Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo
Info ikona

Domácí vermikompostér a co do něj (ne)patří

Každá domácnost produkuje značné množství organického odpadu, který by bylo škoda vyhazovat. Zvláště pokud si uvědomíte, že jej můžeme přeměnit na užitečný kompost. Neposílejte slupky od zeleniny, nahnilé ovoce ale i vylouhovaný čaj do spalovny. Založte přímo v kuchyni vermikompost a mějte radost z poctivého hnojiva i nových členů domácnosti – žížal.
12. 4. 2021 | Autor: Hana Kovaříková

Přemýšlíte, jak zužitkovat přebytečný organický odpad? Není nic snazšího než si založit vlastní kompost. Na zahradě, balkoně či přímo v bytě. Tento praktický pomocník vás nejen zbaví zeleninových zbytků z kuchyně, ale také ušetříte na kupované výživě pro vaše pokojové rostliny, bylinky či rajčata. Kompost přináší do domácnosti vždy čerstvé a kvalitní hnojivo. Pokud si nechcete pořizovat vlastní kompost, iniciativa Kokoza vytvořila mapu komunitních zahrad, kompostáren a dalších městských míst, kde se můžete kompostování zúčastnit. Máte-li však chuť pustit se do vlastního projektu, nemusíte mít zahradu ani vnitroblok, stačí si vyrobit či zakoupit domácí vermikompostér a pustit se do tvoření kvalitního hnojiva. Nebudete na to sami, s chutí vám pomůžou žížaly.

Beze zbytku aneb jak šetřit přírodu i vlastní kapsu

Když využijete domácí zásoby do posledního kousíčku, prospějete tím nejen rodinným financím, ale i naší planetě...

Co se dá kompostovat

40 % směsného odpadu tvoří organické zbytky z domácností. Za rok vytvoří každý z nás průměrně 100 kilogramů bioodpadu. Třídíme plasty, papíry i sklo, proč tedy kvalitně nezpracovat i organický odpad? Kompostování je velice snadné, můžete do něj zapojit celou rodinu a brzy se dočkáte kýženého „ovoce“, tedy opravdu kvalitního hnojiva. Ani jedna slupka nepřijde na zmar. Než se do toho pustíte, je dobré si ujasnit co všechno se do kompostu hodí.

Hlavní pohnutkou, proč kompostovat, je využití odřezků i slupek zeleniny a ovoce. Exotické ovoce a citrusy vyvolávali mezi kompostéry ožehavé diskuse, řada z nich tvrdila, že do kompostu nepatří. Brzy se však ukázalo, že kompostu neublíží ani slupky od banánů či citronů. Ačkoli jsou slupky citrusů ošetřovány, bez větších problému se v dobře vedeném kompostu rozloží. Je však dobré je nepřidávat ve velkém množství, kompostu také pomůže, pokud citrusové slupky promícháte s ostatním materiálem, aby množství tropických plodů v jedné vrstvě nepřesáhlo 10 % obsahu.

Do kompostu můžete také bez obav přihodit kávovou sedlinu, čajové lístky (dokonce i samotné čajové sáčky, pokud jsou z papíru), ruličky toaletního papíru, plata od vajec, zbytky pokojových květin i dalších rostlin, posečenou trávu, listí či zeminu, ale také větve, hobliny, kůru a dřevní štěpku.

Na kompost naopak nepatří mléčné výrobky, mastné zbytky, tuky, oleje, kosti a další neorganické zbytky.

Vermikompostéry do všech domácností

Nemáte-li k dispozici vnitroblok nebo vlastní zahradu s venkovním kompostem či hnědou popelnici na bioodpad v dostupné vzdálenosti a komunitní kompostování vás neláká, pořiďte si vermikompostér. Umístit jen můžete přímo do kuchyně, ale také na chodbu, terasu, do garáže či sklepa. Pro správné fungování potřebuje pouze stabilní teplotu mezi 5 až 25 stupni Celsia.

Co je vermikompostér

Jedná se o jednoduché zařízení na kompostování, kterému značně pomáhají kalifornské žížaly. Správným fungováním vermikompostéru vzniká kompost, přírodní superhnojivo i tzv. žížalí čaj, který potěší každého pěstitele. Vermikompostér si můžete sami vyrobit nebo zakoupit od řady výrobců. Nemusíte se bát velké a neskladné nádoby, narazit můžete na opravdu designové kousky, které snadno umístíte i do garsoniéry. Jejich velikost pojme bioodpad domácnosti o dvou až čtyř členech.

Pickles: kvašená zelenina do každé domácnosti

Pojmem pickles označujeme krátce kvašenou zeleninu. Fermentací získá zelenina mnoho dalších zdravotních benefitů. Pokud...

Žížaly jako užitečný domácí mazlíček

Nemusíte se bát, že byste v noci cestou na záchod potkali žížalu. Stačí když vermikompostér umístíte na místo se stabilní teplotou a nebudete jeho obsah příliš vysoušet nebo naopak vlhčit. Žížaly přečkají i tři týdny o hladu, během dovolené se tedy o jejich existenci nemusíte strachovat. Zdánlivě velké množství bioodpadu svým chroupáním postupně zmenší na třetinu i čtvrtinu původního objemu. Kompostér je pro ně ideálním domovem, ve kterém nacházejí dostatek potravy a teplo. Pokud se o ně dobře postaráte, nemusíte se bát ani nežádoucího zápachu.

Kalifornská žížala je na bytové kompostování nejvhodnější, její apetit je totiž téměř neukojitelný, a to se při zpracování organického odpadu hodí. Přestože má cizokrajná název, skrývají se za ním dva evropské druhy žížal (Eisenia fetida a Eisenia andrei). Kalifornské žížaly seženete od oficiálních prodejců, na internetu či na komunitních zahradách s kompostéry (nejsnáze vyhledáte na mapko.cz). Internetové obchody je zasílají jednoduše poštou.

Co žížaly potřebují k životu

Vlhkost

Díky vlhkému prostředí žížaly mohou dýchat. Suchý kompost je tedy velice rychle zahubí. Ovocné i zeleninové slupky obsahují dostatečné množství vody a není tedy nutné na kompost vodu přidávat pomocí rozprašovače. Ani přílišná vlhkost žížalám nesvědčí a nepotěší ani vás, vermikompostér vás varuje zápachem. Stačí však přidávat suchý materiál (natrhaný karton, papír či piliny) v poměru 25-30 % k ostatnímu materiálu.

Teplota

Jak již bylo řečeno, žížaly potřebují pro kvalitní život 5–25 °C. Na terase či balkoně je tedy nezapomeňte zastínit.

Potrava

Váš bioodpad, žížalí radost. Jako o každého domácího mazlíčka je i o žížaly potřeba trochu pečovat. Někteří vermikompostáři své žížaly krmí jednou denně po menších dávkách, jiní dvakrát do týdne, vše intuitivně poznáte a vypozorujete velice snadno. Obecně však lze říct, že půl kilogram žížal denně spořádá 250 gramů organického odpadu. Za tři měsíce se v prospěšném vermikompostéru počet žížal zdvojnásobí, budou tedy zpracovávat vaše přebytky rychleji. Čím menší kusy organického materiálu použijete, tím rychleji a snadněji jej žížaly i mikroorganismy schroupají.

Vermikompostér se může stát přirozenou součástí vaší domácnosti. Nijak nezapáchá, naopak přináší radost ze zpracování zbytků i žížalí společnosti. Po pár týdnech vypozorujete vše důležité a stanete se profesionálními krmiči nenasytných žížal. Veškeré informace o chodu, potřebách i pořízení vermikompostéru se dozvíte na stránkách Kokozy, která připravila i užitečnou volně dostupnou brožuru.

Související

Zero waste – životní styl, který šetří planetu

Milujeme jídlo. Jenže s jídlem je také spojený odpad. Hodně odpadu. Naše planeta je jím tak dennodenně zahlcována. Už...

5 + 1 surovina ze spíže, se kterými vyčistíte svůj domov

Chystáte se na velký předvánoční úklid? Pro čisticí přípravky nemusíte hned utíkat do obchodu. Mnohé velmi účinné...

Jak vyrobit prvotřídní jablečný ocet?

Všelék, který se vypořádá s nesčetnými zdravotními neduhy, nebo elixír krásy? O téměř magických účincích jablečného...

11 nápadů, jak vařit bez odpadu aneb Zero waste snadno a přirozeně

Jak dostat do kuchyně víc dobrot bez vyhazování? Máme pro vás 11 funkčních nápadů, jak přiblížit svou kuchyni k minimu...

Šetřete přírodu a nakupujte bez obalu

Přemýšlíte nad tím, jak snížit produkci odpadu a přijde vám to jako nekonečný běh na dlouhou trať? Pomozte s námi...

Kořenová zelenina 5x jinak

Na jaře si užíváme čerstvý chřest a špenát, na podzim zase cukety a dýně. Často přehlížená kořenová zelenina je skvělá...

Jak na to: domácí kvašená zelenina

Starověcí námořníci předcházeli kvašenou zeleninou kurdějím. Vitaminy udělají dobře i nám.

Nahraďte klasické houbičky na nádobí kompostovatelnými

Klasické houbičky na nádobí příliš dlouho nevydrží. Rychle se opotřebí, začnou zapáchat, a kromě vody zadržují také...

5 důvodů, proč nevyhazovat lógr

Ať už jde o filtrovanou kávu, turka, espresso nebo flat white, jedno mají společné - kávovou sedlinu. Tu však můžeme i...

Kde najít inspiraci pro životní styl Zero Waste?

Chtěli byste šetřit planetu a minimalizovat vytváření odpadu, ale nevíte přesně jak a potřebovali byste nějakou...

Konec plastových brček, představujeme vám ekologické alternativy

Brčka patří k letním drinkům, piknikům s přáteli i dětské oslavě narozenin. Ve skleničkách s barevným obsahem vypadají...

Znovupoužitelné kelímky na kávu s sebou

V boji s jednorázovými plasty i papírovými obaly bychom neměli zapomínat ani na kelímky. Většina z nás si den bez svého...

Přidat komentář