Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo
Přijďte se podívat, jak hoduje Evropa

Přijďte se podívat, jak hoduje Evropa

V Galerii Univerzity Karlovy v Praze právě probíhá výstava fotografií Evropa hoduje... ve 27 obrazech, na kterých studenti ze zemí EU představují svůj pohled na evropskou kuchyni a stolovací návyky Evropanů. Jde o vítězný výběr z osmi set soutěžních snímků, zaslaných do druhého ročníku soutěže. Mezi vítězi je i pět českých autorů. Výstava v Celetné ulici číslo 20 potrvá jen do 24. listopadu, tak si ji nenechte ujít!
16. 11. 2009 | Autor: redakce Apetitu

Ačkoli ne všichni se v rámci letošního tématu „Evropa hoduje... ve 27 obrazech“ (I’Europe à table) zaměřili na gastronomii a národní tradice stolování, velká část fotografií je právě jídlu, a všemu co s ním souvisí, věnována. Výstava je tak skvělou příležitostí nahlédnout nejen do kuchyní našich evropských sousedů, ale také podívat se, jak oni vidí nás, naši národní kuchyni či kulturu stolování.

„Autoři se věnují typickým znakům, které odlišují jídlo a kulturu stolování v jednotlivých zemích. Jsou tady fotografie, které se zaměřují na francouzský kavárenský život nebo znaky německého stolování. Česká kuchyně není zastoupena příliš explicitně. Je tady ale pět autorů z Česka, kteří evropské stolování pojali s určitým nadhledem,“ řekl za pořadatele Ivo Jeník z francouzské asociace l’Association Française Internationale. „Soustředili se na jídlo. Nejvýraznější fotografie zobrazuje takzvanou písmenkovou polévku, která je v Česku známým artiklem. Lžíce v talíři obsahuje písmenka, která tvoří francouzský název Evropy,“ dodal Jeník.

Polévka u nás, bageta v Paříži

Čeští autoři se ale hranicemi nenechali omezovat, a tak se v hledáčku jejich fotoaparátů objevily i jiné státy Evropy. „Vyfotografovala jsem francouzskou bageterii. Bageta je v Paříži jako módní doplněk,“ řekla česká autorka Lenka Steklá.

Výstava je součástí projektu evropské kulturní ceny pro mladé lidi, který organizuje l’Association Française Internationale. „Snahou je ukázat výhody evropské mobility a svobody, které požíváme. Studenti z různých zemí Evropy tvoří fotografie na volné téma a porota pak vybere 27 snímků, které reprezentují pohled na něj,“ vysvětlil Jeník.

Výstava 27 velkoformátových fotografií je putovní a po zahajovací vernisáži v květnu v Paříži se snímky představují v dalších evropských městech. Počet fotografií symbolicky odkazuje na počet unijních států. Po Praze se výstava přesune na Fakultu architektury Vysokého učení technického v Brně. Spolupořadateli expozice jsou Spolek českých právníků Všehrd a Francouzský institut v Praze. Další informace naleznete zde.

Přidat komentář