Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo
Znojemská vína si označí každý vinař sám

Znojemská vína si označí každý vinař sám

Vinaři ze Znojemska už nebudou vína označovat podle kvality hroznů při sklizni, ale podle místa původu. Přiznávat takzvaná vína originální certifikace (VOC) jim po více než dvou letech schvalování povolilo Ministerstvo zemědělství. „Na etiketách místních vín se tak nebude uvádět jakostní zařazení ani přívlastek, ale pouze označení VOC Znojmo,“ řekl mluvčí ministerstva Petr Vorlíček. Podobný systém funguje již desítky let například ve Francii nebo v Itálii.
26. 3. 2009 | Autor: redakce Apetitu

„Průlom povolení spočívá v tom, že si vinaři z občanského sdružení VOC Znojmo budou sami zatřiďovat víno, které odpovídá přesně daným souborům charakteristik odrůd Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené a Sauvignon ze znojemské podoblasti,“ uvedl ministr zemědělství. Víno VOC Znojmo tak nebude třídit Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI), ta bude tato vína jen kontrolovat ve spotřebitelské síti.

Označování vín podle místa původu, neboli terroir, se běžně používá především v jižních vinařských zemích, jako je Francie nebo Itálie. Vína z konkrétní oblasti mají specifickou charakteristiku danou geologickým podložím, půdou, polohou vinic, počasím a vysázenými odrůdami.

Přidat komentář