Velikonoce na stole

Velikonoce na stole
sdílet:
Ačkoliv jsou Velikonoce původně spjaty s náboženstvím a zmrtvýchvstáním, postupem doby se silně křesťanský svátek stal hlavně oslavou a první jarní vlaštovkou probouzející se přírody. Pro milovníky dobrého jídla jsou Velikonoce vlastně i takovým malým gastrosvátkem.

S čím jsou Velikonoce spjaty nejvíce? Pro mnoho lidí především s volnem, ale i různými tradicemi a zvyky, barvením vajíček, chystáním pomlázky pro koledníky a pečením beránků, zajíčků a mazanců. A nesmíme zapomenout ani na nádivku!

Velikonoční pokrmy

Velmi důležitou roli na velikonoční tabuli hraje maso. To se v minulosti připravovalo na Boží hod Velikonoční, který připadá na neděli. Nejčastěji se vařilo maso jehněčí či kůzlečí, výjimkou ale nebyl ani králík.

Symboly jara

Beránek o Velikonocích pro křesťany symbolizuje Ježíše Krista, v judaismu připomíná osvobození Židů z Egypta. Je prakticky jedno, jakým způsobem je beránek symbolizován. Může to být například naslano v podobě jehněčího, anebo nasladko v podobě oblíbeného sladkého pečeného beránka.

Velmi často se připravuje i maso kůzlečí, přestože k němu mají někteří výhrady, zejména kvůli jeho charakteristickému zápachu. Tomu lze snadno předejít tak, když jej necháme v kouscích vyvěšené na čerstvém vzduchu 24 hodin nebo je na den naložíme do kyselého mléka.

Králičí maso je vhodnou alternativou pro ty, kdo dodržují zdravý životní styl nebo se snaží o redukci váhy. Králík má maso nízkotučné s minimálním obsahem cholesterolu. Komu tedy jeho maso chutná, pak má vyhráno. Jedná se totiž o velmi dietní, chutné a šťavnaté maso.

Ani velikonoční nádivku (či hlavičku, jak se jí v některých krajích říká) si mnozí z nás nedokážou o Velikonocích odpustit. Do základu patří pečivo, maso, kopřivy, vajíčka. Další suroviny se liší od kraje i od ověřených rodinných receptů.

Vajíčka jako symbol života

Vejce jsou nejznámějším symbolem Velikonoc vůbec. Představují plodnost, život i vzkříšení. Dříve se malovala vajíčka plná, dnes se většinou vyfukují anebo vaří natvrdo a barví pro koledníky.

Autor: Eva.Dvorakova

Obchod Apetit