Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo
Info ikona

České Vánoce: tradice a zvyky na Štědrý den

Vánoční přípravy jsou nyní doslova v plném proudu, našimi domovy se line vůně vánočního cukroví mísící se s vůní jehličí z vánočního stromečku. Pojďte se společně s námi podívat na nejznámější vánoční tradice a zvyky, které se po generace dochovaly a připomeňme si, jak se u nás slaví Štědrý den se vším, co k němu dlouhá léta patří.
21. 12. 2020 | Autor: Šárka Měřičková

Známé štědrodenní tradice 

I když je všichni dobře známe nebo jsme o nich alespoň slyšeli, v ruchu povinností, které se snažíme stihnout do očekávaného Štědrého dne, můžeme na některé zvyky snadno zapomenout. Proto jsme si pro vás připravili přehledný seznam, ze kterého si sami vyberete své oblíbené tradice. Letos tak na žádný slavnostní rituál určitě nezapomenete.   

Vánoční poleno a jeho tradice v evropských zemí

České adventní tradice nejspíš všichni známe, ale už jste slyšeli o vánočním polenu? Tento zvyk má prapůvod u keltů, i...

Držení půstu

Říká se, že kdo vydrží celý Štědrý den bez jídla, uvidí večer zlaté prasátko, které je symbolem bohatství v dalším roce.

Zdobení stromečku

Jen těžko se dá opomenout nejznámější vánoční zvyk v podobě zdobení vánočního stromečku. Komu ještě doma nezáří světýlka na stromečku, má nejvyšší čas ještě v průběhu Štědrého dne. Nejen, že se jedná o naprosto jedinečný a nenahraditelný symbol Vánoc, zároveň dává Ježíškovi prostor, kam nadělit dárky.

Rybí šupiny

Z připravovaného tradičního kapra si pár šupin uschovejte a dejte každému jednu pod talíř. Šupiny dle tradice přinášejí štěstí a zajistí hojný rok v oblasti financí. Po večeři se vyhazovat nemusí, nosit ji můžete v peněžence po celý rok.

Krájení jablka

Vyberte vždy zdravé a čerstvé jablíčko, které překrojte napůl tak, aby řez byl kolmý k ohryzku. Pokud na vás po rozkrojení vykoukne hvězdička, čeká vás rok plný zdraví a spokojenosti. 

Skořápkové lodičky

Jedná se o oblíbený vánoční zvyk s mnoha možnostmi, jež nám plující skořápky nabízejí. Připravte si větší nádobu s vodou, pevné prázdné poloviny skořápek vlašských ořechů a malé svíčky. Do skořápek nakapejte trochu teplého vosku a připevněte svíčku. Všechny svíčky následně nechte plout po hladině. Bude-li vaše loďka se svíčkou dlouho plout a svítit, čeká vás dlouhý šťastný život. Směřuje-li vaše lodička stále do středu, budete podle pověry hodně cestovat, a naopak loďka držící se u kraje znamená setrvání a spokojený život doma.  

Lití olova

Tradice pocházející ze starověkého Řecka se o vánočních svátcích těší velké oblibě. V obchodech najdete olovo vhodné k tomuto oblíbenému zvyku, pak už vám stačí jen rozpálený krb a miska se studenou vodou. Nad otevřeným plamenem rozehřejte malý kousek olova a opatrně jej vlijte do studené vody. Studená voda olovo okamžitě zchladí a vznikají naprosto unikátní tvary. V následujícím roce očekávejte to, co vám vzniklý slitek nejvíce připomíná.

Vánoční zvyky, na které jsme už zapomněli

Vánoce jsou nejen slavnostní, ale zjednodušeně řečeno i velmi kuriózní svátky. Mnoho z nás totiž slepě dodržuje zvyky,...

Připomeňte si dávné zvyky

Mezi tradice, jež se po dlouhá léta dochovaly, avšak v současné době se dodržují spíše jen zřídka, patří různé zvyky spojené s vdavky. Chcete-li jít svatbě naproti, zkuste letos zařadit do tradic Štědrého dne následující zvyky. Závěrem najdete tradici pro udržení pevného zdraví.

Házení střevícem

Kdo touží po vdávání, nechť se s botou v ruce postaví zády k otevřeným vchodovým dveřím. Směrem ven ať za sebe hodí střevíc a výsledkem je směr dopadu boty. Pokud špička směřuje ke dveřím, očekávejte v příštím roce vdavky. Je-li naopak ke dveřím nasměrována pata, zkuste své štěstí zase příští rok.

Třesení stromkem

Tradice zaměřená též na vdavekchtivé dámy. Pověra tvrdí, že vyběhne-li svobodná dívka po štědrovečerní večeři ven, zatřese menším stromkem poblíž a ozve-li se vzápětí štěkot psa, potká v příštím roce svého ženicha, který bude právě odtud, odkud se ozýval psí štěkot.

Louskání ořechů

Tato tradice se neváže ke vdávání, ale k pevnému zdraví. Využít ji můžete společně s pouštěním lodiček a přidat tak do svého repertoáru tradic další krásný zvyk. K ruce si připravte čtyři zdravé vlašské ořechy. Pokud se vám podaří všechny čtyři rozlousknout na půl bez poničení skořápek, budete se v příštím roce těšit pevnému zdraví.

Související

Nápoj na Vánoce: horké jablko s brandy

Nápoj na Vánoce: horké jablko s brandy

Svařené víno patří k adventní klasice. Jablečná šťáva s brandy a kořením mu však zdatně konkuruje.
Co pít na Štědrý večer?

Co pít na Štědrý večer?

Česká klasika v podobě bramborového salátu a smaženého kapra si říká spíše o zapití pivem. Sklenka dobrého vína ale k...
Štědrý večer v klidu

Štědrý večer v klidu

Brambory na salát uvařte s dvoudenním předstihem...
Staročeské štědrovečerního menu

Staročeské štědrovečerního menu

Chcete večeřet jako vaše prababička? Připravte si devatero chodů.
Tradiční štědrovečerní večeře

Tradiční štědrovečerní večeře

13. prosince 2008 | Pro všechny, kteří si s přípravou štědrovečerní večeře nevědí rady nebo hledají nové nápady, jak ji...
Porcujte kapra jako profík

Porcujte kapra jako profík

Také vám radost z jídla kazí nezbytné vybírání kostí? Radek Šubrt vás naučí, jak naporcovat kapra, aby v něm nebyla ani...

Polévka z kapra

Šéfkuchař hotelu Four Seasons Vito Mollica pochází ze severu Itálie. Částečnou inspirací pro českou vánoční polévku...
7 druhů cukroví, které se nepeče

7 druhů cukroví, které se nepeče

Tuhle přehlídku sedmi druhů si zamilujete. Vaše trouba může v klidu odpočívat, protože tyto recepty ji zkrátka...
5× nepečené cukroví

5× nepečené cukroví

Nechte tentokrát troubu odpočívat. Ukážeme vám, že i bez pečení můžete mít plnou mísu cukroví. Těchto pět druhů...
Jak upéct bezlepkové vánoční cukroví

Jak upéct bezlepkové vánoční cukroví

Čtenářka Jana Tatarová už několik let dodržuje bezlepkovou dietu. Protože se blíží Vánoce, chtěla se naučit péct...

Jak upéct tu nejlepší sváteční kachnu

Pozvěte své blízké na opravdové hody. Pomalu pečená kachna patří spolu s domácím zelím a knedlíky k jídlům, na která se...

Jak ulevit přejedenému žaludku?

Známe to asi každý. O svátcích se přejídáme vším možným, neustále něco nenápadně zobeme, ale pak to přijde. Břichabol...

Přidat komentář