Vše, co jste chtěli vědět o chřestu

sdílet:
Asparagus neboli chřest je právě na vrcholu své sezony. Víte, čím je prospěšný zdraví, jak ho připravit a kam vyrazit na chřestové speciality?

Základní informace


Existuje mnoho odrůd chřestu. U nás je nejznámnější chřest bílý, zelenýfialový. Obsahuje provitamin vitaminu A, vitamin E a C, několik vitaminů skupiny B (především kyseliny listové), draslík, zinek, jód, železo a sodík.

Energetická hodnota chřestu je velice nízká, proto se hodí do jídelníčku všech, kteří chtějí zhubnout. Chřest působí močopudně a pomáhá tělo zbavovat usazených škodlivin.

Jak poznáte čerstvý chřest


V teplé kuchyni dejte přednost bílému a fialovému chřestu, zelený je skvělý do salátů. Čerstvý chřest, který byl sklizen v den nákupu, poznáte, když po zatlačení nehtem na řeznou plochu vytéká z řezu tekutina. Čerstvý chřest zároveň nelze ohnout.

Jak vařit chřest


Bílý chřest stačí oloupat (škrabkou na brambory) směrem od hlavičky dolů (buďte nemilosrdní, tlustá vlákna, která nejdou překousnout, by vám zkazila celý zážitek).

Zelený i fialový chřest stačí oloupat jen v dolní třetině nebo jednoduše ohnout a zlomit, část s hlavičkou si nechte, druhou bez milosti vyhoďte nebo použijte na vývar.

Chřest vařte ve slané vodě hlavičkami vzhůru. Do vody dejte sůl a přidat můžete také trochu cukru, másla, citronovou šťávu nebo například česnek či bobkový list. Hladina vody v hrnci by měla sahat těsně pod hlavičky stonků.

Co si uvařitZkuste osvědčenou klasiku v podobě chřestové polévky, chřest s lososem a špenátem nebo si připravte originální a exotické thajské kokosové nudle se zeleným chřestem.

Kam vyrazit na chřest


Do konce května nabízí chřestové menu pražské restaurace U modré kachničky, restaurace Vltava hotelu President nebo restaurace hotelu Hilton.

V Brně připravila chřestové speciality restaurace Noem Arch. Ochutnat ho zde můžete do 23. května. 
Slavnosti chřestu probíhají 21. a 22. května v Ivančičích. Chřestová menu v restauracích, trh s čerstvým chřestem doplní degustace vín a kulturní program.
Autor: Redakce Apetit

Obchod Apetit