu budete moci v neděli v přírodní zahradě Centra Veronica ve slováckém Hostětíně. Tamtéž si také můžete zakoupit sazenice starých odrůd ovoce. Připravena jsou i hudební vystoupení a pohádkové představení pro děti. Ty se mohou pustit i na výpravu ovocným sadem, kde je pro ně na dětské stezce připraveno plno zábavných úkolů.

Vstup: plné – 100 Kč, dětské – 40 Kč, rodinné – 250, při příjezdu vlakem nebo na kole platí sleva na vstupném

 

Autor: Lucie Velek

Obchod Apetit