0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Za vůní dálek: Kuchyně Zanzibaru

Za vůní dálek: Kuchyně Zanzibaru
sdílet:

Cestování je o poznávání cizí krajiny i tamější kultury, se kterou je jídlo neodmyslitelně spojeno. Vydejte se s námi za vůní dálek, dnešní zastávkou bude Zanzibar. Trochu exotiky můžete díky tradičním pokrmům dostat i do vaší kuchyně. A až se do Zanzibaru podíváte, budete přesně vědět, co si objednat.

Zanzibar se rozprostírá na dvou ostrovech východoafrického pobřeží, stejnojmenného většího ostrova Zanzibar, svahilsky Unguja, a menšího severního ostrova Pemba. V roce 1964 se tento nezávislý stát sloučil s Tanganikou ležící u stejnojmenného jezera, a vytvořili tak Tanzanii, plným názvem Tanzanskou sjednocenou republiku. Hlavním městem Zanzibaru je stejnojmenné město.

Kuchyně Zanzibaru

Zanzibarská kuchyně odráží koloniální vlivy, najdeme v ní tedy perské, arabské, britské, indické i africké prvky. Označit ji můžeme za multikulturní a velice pestrou. Zakládá se na mase (skopové, hovězí, kozí), bramborách, ochucené rýži, kokosovém mléce, mořských plodech a exotickém ovoci.

  • Na Zanzibaru se pěstuje mnoho koření (hřebíček, skořice, muškátový oříšek, pepř a další), které se pak vyváží do celého světa a právě po nich jídla na Zanzibaru neodolatelně voní.

Chobotnice v kokosovém mléce

Na pobřeží můžete téměř v jakoukoli denní hodinu potkat lovce chobotnic. Místní obyvatelé hlavonožce milují. V místních kuchyních se můžete setkat s uzenou, ale hlavní specialitou je chobotnice uvařená v kokosovém mléce s kardamomem.

Mishkaki

Při procházce uličkami Zanzibaru můžete zacítit vůni grilu. Velice oblíbené jsou špízy mishkaki s marinovaným masem. Využívají se chobotnice, mořské plody, ale především skopové a kozí maso, kterému dodá typickou chuť velké množství koření v marinádě. Nejoblíbenější verzí špízu je nayna choma, tedy kozí maso ožehnuté grilem.

Pilaf

Plov, pilaf, palov nebo pilav je oblíbený v Indii, Turecku, Ázerbajdžánu a v dalších zemích včetně Afriky. Základem je rýže a jehněčí nebo kůzlečí maso. Typickou chuť mu dodává koření jako muškátový oříšek, zázvor, pepř, hřebíček, kardamom, skořice, česnek, kurkuma, koriandr a římský kmín. V některých zemích se přidává ještě sušené ovoce. Rýže se vaří s masem v jednom hrnci spolu s vývarem.

N´dizi no kastad

Místní kuchyně nabízí také chutnou a osvěžující sladkou tečku. Po slaných hlavních chodech pokrmech můžete zahnat chuť na sladké n´dizi no kastad. Jedná se o pečené banány nebo plátky ananasu s vanilkovým pudinkem. Ve sladkém dezertu nesmí chybět skořice, hřebíček a kardamom.

Biryani

Biryani je ochucená smažená rýže basmati, která je populární v Indii, ale pochází pravděpodobně z Turecka nebo Persie. Dát si ji můžete i na Zanzibaru, kde je přílohou dušeného masa nebo se připravuje s kuřecím masem

Související články

Autor: hana.kovarikova

Apetit magazín

Představujeme novou kuchařku z edice Apetit: Mleté maso
  • Tipy redakce

Představujeme novou kuchařku z edice Apetit: Mleté maso

První novou kuchařkou roku 2023 je kniha Mleté maso. Novinka z edice Apetit vychází už v únoru a jak název napovídá, je věnována všestrannému využití jedné z velmi oblíbených surovin – mletého masa. ...
AD
Soutěž Vaříme s Rio Mare: Inspirace od oblíbených food blogerů
  • Soutěže

Soutěž Vaříme s Rio Mare: Inspirace od oblíbených food blogerů

Každý březnový den můžete vyhrát předplatné časopisu Apetit a balíček plný výrobků Rio Mare! Co pro výhru udělat? Vařit s tuňákem! Další soutěže pro vás chystají i čtyři oblíbení food blogeři. Ti si pro vás spolu s Rio Mare připravili i...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
549 Kč
439 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč