Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo
První ekotašky zdarma!

První ekotašky zdarma!

Za ekologické tašky jsem zatím museli v obchodech platit, to se mění. Během dubna a května totiž obchodní řetězec Tesco nahradí bezplatné igelitky ekologickými jednorázovými taškami, které jsou biologicky rozložitelné. K nákupu tašku dostanete zdarma, tak jak jste na to byli u igelitových zvyklí. „Kvalitní služby zákazníkům, mezi něž patří mimo jiné i poskytnutí nákupní tašky zdarma, stejně jako ochrana životního prostředí, tvoří základní pilíře naší obchodní strategie,“ řekla členka představenstva Tesco Stores ČR Eva Williams.
24. 4. 2009 | Autor: redakce Apetitu

Nová ekotaška by se měla rozložit během devíti měsíců až jednoho roku. Máte-li na zahradě kompost, můžete si to ostatně v praxi vyzkoušet. Ekologická taška totiž obsahuje 30 procent recyklovaného polyetylenu a přídavnou látku, která až tisícinásobně urychluje rozložení materiálu.

„Taška se postupně rozkládá až na molekuly polymeru složené z uhlíku a vodíku. Tyto molekuly pak reagují se vzdušným kyslíkem, reakcí vzniká voda, oxid uhličitý a biomasa. Tedy složky, které se v přírodě běžně vyskytují a jsou součástí přírodního biocyklu,“ podotkla Williams.

Igelitky nyní mají zdarma k dispozici jen zákazníci hypermarketů Globus, Hypernova a obchodů Tesco, ostatní obchodní řetězce již nabízejí pouze placené tašky. Ekologické tašky nabízí například Interspar, zaplatíte za ně ale podstatně více než za obyčejné igelitky. Tesco už delší dobu nabízí jutové nákupní tašky, které mají dlouhou životnost.

Odstupující ministr životního prostředí a šéf zelených Martin Bursík v únoru oznámil, že chce zakázat obchodům rozdávat igelitové tašky zdarma. Ročně jich podle něj dají zákazníkům až tři miliardy, což představuje 9000 tun plastu. Záměr měl být součástí návrhu nového zákona o odpadech, který chtěl Bursík sněmovně předložit v květnu nebo červnu.

Přidat komentář