Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo
Kávičku a cigaretku po obědě? Na slovensku ano!

Kávičku a cigaretku po obědě? Na slovensku ano!

Slovenští kuřáci si mohou oddychnout. Parlamentem neprošel návrh novely zákona, který by je vyhnal před bary a restaurace tak, jak je tomu v Británii, Irsku či Finsku, kde je kouření v restauracích, barech či kavárnách zcela zakázáno. Majitelé slovenských stravovacích zařízení mají před sebou leckdy nelehký úkol, kouřící zákazníky budou muset úplně oddělit od nekuřáků. Poslanci ale zmírnili původní znění předlohy, a od povinnosti úplně oddělit nekuřáky od kuřáků osvobodili bary a restaurace, kde se nepodává jídlo.
20. 2. 2009 | Autor: redakce Apetitu

Úplný zákaz kouření prosazovala poslankyně Tatiana Rosová, která chtěla zpřísnit návrh novely zákona o ochraně nekuřáků z dílny Ministerstva zdravotnictví SR. Přestože by úplný zákaz kouření přivítal i ministr zdravotnictví Richard Raši, parlament tento návrh neschválil.

Úplný zákaz kouření v barech či restauracích platí ve více zemích Evropské unie, reakce na omezení jsou různé. Část zákazníků včetně kuřáků je ráda, že už se nemusí obávat oblečení načichnutého cigaretovým dýmem. V Rakousku, kde platí zákaz od počátku letošního roku, se kuřáci cítí ukřivděni, protože musí chodit kouřit před podnik. Ve Francii se zase kvůli nátlaku kuřáků v některých restaurantech omezení nedodržuje.

Vyrostou ve sportovních halách kuřárny?

V Česku platí takzvaný protikuřácký zákon od roku 2006. Už počátkem roku 2007 přišli někteří poslanci s jeho novelou. Dolní komora parlamentu měla normu schvalovat loni v březnu, vrátila ji ale výborům k projednání.  O tom, zda se dál omezí kouření v restauracích i na jiných místech, by měla sněmovna rozhodovat v dohledné době. Novela by měla upravit pravidla kouření ve vlacích, na zastávkách a ve veřejných budovách. Autoři navrhli, aby se nesmělo kouřit například při koncertech ve sportovních halách. Lidé by si tam mohli zapálit jen v oddělených místnostech s dobrým větráním.

Přidat komentář