Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo
Info ikona

Nevíte, jak na sépie? Poučte se u delfínů!

Nevíte, jak z mořské potvory udělat chutné kalamáry? Inspirujte se u ‚šéfkuchařů moří‘. Pomocí přesného a propracovaného postupu umějí totiž zbavit sépie jedovatého inkoustu a kostí. Dokonalou techniku přípravy kalamárové pochoutky by jim mohl závidět nejeden šéfkuchař.
3. 2. 2009 | Autor: redakce Apetitu

Australští výzkumníci ve vědeckém žurnálu PLoS One uvedli, že opakovaně pozorovali samici delfína skákavého, jak komplikovaný a dokonalý postup úpravy potravy provádí. Samice nejprve sépie skrývající se v mořských řasách nahnala do míst s čistým písečným dnem. Poté, plavouc kolmo ke dnu, přitlačila sépii čenichem k písku a jedním rychlým úderem ji během okamžiku zabila. Potápěči při tom slyšeli ‚hlasité cvaknutí‘, když se sépiová kost zlomila.Delfín pak tělo sépie nadzvedl a bil do něj čenichem, aby vymačkal jedovatý inkoust, který sépie používá k ochraně. Na závěr položil kořist opět na dno, kde s ní šoupal po písku, aby se zbavil sépiové kosti. Pak už byla sépie připravena k požití.

„Ukazuje to, jak velmi jsou jejich mozky vyvinuté. Je to pěkně mazaná cesta, jak získat čisté kalamáry bez všech těch hrozných kousků,“ řekl člen výzkumného týmu Mark Norman novinám The Canberra Times.

Norman i další autor studie Tom Tregenza jsou přesvědčeni, že chování, které pozorovali v letech 2003 a 2007, není ojedinělé. Ve studii uvádějí, že podobný postup přípravy sépie pozorovali i další potápěči. Jiná studie z roku 2005 poprvé naznačovala, že jsou delfíni schopni učit se od sebe a používat nástroje. Samice delfína byla například pozorována, jak učí svá mláďata rozlamovat mořské houby a používat je jako ochranu při hledání potravy na mořském dnu.

Přidat komentář