Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo
Inspirace Kanadou, zkuste javorový sirup

Inspirace Kanadou, zkuste javorový sirup

Země javorového listu Kanada je hlavním světovým dodavatelem javorového sirupu. Kanaďané si ho dopřávají hlavně k palačinkám, na zmrzlinu, k lívancům, do jogurtu, ovesných vloček, do obilných kaší a marinují v něm pečeně. Jako bonus obsahuje spoustu zdravých látek.
18. 2. 2010 | Autor: redakce Apetitu

Historie javorového sirupu Ještě před příchodem Britů a Francouzů do Kanady získávali severovýchodní indiáni sirup z javoru. Tomahavky nasekávali kmeny stromů a šťávu, která odkapávala, sbírali do nádob z březové kůry. Sirup pak vařili v dutých kládách, ke kterým přikládali horké kameny. Kolonisté si po svém příchodu na americký kontinent od indiánů rychle osvojili umění výroby javorového sirupu.

Jak se sirup získává


es sedmdesát procent světové produkce sirupu pochází z kanadské provincie Quebec. Právě zde je ideální klima pro sběr mízy.
 Koncem března ještě leží v lesích Quebecu vysoká vrstva sněhu, ale mezi stromy už začíná ruch. Přes den se teploty vyhoupnou nad nulu a míza stoupá do větví, přes noc tam zmrzne a druhý den opět roztaje. V podobném koloběhu cirkuluje javorová šťáva několik týdnů. Období sběru trvá do května.

Vhodný i při dietě

Cukr  v javorech vzniká působením enzymů ze škrobu, který se nahromadil během vegetačního období. Čistý javorový sirup obsahuje převážně sacharózu, tmavší druhy pak také menší množství fruktózy a glukózy. V javorové šťávě se nacházejí také minerální látky (vápník, draslík, fosfor, mangan, zinek, hořčík a železo), přírodní organické kyseliny a vitaminy (především B₂, B₅, B₆). Kalorická hodnota javorového sirupu je 167 kJ na polévkovou lžíci.

Elixír mládí


Javorový cukr může pomoci některým lidem regulovat cukrovku a snížit spotřebu inzulinu. Pročišťuje ledviny, trávicí trakt a buňky celého těla, zlepšuje krevní oběh a nervovou soustavu.

Pokrmy s javorovým sirupem

Při vaření a pečení můžete nahradit bílý cukr javorovým sirupem v poměru 3 díly sirupu za 4 díly cukru. Pro návštěvu nebo třeba na nedělní oběd se skvěle hodí vepřová panenka s javorovým sirupem  nebo žebírka v javorové marinádě. Jako dezert zkuste lahodné javorovokaramelové kousky  nebo výborný pohankový pohár s kokosem a javorovým sirupem, tak trochu kříženec kaše a exotického kokosového pudinku. A neotřelou pochoutkou je sýrový salát s javorovým jogurtem.Přidat komentář