0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Zasaďte si mátu a zatočte s nachlazením, zažívacími obtížemi i stresem

Zasaďte si mátu a zatočte s nachlazením, zažívacími obtížemi i stresem
sdílet:
Řadí se k aromatickým bylinám, kterým se daří na vlhkých místech. Její květ zaručeně poznáte, má čtyřhranné lodyhy s klasnatým fialovým květenstvím, které vypadá jako by bylo chlupaté. Máta je hojně rozšířená v Euroasii, daří se jí také v Americe, severozápadní Africe, Austrálii i na Novém Zélandu.

Kolik je druhů máty není úplně jasné, rozeznává se mezi dvaceti a třiceti druhy, které se mezi sebou kříží a vznikají další hybridní mutace. V české přírodě přirozeně roste máta klasnatá, dlouholistá, vodní, rolní, vonná a obecná. Mezi hybridy najdeme mátu peprnou, jemnou, huňatou, hebkou či dalmatskou. V sazeničkách však můžete zakoupit další křížence, jako je máta citronová, pomerančová či speciální odrůda na letní mojito.

Pěstování máty

Nejčastěji české zahrádky zdobí máta peprná, která je křížencem máty vodní a klasnaté. Máty jsou obecně vlhkomilné, proto si pro ni najděte polostinné místo, které je chráněné před větrem. Máta je trvalka, v ideálních podmínkách roste opravdu bujně a do šířky.

Máta peprná se jako jediná nemnoží semeny, proto je pro její výsadbu potřeba alespoň jedné sazeničky či řízku. Pokud byste si mátu rádi pěstovali doma, dařit se jí bude na parapetu, balkoně i na stole. Potřebuje trochu světla, ale ne však přímé sluníčko. Nezapomeňte ji pravidelně a přiměřeně zalívat, během léta jí prospívá také přihnojení organickým hnojivem. V záhonku vám vydrží na jednom místě 3 roky, poté je dobré ji přesadit jinam.

Zdraví prospěšné látky

Účinky máty znali již starověcí Egypťané. Není tedy s podivem, že je máta peprná jednou z nejvyužívanějších bylin. Je bohatá na vitaminy A, B2, C, řadu minerálních látek, jakými jsou hořčík, mangan, měď, vápník a zinek. Dále v ní najdeme hojně zastoupené éterické oleje mentol, cineol, jasmon, také třísloviny a flafonoidy.

Čím je máta peprná prospěšná

 • má antibakteriální a antifungicidní účinky (ničí houby a plísně)
 • zklidňuje žaludeční problémy, uvolňuje od křečí žaludku a nadýmání
 • napomáhá správné funkci střev a vrací chuť k jídlu
 • snižuje krevní tlak
 • prostřednictvím inhalace uvolňuje dýchací cesty a dezinfikuje dutinu ústní
 • je nápomocná v boji s nachlazením či chřipkou
 • povzbuzuje i posiluje celkový organismus
 • odbourává stres, migrény i nespavost
 • balzámy z máty napomáhají při podrážděné pokožce, svědění či bolestivosti kůže
 • odvar je také účinný při bolestech zubů a dásní
   

Kdo by se měl mátě vyhnout

Pro dospělého jedince při běžném užívání nepředstavuje žádné riziko. Přesto se nemá podávat malým dětem, u kterých by mohla vyvolat dušnost. Kojící matky by se měly mátě také vyhnout, snižuje totiž produkci mléka. Při potížích se žlučníkem by mohla vyvolat alergickou reakci, její konzumaci raději konzultujte s lékařem.

Jak ji užívat

Čerstvá máta je jako stvořená pro letní limonády, skvěle doplní chuť citrusů a trochy třtinového cukru. Z čerstvých lístků si můžete připravit mátový čaj, který v létě osvěží, v zimě s citronem a medem prohřeje. Čajovou směs si můžete připravit také ze sušených lístků máty. Z velké sklizně můžete vyrobit domácí mátový sirup, který přijde vhod při nachlazení.

Trpíte-li zažívacími obtížemi či atopickým ekzémem, připravte si domácí mátový olej. Potřebovat budete nejméně 100 g lístků máty peprné ještě před rozkvětem. Nasekané lístky vložte do sklenice s 500 ml kvalitního oleje, ve kterém je nechte macerovat. Za týden mátu sceďte, propasírujte, a vráťte k původnímu oleji. Za další týden olej sceďte a čistou tekutinou naplňte menší lahvičky a uložte na chladné místo. Při zažívacích potíží užívejte jednu lžičku mátového oleje denně, při ekzémech pravidelně nanášejte na kůži. Olej se také zužitkuje při nachlazení, připravte si inhalaci. Migrenikům pomáhá nanesení oleje na čelo a spánky.

Máta peprná je však velice vděčnou bylinkou i v kuchyni. Inspiraci vám nabízíme v receptech pod článkem, vyzkoušejte například mátovou zmrzlinu, hráškovou polévku s mátou, mátové noky či si ji přidejte do oblíbeného salátu.

Související články

Autor: hana.kovarikova

Apetit magazín

Masové hody s českou národní klasikou: vepřo knedlo zelo
 • Tipy a triky

Masové hody s českou národní klasikou: vepřo knedlo zelo

Guláš, svíčková a knedlo vepřo zelo, když je tahle trojice na poledním menu v restauraci, máme problém se rozhodnout. Pro dnešek máme ale jasno! Dejte si s námi to nejlepší knedlo vepřo zelo, máme pro vás tipy na jedno z nejlepších českých...
Jak na bezlepkový chléb?
 • Jak na to

Jak na bezlepkový chléb?

Ať už patříte mezi celiaky nebo chcete svůj jídelníček odlehčit, máme pro vás tipy, jak si doma připravit chutný bezlepkový chléb. Vyplatí se používat kupované bezlepkové směsi nebo je lepší spolehnout se na vlastní síly? Připravte si s...
Kombucha: Připravte si nápoj dlouhověkosti
 • Zajímavosti

Kombucha: Připravte si nápoj dlouhověkosti

Pozitivní účinky kombuchy na lidský organismus jsou známy již tisíce let. Jedná se o fermentovaný nápoj, který je díky živým kulturám bohatý na probiotika, antioxidanty a mnoho dalších prospěšných látek. Jak si kombuchu připravit doma? ...
AD
Stop plýtvání jídlem aneb Nekrmte koš!
 • Nakupujeme

Stop plýtvání jídlem aneb Nekrmte koš!

Věděli jste, že domácnosti jsou odpovědné až za 53 % potravinového odpadu? Tento alarmující údaj, zveřejněný organizací Zachraň jídlo, nám může posloužit jako odrazový můstek ke změně. Naučíme-li se lépe hospodařit, bude to mít pozitivní...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
549 Kč
357 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč