Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo
Voda o 100 procent dražší? Už za pár let!

Voda o 100 procent dražší? Už za pár let!

Za pitnou vodu budeme za pár let platit podstatně více. Novela zákona o vodách, která by měla začít platit od začátku roku 2010, totiž podle výkonné ředitelky Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) Miloslavy Melounové zvýší cenu pitné vody. SOVAK přitom sdružuje firmy, které zajišťují zásobování vodou pro více než devět milionů obyvatel ČR. „Toto zvýšení by mělo v prvním kroku být jen minimální. Vodné by navíc mělo zdražit až v roce 2011,“ zaznělo z Ministerstva zemědělství, které návrh předložilo.
27. 3. 2009 | Autor: redakce Apetitu

Podle Melounové nová právní úprava zvýší cenu podzemní vody, kterou vodohospodářské firmy odebírají pro výrobu pitné vody, a následnou dodávku konečným spotřebitelům. „Poplatky by měly narůst skokově, o 100 procent,“ uvedla. „Novela dopadá na všechny, nejenom na nás jako na provozovatele,“ řekla Melounová. Podle ní dodavatelé pitné vody promítnou zvýšení svých nákladů do spotřebitelských cen.

Ředitel Odboru vodohospodářské politiky Ministerstva zemědělství Miroslav Král ale nárůst cen nevidí tak dramaticky. „Návrh zákona s respektováním současné ekonomické situace zamýšlí jen postupný nárůst poplatků za odběr podzemní vody, a to s účinností až od roku 2011,“ uvedl Král. „Když se podaří vypořádat všechny připomínky a návrh novely předložit vládě do konce března 2009, bude reálný termín nabytí účinnosti novely konec prvního čtvrtletí 2010,“ dodal.

Zákon by prý také měl zvýšit poplatky za vypouštění do povrchových toků a zpřísní podmínky. „To znamená opět dopad na konečného spotřebitele ve zvýšení stočného,“ uvedla Melounová. Cena vody se v jednotlivých českých městech liší, ve srovnání s loňský rokem ve většině z nich stoupla. Obyvatelé Plzně letos zaplatí za metr krychlový 46,10; obyvatelé Hradce Králové 64,82. V Praze je cena vody pro letošní rok 55,12 koruny. Z toho vodné činí 30,04; stočné 25,08 Kč.

Přidat komentář