Vinaři neznají původ hroznů, vína stahují z oběhu

sdílet:
Státní zemědělská a potravinářská inspekce odhalila podvody při vykazování původu hroznů u firem České vinařské závody a Vinium Velké Pavlovice. Firmy musejí stáhnout z oběhu vína, která z více než tisíce tun hroznů vyrobily.

Vinaři se hájí: „My jsme oběti“České vinařské závody stejně jako majetkově spřízněná společnost Vinium z Velkých Pavlovic prohlásily, že nejsou viníkem podvodu, ale obětí. Vinium loni nakoupilo čtyři tisíce osm set tun hroznů. Podle generálního ředitele společnosti Karla Lyčky není v možnostech firmy ověřovat u pěstitelů, zda uvádějí nepravdivé údaje, či nikoli.  „Je zarážející, že při tak rozsáhlé kontrole jsou jmenovány pouze dvě společnosti, přičemž podvodní dodavatelé nejsou jmenováni vůbec,“ dodal Lyčka.

Oceněná vína musejí zmizetVína příslušné šarže navíc získala ocenění doma i v zahraničí. Obě firmy nyní musejí doložit, jaké šarže vín z uvedených hroznů neznámého původu vyrobily. Všechna tato vína budou následně zakázána a musejí být stažena z trhu. Prozatím byl zákaz uvádění do oběhu uložen na téměř 145 tisíc litrů vína, toto číslo však není konečné. Z milionu kilogramů hroznů lze totiž vyrobit 700 tisíc až 750 tisíc litrů vína.


Se společnostmi České vinařské závody a Vinium budou na základě výsledků kontrol zahájena správní řízení.
Autor: Redakce Apetit

Obchod Apetit