Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo
Na legendární klobásky do muzea

Na legendární klobásky do muzea

V Berlíně si řekli: Když mohou mít muzea technické vynálezy, proč by je nemohly mít i ty kulinářské? Slovo dalo slovo a vy se můžete za klobáskami s kari zvanými currywurst, které vznikly po válce jako nouzovka, vydat do Berlína. Neodmyslitelná položka v nabídce stánků rychlého občerstvení v Německu totiž ke svým šedesátinám dostala vlastní muzeum. „Žádné další jídlo nesouvisí tak úzce s německou historií a nemá tolik příznivců jako currywurst,“ tvrdí Martin Löwer, otec myšlenky založit muzeum currywurstu a nyní jeho kurátor. „Právě v době krize je jedení currywurstu skvělým způsobem, jak zažít Berlín,“ říká Löwer a připomíná, že pochoutka se zrodila v těžkých dobách.
20. 8. 2009 | Autor: redakce Apetitu

V muzeu návštěvníci projdou interaktivní ‚klobáskovou trasu‘, na níž se dozvědí zajímavosti z historie currywurstu, budou moci projít stánek, v němž se tato voňavá pochoutka prodává, na počítači si ji budou moci sami nakrájet a podívat se na dokumentární film o její historii i současnosti. Pouštět se tam také budou scény z televizních seriálů, v nichž se toto kultovní jídlo objevuje.   Návštěvníci se ale dozvědí i něco o dopadu kultury rychlého občerstvení na životní prostředí. Když je prohlídka unaví, budou si moci odpočinout na gauči ve tvaru porce kečupu umístěném v místnosti, jejíž vzduch bude prosycen vůní kari. 

Currywurst jako poválečný experiment  O tom, že currywurst je legenda, která stále žije, svědčí hlavně čísla. Ročně se těchto klobásek s kečupem okořeneným kari sní 800 milionů, z toho 70 milionů jen v Berlíně. Z těchto čísel by byla jistě mile překvapena jeho autorka, jistá Herta Heuwerová. Ta experimentovala s potravinami, které získala od britských vojáků žijících ve městě. V září 1949 zřejmě poprvé ve svém rychlém občerstvení začala nabízet klobásku zalitou pomádou smíchanou z rajčatového protlaku, kari, worcesterské omáčky a z dalších příměsí.  

Pokud ještě chvilku s návštěvou muzea počkáte, budete mít možnost ochutnat currywurst přímo v jeho prostorách. Vedení muzea totiž plánuje v občerstvení, ve kterém bude nabízet i currywurst vyrobený z tofu. 

Přidat komentář