0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Znovupoužitelné kelímky na kávu s sebou

Kelímek s kávou
ZDROJ: Daiga Ellaby/Unsplash
sdílet:

V boji s jednorázovými plasty i papírovými obaly bychom neměli zapomínat ani na kelímky. Kávu s sebou do sebe vpravíme vmžiku a papírový či plastový kelímek putuje do koše. Zbytečnému vytváření odpadu zabráníme pořízením znovupoužitelného kelímku na kávu. 

Kelímky na kávu se rychle staly žádaným artiklem, hodí se jako vkusný dárek k narozeninám pro každého milovníka kávových zrn. Na poptávku reagovala také řada tuzemských výrobců, podpořit můžete i lokální podniky snažící se o ekologické a udržitelné kelímky na horké nápoje.

 • Pořízení znovupoužitelné nádoby na kávu má smysl, ročně se vyhodí přes 100 miliard jednorázových kelímku z plastu. Pojďme toto číslo společně snížit a odlehčit naší planetě.
 • Pořizovací cena znovupoužitelného kelímku se pohybuje v rozmezí 200 až 600 Kč. Kelímky jsou k dostání v několika velikostech, od zhruba 230 ml přes střední až po největší velikost kolem 470 ml, kam se vejde i vaše oblíbené latte. Většina z nich má okolo proužek ze silikonu či korku, který brání vyklouznutí z ruky a umožňuje pohodlné držení.

Bambus

Pokud se zajímáte o ekologii, jistě jste narazili na bambus. Jde o všestranný materiál, ze kterého se vyrábějí eko brčka, příbory, a také kelímky. V případě hrníčků na kávu drží bambusová vlákna pohromadě pojivový materiál.

 • Výrobci často uvádějí, že využívají kukuřičný škrob či pryskyřici.  Při výrobě se však ke slovu mohou dostat také plasty, což je fakt, který jejich ekologickou stopu kazí. Že jde o výrobek s plastem, avšak bez obsahu zdravotně závadného změkčovače plastů Bisfenolu A poznáte podle označení BPA free. 

Důvodů, proč se bambus považuje za rostlinu budoucnosti a je hojně využíván při výrobě udržitelných produktů, je hned několik. Hlavním benefitem je jeho rychlý růst, ke kterému nepotřebuje žádná hnojiva ani pesticidy. Jeho vlastnosti navíc umožňují všestranné využití.

 • Bambusové kelímky mívají uzávěr ze silikonu, které mají bránit protečení, avšak v batohu jej plný nosit nedoporučujeme. Po dopití kávy se snadno vymývá, někteří výrobci avizují i možnost mytí v myčce. To však může výrazně zkrátit jeho životnost. S trochou ohleduplné a šetrné péče však poslouží i několik let.
 • Jejich pořizovací cena patří k těm nižším. Několik výrobců také uvádí, že lze kelímek po dosloužení vyhodit do kompostu.

Sklo

Skleněný hrníček na kávu či horké nápoje představuje vkusný a praktický doplněk. Použít jej ale můžete třeba i na smoothie. Sklo udrží nápoj horký déle než ostatní materiály.

 • Hrníčky jsou vybaveny silikonovým víčkem, takže je lze nosit bez větších starostí přímo v batohu či kabelce i s obsahem, raději však ve svislé pozici.
 • Sklo je čiré, nijak neovlivní chuť nápoje a je vyráběno s důrazem na odolnost vůči změnám teplot i pádům.
 • Můžete jej umývat v myčce i přihřát v mikrovlnné troubě. Jejich velikost je standardizovaná pro baristy, v kavárně tedy nebudou mít potíže s odměřením vaší oblíbené kávy. Pořizovací cena skleněných hrníčků je vyšší,  odpovídá však jejich všestrannosti a designu. Výrábějí se i v Česku. 

Recyklovatelné materiály

Někteří výrobci vsadili na recyklovatelné materiály. Využívají jednorázové plasty a vdechují jim tak další život. Jedna z firem uvádí, že 20 jednorázových kelímků i s víčky dává vzniknout jednomu znovupoužitelnému hrníčku, který vydrží až 4 roky. Kelímky jsou díky recyklovaným materiálům pestrobarevné a vhodné do myčky.

Na trhu se můžete setkat také se znovupoužitelnými hrníčky na kávu, které se vyrábějí z jednorázových papírových kelímků. Hrníčky jsou překvapivě odolné, mají relativně dlouhou životnost a snadno se omývají. Papírové jednorázové kelímky tvoří 40 % materiálu a používají se na vnější vrstvu. 

Skládací kelímek

Designový kelímek, který se složením vejde do dlaně. Pro výrobu využívají recyklovatelné materiály. Lze ho mýt v myčce nádobí. Pro minimalisty je ideální volbou, při manipulaci s horkým nápojem však dávejte větší pozor než u kelímků, které se nedají skládat.

Proč si tedy pořídit znovupoužitelný hrníček na kávu?

 • neovlivňuje chuť kávy, není nepříjemný na dotyk rtů
 • udržuje kávu či čaj déle teplý, naopak smoothie déle studené
 • snížíte počet jednorázových kelímků o 350 za rok – taková je průměrná spotřeba na osobu
 • za vlastní kelímek či hrníček dostanete v některých kavárnách slevu
 • můžete pít kávu i za jízdy, díky těsnícímu víčku totiž nehrozí, že polijete sebe či ostatní
 • řada výrobců nabízí designové kousky
 • i když budou mít kavárny zavřeno, připravíte si kávu v pohodlí domova a můžete ji vzít kamkoli s sebou
 • mnoho automatů na kávu umožňuje použití vlastního kelímku
 • v České republice nelze papírové kelímky s vnitřní polyetylenovou vrstvou recyklovat

 

Máte doma svůj kelímek či hrníček na kávu s sebou? Prozdraďte nám, z jakého materiálu je vyroben a jak jste s jeho službou spokojeni do komentářů pod článkem. 

Související články

Co je lepší pít k snídani – kávu, nebo čaj?
 • Zajímavosti

Co je lepší pít k snídani – kávu, nebo čaj?

K pořádné snídani patří také nápoj. Studený pomerančový džus rozhodí svou kyselostí náš žaludek, mnohem radši volíme mezi kávou či čajem. Jaký z těchto nápojů je pro tělo prospěšnější? Pojďme se podívat na účinky kofeinu detailněji.  ...
Autor: Hana Kovaříková

Apetit magazín

Letní bramborový salát jako dokonalá příloha
 • Tipy a triky

Letní bramborový salát jako dokonalá příloha

Nové brambory jsou ideální volbou pro lehkou večeři do letního počasí například klasicky "na loupačku" s tvarohem a máslem. Vyzkoušet je však můžete i v odlehčeném letním bramborovém salátu. Lze ho podávat...
Jak na nejlepší chili con carne
 • Poradna

Jak na nejlepší chili con carne

Texaský pokrm chili con carne v překladu znamená chilli s masem a každý kuchař ho připravuje trochu jinak. Neodolatelnou chuť a vůni jídlo získá přidáním ostrých papriček, římského kmínu a čokolády. Díky radám v článku připravíte hrnec plný...
AD
Jak si užít letní grilovačky, aniž by vám po nich bylo těžko?
 • Lidé a jídlo

Jak si užít letní grilovačky, aniž by vám po nich bylo těžko?

K letní sezoně patří pohodové posezení s rodinou, přáteli a také spousta připravených dobrot a osvěžujících drinků. Opékačky v lese, grilovačky na balkóně, v zahradě nebo v kavárně — stav ideál. Jak si to ale co nejvíc užít a dopřát vše, co...

Obchod Apetit