0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Tradice dýní v USA

Tradice dýní v USA
ZDROJ: Apetit
sdílet:

Tato plodina z USA pochází a je to poznat – jakmile přijde podzim, dýně doslova zaplaví celé Spojené státy. Pořádají se soutěže o nejhezčí a největší dýni, o nejlepší dýňový koláč, v restauracích jsou speciální menu a skoro každý si z dýní tvoří dekorace ke zkrášlení domova. Jak se s nimi v USA nakládá a jak se s nimi slaví si můžete přečíst v našem článku.

Dýně z Ameriky do celého světa

Tuhle lahodnou plodinu pěstovali na území dnešního USA a Latinské Ameriky po celá tisíciletí, ještě než o ní někdo z Evropy nebo zbytku světa věděl. Dochovala se její semena, která podle výzkumů pochází z období 5000 př.n.l.

Do Evropy dýně přicestovaly na lodích, kde se staly pro námořníky důležitou součástí jídelníčku. Trvá totiž poměrně dlouhou dobu, než se zkazí nebo vyschnou.

Dýňová semínka pak putovala hlavními přístavními městy na Baltu a Amsterdamem. Úspěch slavila především v Benátkách, a právě Benátčané je představili celému kontinentu. Teď si bez dýňové polévky, rizota nebo závinu nedokážeme podzim snad ani představit. 

Americké svátky, které se bez dýní neobejdou 

Den díkůvzdání

 • Otcové poutníci (Pilgrim Fathers) z lodi Mayflower se vylodili roku 1620 a založili kolonii Plymouth. Z počátku je sužovaly choroby, kterými se nakazili při plavbě, a místní nevlídné podmínky. Během podzimu si tak nestihli připravit zásoby na zimu. Nakonec ji přežila jen polovina poutníků a to jen díky domorodcům, kteří jim poskytli potravu – kukuřici, fazole a právě dýně. Na jaře pak sami začali pěstovat plodiny z těchto semen.
 • Traduje se, že první Den díkůvzdání oslavili na podzim roku 1621 Pilgrim Fathers s původními obyvateli společnou děkovnou hostinou. 

V současné době se se tento den slaví vždy čtvrtý listopadový čtvrtek v rodinném kruhu či s přáteli. Jedná se o 3 až 4 dny plné veselí, amerického fotbalu a času stráveného s blízkými.

 • V hlavní roli je vždy honosná večeře. Ta obsahuje pečeného krocana doplněného velkým množstvím příloh jako je brusinková omáčka, omáčka z masového výpeku, nádivka, bramborová kaše, kukuřice a fazolky na různé způsoby.
 • Nesmí chybět klasický dýňový koláč. Je naprosto běžné, že rodina má svůj osvědčený recept, na který nedá dopustit, velmi často si ho střeží a předává z generace na generaci. 

Halloween 

Tento svátek se slaví vždy 31. října. Jedná se o anglosaskou verzi křesťanského svátku Všech svatých (1. listopad) a Dušiček (2. listopad). Keltové věřili, že touto dobou roku se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. Právě oni věřili, že oheň očišťuje a chrání před zlými duchy. U nás se chodí na hřbitovy a za světla svíček vzpomínáme na zemřelé. 

 • V Americe se tento svátek slaví, a především slavil trochu jinak. Děti a mládež v noci prováděli různé divoké neplechy, vtípky a vandalizovali široké okolí. To samozřejmě nebylo nikomu příjemné, ale nikdo s tím nebyl schopný nic udělat. Do řešení problému se pustila až předsedkyně zahrádkářského klubu Elizabeth Krebs (Hiawatha, Kansas). Ta se jednoho dne po nočním řádění mládeže probudila a zjistila, že její výstavní zahrada je naprosto zničená. Rozhodla se tedy, že další rok uspořádá večírek, kde se všichni patřičně vybouří a konečně budou její růže a další květiny v bezpečí.
 • Jak si řekla, tak učinila, ale výsledek se nedostavil. Svůj boj ovšem nevzdala a celý rok společně s vedením města plánovala velkolepou slavnost se soutěží v maskách, spoustou her, průvodem a hudbou. Ráno po slavnosti roku 1914 běžela na svou zahradu a konečně během Halloweenu nepřišla o svou celoroční zahrádkářskou snahu. 
 • Akce se ve městě stala tradicí, která se rozšířila postupně do všech států.

Takto se Elizabeth Krebs stala stvořitelkou moderního Halloweenu. Od té doby k oslavám patří převlékání do kostýmů, děti chodí od dveří ke dveřím se slovy Trick or Treat (sladkost nebo něco provedeme) a všude je vidět symbol tohoto svátku Jack-o'-lantern, bez kterého si oslavy snad nikdo nedokáže představit.

 • Vyřezávaná dýně do slouží jako lucerna pro svíčku. Tyto strašidelné lucerny původně pocházejí z Irska, kde se k jejich tvorbě používal tuřín a Slované zase měli lucerny z řepy. Nicméně nejčastěji jsou spojované s USA a tímto svátkem. 

Jak si dýni vyřezat doma 

Ať už jste fanouškem nebo odpůrcem Halloweenu, lucerna z dýně patří k celosvětově známým symbolům oslav konce října a začátku listopadu. Pokud se rozhodnete ji vyřezat na ozdobu i vy, bude se vám hodit pár tipů, jak na co nejlepší výsledek. Z dužiny můžete vytvořit pyré, omáčku, kompot, džem, čatní a další lahodné pokrmy. 

 • Vyberte si velkou dýni, ať máte dostatek prostoru pro tvorbu.
 • Odřízněte vrchní část v jednom kuse, aby pak vzniklo přesně padnoucí víko.
 • Vnitřek pořádně vydlabejte a vyndejte všechna vlákna i semínka.
 • Ostrý nůž a kvalitní pevná podložka jsou základ.
 • V místě, kde chcete mít děsivý obličej, můžete dužinu vydlabat více – bude se vám pak lépe vykrajovat.
 • Požadovaný obličej si na dýni předkreslete fixou.
 • Vyřezávejte opravdu opatrně, ať se neříznete.
 • Když máte dýni hotovou, ponořte ji na pár hodin ho studené vody – zůstane déle hezká.
 • Řezy můžete pomazat vazelínou opět z estetických důvodů.
 • Pokud v ní nemáte zapálenou svíčku a nepotřebujete ji jako dekoraci, dejte ji do chladu.
 • Chladné venkovní prostředí je pro její dlouhodobé zachování nejlepší.

Související články

Apetit magazín

Masové hody s českou národní klasikou: vepřo knedlo zelo
 • Tipy a triky

Masové hody s českou národní klasikou: vepřo knedlo zelo

Guláš, svíčková a knedlo vepřo zelo, když je tahle trojice na poledním menu v restauraci, máme problém se rozhodnout. Pro dnešek máme ale jasno! Dejte si s námi to nejlepší knedlo vepřo zelo, máme pro vás tipy na jedno z nejlepších českých...
Jak na bezlepkový chléb?
 • Jak na to

Jak na bezlepkový chléb?

Ať už patříte mezi celiaky nebo chcete svůj jídelníček odlehčit, máme pro vás tipy, jak si doma připravit chutný bezlepkový chléb. Vyplatí se používat kupované bezlepkové směsi nebo je lepší spolehnout se na vlastní síly? Připravte si s...
Kombucha: Připravte si nápoj dlouhověkosti
 • Zajímavosti

Kombucha: Připravte si nápoj dlouhověkosti

Pozitivní účinky kombuchy na lidský organismus jsou známy již tisíce let. Jedná se o fermentovaný nápoj, který je díky živým kulturám bohatý na probiotika, antioxidanty a mnoho dalších prospěšných látek. Jak si kombuchu připravit doma? ...
AD
Stop plýtvání jídlem aneb Nekrmte koš!
 • Nakupujeme

Stop plýtvání jídlem aneb Nekrmte koš!

Věděli jste, že domácnosti jsou odpovědné až za 53 % potravinového odpadu? Tento alarmující údaj, zveřejněný organizací Zachraň jídlo, nám může posloužit jako odrazový můstek ke změně. Naučíme-li se lépe hospodařit, bude to mít pozitivní...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
549 Kč
357 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč