0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Znovupoužitelné kelímky na kávu s sebou

Kelímek s kávou
ZDROJ: Daiga Ellaby/Unsplash
sdílet:

V boji s jednorázovými plasty i papírovými obaly bychom neměli zapomínat ani na kelímky. Kávu s sebou do sebe vpravíme vmžiku a papírový či plastový kelímek putuje do koše. Zbytečnému vytváření odpadu zabráníme pořízením znovupoužitelného kelímku na kávu. 

Kelímky na kávu se rychle staly žádaným artiklem, hodí se jako vkusný dárek k narozeninám pro každého milovníka kávových zrn. Na poptávku reagovala také řada tuzemských výrobců, podpořit můžete i lokální podniky snažící se o ekologické a udržitelné kelímky na horké nápoje.

 • Pořízení znovupoužitelné nádoby na kávu má smysl, ročně se vyhodí přes 100 miliard jednorázových kelímku z plastu. Pojďme toto číslo společně snížit a odlehčit naší planetě.
 • Pořizovací cena znovupoužitelného kelímku se pohybuje v rozmezí 200 až 600 Kč. Kelímky jsou k dostání v několika velikostech, od zhruba 230 ml přes střední až po největší velikost kolem 470 ml, kam se vejde i vaše oblíbené latte. Většina z nich má okolo proužek ze silikonu či korku, který brání vyklouznutí z ruky a umožňuje pohodlné držení.

Bambus

Pokud se zajímáte o ekologii, jistě jste narazili na bambus. Jde o všestranný materiál, ze kterého se vyrábějí eko brčka, příbory, a také kelímky. V případě hrníčků na kávu drží bambusová vlákna pohromadě pojivový materiál.

 • Výrobci často uvádějí, že využívají kukuřičný škrob či pryskyřici.  Při výrobě se však ke slovu mohou dostat také plasty, což je fakt, který jejich ekologickou stopu kazí. Že jde o výrobek s plastem, avšak bez obsahu zdravotně závadného změkčovače plastů Bisfenolu A poznáte podle označení BPA free. 

Důvodů, proč se bambus považuje za rostlinu budoucnosti a je hojně využíván při výrobě udržitelných produktů, je hned několik. Hlavním benefitem je jeho rychlý růst, ke kterému nepotřebuje žádná hnojiva ani pesticidy. Jeho vlastnosti navíc umožňují všestranné využití.

 • Bambusové kelímky mívají uzávěr ze silikonu, které mají bránit protečení, avšak v batohu jej plný nosit nedoporučujeme. Po dopití kávy se snadno vymývá, někteří výrobci avizují i možnost mytí v myčce. To však může výrazně zkrátit jeho životnost. S trochou ohleduplné a šetrné péče však poslouží i několik let.
 • Jejich pořizovací cena patří k těm nižším. Několik výrobců také uvádí, že lze kelímek po dosloužení vyhodit do kompostu.

Sklo

Skleněný hrníček na kávu či horké nápoje představuje vkusný a praktický doplněk. Použít jej ale můžete třeba i na smoothie. Sklo udrží nápoj horký déle než ostatní materiály.

 • Hrníčky jsou vybaveny silikonovým víčkem, takže je lze nosit bez větších starostí přímo v batohu či kabelce i s obsahem, raději však ve svislé pozici.
 • Sklo je čiré, nijak neovlivní chuť nápoje a je vyráběno s důrazem na odolnost vůči změnám teplot i pádům.
 • Můžete jej umývat v myčce i přihřát v mikrovlnné troubě. Jejich velikost je standardizovaná pro baristy, v kavárně tedy nebudou mít potíže s odměřením vaší oblíbené kávy. Pořizovací cena skleněných hrníčků je vyšší,  odpovídá však jejich všestrannosti a designu. Výrábějí se i v Česku. 

Recyklovatelné materiály

Někteří výrobci vsadili na recyklovatelné materiály. Využívají jednorázové plasty a vdechují jim tak další život. Jedna z firem uvádí, že 20 jednorázových kelímků i s víčky dává vzniknout jednomu znovupoužitelnému hrníčku, který vydrží až 4 roky. Kelímky jsou díky recyklovaným materiálům pestrobarevné a vhodné do myčky.

Na trhu se můžete setkat také se znovupoužitelnými hrníčky na kávu, které se vyrábějí z jednorázových papírových kelímků. Hrníčky jsou překvapivě odolné, mají relativně dlouhou životnost a snadno se omývají. Papírové jednorázové kelímky tvoří 40 % materiálu a používají se na vnější vrstvu. 

Skládací kelímek

Designový kelímek, který se složením vejde do dlaně. Pro výrobu využívají recyklovatelné materiály. Lze ho mýt v myčce nádobí. Pro minimalisty je ideální volbou, při manipulaci s horkým nápojem však dávejte větší pozor než u kelímků, které se nedají skládat.

Proč si tedy pořídit znovupoužitelný hrníček na kávu?

 • neovlivňuje chuť kávy, není nepříjemný na dotyk rtů
 • udržuje kávu či čaj déle teplý, naopak smoothie déle studené
 • snížíte počet jednorázových kelímků o 350 za rok – taková je průměrná spotřeba na osobu
 • za vlastní kelímek či hrníček dostanete v některých kavárnách slevu
 • můžete pít kávu i za jízdy, díky těsnícímu víčku totiž nehrozí, že polijete sebe či ostatní
 • řada výrobců nabízí designové kousky
 • i když budou mít kavárny zavřeno, připravíte si kávu v pohodlí domova a můžete ji vzít kamkoli s sebou
 • mnoho automatů na kávu umožňuje použití vlastního kelímku
 • v České republice nelze papírové kelímky s vnitřní polyetylenovou vrstvou recyklovat

 

Máte doma svůj kelímek či hrníček na kávu s sebou? Prozdraďte nám, z jakého materiálu je vyroben a jak jste s jeho službou spokojeni do komentářů pod článkem. 

Související články

Autor: Hana Kovaříková

Apetit magazín

Jak na to: Dokonalá pizza je tenká, křupavá i vláčná
 • Tipy a triky

Jak na to: Dokonalá pizza je tenká, křupavá i vláčná

Jedno z jídel, které je nejlepší konzumovat ještě úplně horké, ideálně právě vytažené z trouby. Křupavé těsto, táhlý sýr, lahodná náplň. Milujeme ji a víme jak si skvělou pizzu připravit. Naučte se těsto, na které můžete skládat...
Domácí jsou nejlepší: bramborové hranolky
 • Tipy a triky

Domácí jsou nejlepší: bramborové hranolky

Bramborové hranolky zdravě? Vynechte fritézu a rozpalte troubu. V našem receptu používáme na pečení arašídový olej, který příjemně voní a chutná po burských oříšcích. Hojně ho využívá asijská kuchyně, protože snese velmi vysoké teploty, a...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
549 Kč
439 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč