Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo
Káva vás ochrání před mrtvicí

Káva vás ochrání před mrtvicí

Dva tři šálky kvalitní kávy denně mohou snížit riziko mozkové mrtvice až o 20 procent. Vyplývá to z výsledků nedávno ukončené studie, která probíhala přes 20 let a zúčastnilo se jí na 80 000 žen. Samotné zjištění účinků kávy bylo pro vědce překvapením, původně totiž měli v plánu zjistit, do jaké míry káva riziko mozkové mrtvice zvyšuje.
20. 2. 2009 | Autor: redakce Apetitu

„Dlouhodobé pití kávy nezvyšuje riziko mozkové mrtvice u žen. Opak je pravdou, do jisté míry káva toto riziko snižuje,“ píše se ve zprávě, kterou zveřejnil magazín Circulation. Přestože se studie účastnily pouze ženy, vědci se domnívají, že podobný efekt by káva mohla mít i u mužů. Zároveň ale upozorňují, že preventivní účinek má káva pouze v případě zdravých lidí. Těm, kteří mají problémy s krevním tlakem či jakékoli jiné srdeční problémy, pití kávy v tomto ohledu nijak neprospěje.

Káva není všelék

Studie proběhla v Madridu – po dobu 24 let vědci sledovali 83 000 žen. Zjistili, že čím více kávy ženy vypily, tím více se riziko mozkové mrtvice snížilo. Ty, které pily pět až sedm šálků kávy týdně, snížily riziko o 12 procent, skupina, která denně vypila dva až tři šálky kávy, snížila riziko o 19 procent a ty, které vypily čtyři a více šálků kávy denně, snížily riziko o 20 procent.

Vědci se domnívají, že pozitivní účinky kávy nezpůsobuje kofein. Ostatní nápoje, obsahující kofein, totiž podobné účinky nemají, zatímco káva bez kofeinu si ochranné účinky zachovala. Vedoucí výzkumu Esther Lopez-Garcia se domnívá, že účinnou látkou jsou antioxidanty, které káva obsahuje. „Mohou snížit záněty a prospívají cévám,“ dodává.

Káva nás ovšem nezachrání před vším, v některých případech dokonce spíše škodí. Dřívější studie sice ukázaly, že káva nás může ochránit před ztrátou paměti či problémy s játry, jiné ale poukazují na to, že káva může způsobit srdeční problémy a zvýšit riziko potratu.

Přidat komentář