Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Velká vlhkost, hodně mlhy a čtyři statní muži: Projděte se s námi po nejstarší evropské čajové farmě na Azorech

Čajová farma
ZDROJ: Unsplash/Vivek Kumar
sdílet:

Uprostřed Atlantského oceánu, na jednom z Azorských ostrovů, se nachází nejstarší čajová farma v Evropě. To z ní dělá nejenom evropský unikát, ale zároveň výrobce těch nejchutnějších čajů. V 19. století se zde nacházelo šest továren na zpracování čaje, dnes už jsou tu jen dvě. Pojďte se na jednu z nich s námi podívat!

Tropické podnebí a vulkanická sůl představují ideální podmínky pro pěstování čaje. Sao Miguel je největší azorský ostrov, zároveň je považován za prapůvodní místo čajových plantáží.

  • Největší a nejstarší farmou, respektive manufakturou je Gorreana, nacházející se na východě ostrova. Funguje neuvěřitelných 138 let.
  • Čaj se zde vyrábí ještě podle původních receptur a celému procesu, od pěstování až po finální zpracování, se věnuje na 72 dva zaměstnanců.

Dva čaje, jedna rostlina

Pěstujete se zde jak černý, tak i zelený čaj, přičemž oba pocházejí ze stejné rostliny. Černý čaj se zároveň dělí do třech odrůd – pekoe, orange pekoe a broken leaf.

  • Pekoe je čínský název pro drobné bílé vlásky, které čajový list nese.
  • Orange pekoe neboli pomerančové pekoe je velmi aromatický čaj.
  • Broken leaf neboli poškozený či snad rozbitý list je zase čajem neskutečně chuťově jemným.
  • Už na první dotyk poznáte, o jaký druh černého čaje se jedná. Pekoe je na dotyk hebký, zatímco broken leaf hrubý.

Jak se čaj vyrábí?

Rozdíl mezi černým a zeleným čajem je především v procesu, jakým se vyrábějí. Továrna má tři patra, v prvním čajové lístky při vysoké teplotě vysychají po dobu dvanácti hodin. Ztrácejí vodu a tím ubírají na váze. Na jedno kilo čaje tak potřebujete pět kilogramů čajových listů.

  • Když se vyrábí černý čaj, lístky se se vhodí do válce, který listy rozemele a vytlačí z nich veškerou šťávu. Dále pak listy oxidují a třídí se pomocí velkého síta.
  • Lístky na zelený čaj sbírají koncem léta, kdy slunce svítí nejintenzivněji. Zároveň po vysychání procházejí procesem paření neboli oxidací, která je však mnohem kratší než u černého čaje.

Během celého koloběhu výroby čaje dochází ke třem separacím čajových listů, a to během procesu schnutí. Rozdělují se podle váhy, podle velikosti a třetí fáze už probíhá pomocí lidského oka. To musí rozhodnout, zdali jsou usušené čajové lístky v požadované kvalitě.

  • Snad ani není třeba dodávat, že veškeré stroje, které jsou k výrobě čaje potřeba, jsou v této továrně původní

Velká vlhkost, hodně mlhy a čtyři statní muži

Návštěvníci farmy se místních vždycky ptají, proč se čaj pěstuje zrovna tady, na Azorech, a ne jinde v Evropě. A odpověď je vždycky stejná. Je tu velká vlhkost, slunce tu tolik nežhne a zároveň se tu také tvoří mlhy, které čajovníkům prospívají. Navíc půda, v níž se čaj pěstuje, je kyselá.

  • Kdo má ovšem zato, že čaj se na Azorech pěstuje od nepaměti, ten se mýlí. Čajové listy sem byly dovezeny teprve před dvěma stoletími.
  • Sklizeň probíhá vždy od jara do podzimu, tedy celých šest měsíců. Sbírá se do doby, dokud jsou listy pevné a silné, a je tak u nich zaručeno, že čaj bude dobrý, jemný a chuťově vyvážený.
  • Jakmile jsou ovšem čajovníky starší devatenácti či dvaceti let, musí se z půdy vyjmout a nahradit novými.
  • Malé a mladé lístky se sklízí za pomoci speciálního česacího stroje, který obsluhují čtyři statní muži. Jeden plný pytel čaje může vážit i okolo patnácti kilogramů.

Denně se v období sklizně nasbírají i stovky kilogramů, které musí muži ručně nanosit do továrny. Během roku pak farma vyprodukuje okolo čtyřiceti pěti tun čaje. Že sběr čajových listů není práce pro slabé jedince, je tedy očividné.

A když už je černý i zelený čaj hotový, který si zvolit? Zelený čaj je zdravější, obsahuje více antioxidantů. Černý čaj, jak tvrdí pěstitelé čaje, je hlavně na duši. Je chutnější, vyváženější. Žádný však není lepší ani horší, zkrátka a dobře, vždy si dopřejte ten, na který zrovna máte chuť.

Zdroje informací: BBC, The Independent, National Geographic

Související články

Autor: Michaela Dočkalová

Apetit magazín

AD
Pohled do kuchyně Dubaje: Čtyři restaurace, které určují směr
  • Zajímavosti

Pohled do kuchyně Dubaje: Čtyři restaurace, které určují směr

Dubaj je město, které se může pochlubit nekonečnou paletou gastronomických zážitků. V tomto článku se zaměříme na čtyři restaurace, které představují unikátní aspekty dubajské kulinářské scény a nabízejí jedinečné koncepty a hluboké...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč