Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo
Info ikona

Chcete vidět zlaté prasátko?

Děti, chcete vidět zlaté prasátko? Ptáme se na Štědrý den. Ano! Odpovídají děti. Pak se celý den musíte postit a večer se vám prasátko ukáže. Dodržujete tuto českou tradici? Apetit vám prozradí, kde se zlaté prasátko vlastně vzalo, jaké jsou výhody a nevýhody půstu a jaké pokrmy bychom měli v případě bezmasého půstu na Štědrý den jíst
21. 12. 2020 | Autor: Sabina Jarošová

Kde se vzalo zlaté prasátko?

Zlaté prasátko je dle pověry vidina, která se člověku zjeví jako odměna za to, že dodržel během Štědrého dne půst. V některých rodinách se nejí vůbec nic, jinde půst spočívá ve vynechání masa. A jak tento zvyk vznikl?

Půst na Štědrý den se dodržuje už od středověku, kdy pohané namísto Vánoc oslavovali zimní slunovrat spojený s kultem Slunce. Typickým symbolem kultu bylo zlaté prase, tehdy spojované s hojností a prosperitou. Zlatá barva prasete měla symbolizovat začátek odchodu zimy a vládnutí Slunce. Tradičně se měl půst dodržovat od půlnoci před Štědrým dnem až do západu slunce, a nemělo se konzumovat skutečně nic.

My jsme si pohanský zvyk trochu upravili. Dnes je tradice zážitkem zejména pro děti. Před večeří rodiče pomocí odlesků světla od zrcátka ukazují dětem zlaté prasátko, které se jim zjevilo jako odměna za to, že vydržely celý den nejíst.

Vánoce

Zavřete oči a myslete na Vánoce... Cítíte, jak voní cukroví a punč? Představujete si, jak se plížíte ujídat bramborový...

Je půst na Štědrý den zdravý?

Obecně je půst zdravý, pokud na něj nejdete příliš zhurta. To znamená, že pro zdravý půst je důležitá příprava, nejprve pomalu odlehčit jídelníček, aby tělo nedostalo šok, a poté jeden den stravu vynechat úplně. Stejně tak důležitý je i návrat k běžnému stravovacímu režimu, který by měl být opět pozvolný.

Je tedy asi všem jasné, že půst na Štědrý den zdravý příliš není. Celodenní hladovění většinou vede k tomu, že se při Štědrovečerní večeři příšerně nacpeme a úspěšně s tím pokračujeme až do Nového roku. Proto je lepší držet se pouze bezmasého půstu, tedy jíst střídmě, a pouze pokrmy bez masa.

České Vánoce: tradice a zvyky na Štědrý den

Vánoční přípravy jsou nyní doslova v plném proudu, našimi domovy se line vůně vánočního cukroví mísící se s vůní...

Co jíst během Štědrého dne?

Snídaně je základ dne, proto ji ani na Štědrý den nevynechejte a zakousněte se do čerstvě upečené vánočky nebo si ji opečte na másle a přidejte k ní kopeček zmrzliny. Uznáváme, není to příliš zdravá snídaně, ale Štědrý den je jednou za rok, tak proč si takovou dobrotu nedopřát.

K obědu si dejte tradičního houbového kubu. Nejen, že je bez masa, ale je navíc i zdravý. Kroupy jsou bohaté na vlákninu a o prospěšných účincích hub ani nemusíme mluvit. Pokud nemáte v oblibě houby, uvařte si polévku. Na Vánoce se hodí zelňačka (samozřejmě bez klobásy) nebo tradiční hrachovka.

Během dne popíjejte třeba horké kakao nebo pečený čaj, který vám nádherně provoní byt, a ještě víc vás tak naladí na vánoční atmosféru.

Související

Tipy pro zdraví: odlehčené cukroví

Nejen představa nabytých kil, která budeme hned od Nového roku poctivě shazovat, nás přivedla na myšlenku odlehčeného a...

Tradiční rybí polévka s hrachem

Štědrovečerní hostinu zahajte klasickou polévkou!

Poznejte kouzlo veganského a raw cukroví

Je zdravé, neobsahuje živočišné produkty, a navíc ho vyrobíte za pět minut dvanáct. Řeč je o veganském a raw cukroví,...

Vánoční recepty Mirky van Gils Slavíkové – vyzkoušejte její famózní vánočku a hříšné čokoládové cookies

V rozhovoru nám světoznámá a cenami ověnčená cukrářka Mirka van Gils Slavíková prozradila, že bez poctivé vláčné...

Rýžový kuba

Houbový kuba může mít i velmi nápadité využití! Dokazuje to paní Hana Hrbková, maminka naší fotografky. Kroupy...

Staročeský kuba

Jsou jídla, u kterých můžete experimentovat, jak chcete, abyste časem stejně zjistili, že staročeská varianta je ta...

Přidat komentář