Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo
Info ikona

Jak připravit vodní kefír a probiotické limonády

Připravte si spolu s námi domácí limonádu, která chutná pokaždé jinak a je plná bublinek a zdraví prospěšných probiotik.
30. 4. 2021 | Autor: Jana Kopřivová

Svěže nakyslý, aromatický a nádherně šumivý – vodní kefír (známý jako tibi krystaly nebo tibicos) je přirozeně fermentovaný nápoj, který přímo překypuje prospěšnými probiotickými bakteriemi. Díky své jemné chuti a přirozené šumivosti dokonale nahradí limonády a nealkoholické nápoje.

Pusťte se spolu s námi do tohoto dobrodružství v kuchyni. Potřebujete jen pár surovin a několik minut času. Pozor jen na jednu věc: tibi krystaly nesnáší cokoliv kovového. 

Vodní kefír krok za krokem
 

V první řadě potřebujete tibi krystaly (krystalky vodního kefíru), které vypadají jako drobné shluky želatinových kuliček. V běžných obchodech jsme je zatím neobjevili, ale když zapátráte na internetu, najdete spoustu milovníků vodního kefíru, kteří nabízejí přebytky „tibíků“ za menší úplatek nebo zcela zdarma. 

Limonáda s tibi krystaly z Esky

Tyhle limonády nabízejí hostům v karlínské restauraci Eska. Díky tibi krystalům si však můžete udělat...

Pak už stačí jen něco sladkého (bílý řepný nebo třtinový cukr, panela, med, javorový sirup…), voda na dolití (ideálně filtrovaná, vodu z kohoutku nechejte 24 hodin odstát, aby vyprchal chlor) a trocha sušeného, nesířeného ovoce.

Do sklenice s nekovovým uzávěrem dejte 4 lžíce krystalů vodního kefíru, přisypte 100 g cukru, přihoďte hrstičku nesířených rozinek a vše dolijte 1 litrem vody. Promíchejte nekovovou vařečkou nebo lžící a nechte stát při pokojové teplotě, dokud nápoj nezačne perlit a neztratí sladkost, která se změní v navinulou nakyslost. Podle ročního období a teploty v místnosti to trvá 12–48 hodin. Obsah sklenice občas promíchejte a zkontrolujte, zda bublinky nepotřebují upustit.

Hotový nápoj ochutnejte, pokud je pro vás dostatečně perlivý a prokvašený, slijte ho (přes nekovové sítko) a postup opakujte. Tibi krystaly můžete čas od času propláchnout (ideálně opět filtrovanou, nechlorovanou vodou).

Domácí levandulová sodovka

Sodovka, kterou musíte mít po ruce, až se vydáte na piknik, anebo až budete jen tak relaxovat na zahradě. Je...
 

Limonádové variace

Scezením kefírové vody jste získali perfektní základ pro míchání osvěžujících limonád. Perlivou tekutinu plnou probiotik použijte všude tam, kde byste nápoj dolili sodou. Kefírová voda ladí s prakticky jakýmkoliv limonádovým základem, a tak se vám nabízí bezpočet variant, s čím si osvěžující nápoj namíchat. Vybírejte suroviny podle sezony a kombinujte své oblíbené chutě. Tady je malá inspirace:

  • jablečný džus, máta
  • bezinkový sirup, citron
  • malinový sirup, maliny, limeta
  • limeta, panela, jalapeňo
  • med, citron, zázvor
  • tymián, grepový džus, třtinový cukr

 

4 skvělé důvody, proč používat vlastní lahev na vodu

Mít vlastní lahev na pití je cool. Ať už si ji vezmete na výlet nebo do práce, podpoříte nejen svůj pitný režim, ale...

Přímé kvašení džusů s tibi krystaly

Tibi krystaly můžete také použít pro přímé kvašení sladkých šťáv. Zkuste je přidat do nepasterovaného jablečného moštu (4 lžíce granulí vodního kefíru na 1 l tekutiny) a vznikne vám nápoj podobný cideru.

Nebo si vyrobte nealkoholickou variaci na zázvorové pivo. Britskou klasiku připravíte snadno tak, že do 1 litru vody dáte 4 lžíce tibi krystalů, 100 g třtinového cukru, šťávu z jednoho citronu a pořádný kus nakrájeného zázvoru. Pro extra silnou zázvorovou porci můžete část zázvoru nastrouhat a šťávu vymačkat do tekutiny ke krystalům. Nechte prokvasit a pak už si jen užívejte si návykovou kombinací pálivých, nakyslých a sladkých chutí.

Související

Kombucha: objevte nápoj dlouhověkosti

Účinky kombuchy na lidský organismus jsou známy již tisíce let. Jedná se o fermentovaný čaj, který má všechny specifika...

Sirup z červené řepy s lapachem

Recept na svůj originální sirup nám po 6. Apetit pikniku prozradil Miloš Semenyšin z Gurmánského krámku. Je skvělý, ten...

Sirup z bezinkových květů

V Británii milují ‚elderflower cordial‘ pro jemnou a zároveň citrusově ostrou chuť. Díky tomu se hodí jak...

Jablečná limonáda s bezinkami & mátou

Osvěžující a chutná limonáda pro letní odpoledne.

Borůvková limonáda

Tahle báječná limonáda je přesně podle hesla ‚za málo peněz hodně muziky‘...

Zázvorovo-jablečná limonáda

Místo zázvorového základu můžete použít 750 ml Ginger Ale (zázvorové pivo).

Domácí je nejlepší: zázvorová limonáda

Supersnadný návod na vynikající domácí limonádu

9 osvěžujících nápojů

Máme pro vás devět receptů na drinky, kvůli kterým si nemusíte pořizovat barmanskou výbavu. Stačí mít jen hromadu...

Přidat komentář