Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo
Info ikona

Kopřiva – pálí, léčí a skvěle nahradí špenát

Určitě už jste se někdy spálili o kopřivu. To je pravděpodobně také důvod, proč tuhle bylinu nemáte příliš v oblibě a vyhýbáte se jí obloukem. My vám prozradíme, proč byste si měli vzít rukavice a jít kopřivě vstříc. Tato bylina má totiž blahodárné účinky na naše zdraví. Jaké, kdy a kde kopřivy nasbírat a jak je využít v kuchyni?
28. 2. 2021 | Autor: Sabina Jarošová

Účinky kopřiv

„Kdyby lidé věděli, jak je kopřiva léčivá, tak by pěstovali jen ji,“ napsala kdysi jedna rakousko-česká bylinkářka v knize Zdraví z boží lékárny. Kopřivy se používaly v léčitelství už od pradávna. Už staří Římané si šlehali nohy kopřivami, aby zmírnili příznaky revmatu. Kopřiva je bohatá na bílkovinyvitaminy B6, C1, B2, dále obsahuje vápníkhořčíkfosforželezodraslík, organické kyseliny a spoustu dalších látek, díky kterým má mnoho blahodárných účinků na naše zdraví. S čím vším vám kopřiva může pomoci?

  1. Čistí krev. Kopřiva čistí krev a pomáhá tvořit nová krevní tělíska.
  2. Pomáhá od bolesti kloubů. Pokud trpíte nemocí, která způsobuje bolest kloubů, jako je např. revma nebo artritida, přikládejte si listy kopřivy přímo na bolavé místo.
  3. Pomáhá při infekci močových cest. Pro zmírnění příznaků pijte několik šálků kopřivového čaje denně.
  4. Působí na alergie. Kopřiva se využívá proti alergiím na pyl či prach. Působí také proti senné rýmě.
  5. Pomáhá v boji proti ekzému. Kopřiva má protizánětlivé účinky, tudíž pomáhá i v boji proti ekzémům.
  6. Zastavuje krvácení. Kopřiva obsahuje látky, které pomáhají zastavit krvácení. Vzpomeňte si na ni, až budete neúnavně krvácet z nosu.
  7. Snižuje vysoký krevní tlak. Sloučeniny obsažené v kopřivě pomáhají snížit vysoký krevní tlak.
  8. Je skvělým antioxidantem. Kopřiva je díky obsahu spousty živin skvělým antioxidantem a pomáhá tak chránit buňky před poškozením volnými radikály.
  9. Snižuje hladinu cukru v krvi. Kopřiva obsahuje sloučeniny podobné inzulinu, tudíž dokáže snížit hladinu cukru v krvi. Rozhodně ale kopřivou inzulin nenahrazujte.
  10. Působí proti vypadávání vlasů. Pomocí pravidelné aplikace kopřivového nálevu (100 g nasekané kopřivy vařte půl hodiny v jednom litru vody okyselené octem) na vaše vlasy můžete zamezit jejich vypadávání, a naopak je posílit.

Síla medvědího česneku

Medvědí česnek údajně získal své jméno podle toho, jak jeho cibulky chutnají medvědům, kteří je vyhrabávají ze země. Má...

Kdy a kde sbírat kopřivy?

Kopřiva je v podstatě plevel, a tak ji najdete téměř na každé louce, podél cest, na neudržovaných zahradách. Vyhněte se sběru kopřiv z míst kolem silnice.

Na sběr kopřiv se vybavte rukavicemi, abyste se nepopálili. Za popálení může šťáva v chloupcích umístěných na listech kopřivy, která obsahuje kyselinu mravenčí. Pokud se vám přece jen povede se kopřivou popálit, pokapejte si místo šťávou ze šťovíku, který působí jako protijed.

Léčivé účinky mají zejména listy a kořen. Kopřivy by se měly sbírat, když jsou mladé, tedy v období od počátku jara nejpozději do 20. května. Poté už listy obsahují více dusičnanů a jsou také vláknitější a chuťově ne tak dobré.

Co s kopřivami v kuchyni?

Kopřivy mají v kuchyni široké využití. Většina z nás pravděpodobně kopřivu používá do velikonoční nádivky. S touto bylinkou ale můžete nakládat podobně jako se špenátem. Vykouzlíte z ní tak zdravou přílohu k masu, chutné pesto, můžete s ní dochutit polévku nebo těstoviny, přidat ji na topinku, do smoothie nebo použít do indického kari místo špenátu. Z kopřiv si můžete připravit také čaj. Stačí zalít hrst čerstvých kopřivových listů půl litrem horké vody a nechat asi 15 minut louhovat.

Pokud budete používat čerstvé kopřivy, nechte je nejprve chvíli jen tak ležet na stole. Trochu povadnou a chloupky z listů nebudou mít takovou sílu zapíchnout se vám do kůže a popálit vás. Chcete-li kopřivu raději usušit na později, sušte ji na suchém a tmavém místě.

Pozor: Kopřivu užívejte maximálně 21 dní. Je to silná bylinka a nehodí se k dlouhodobému užívání.

Bylinky

Nejvoňavější kuchařka Edice Apetit

Související

Probuďte své tělo k životu pomocí jarní očisty

Stejně tak, jako se venku začíná probouzet vše k životu, probuďte i vy své tělo. Venku už je cítit jarní vzduch, slunce...

Zelené lahůdky z louky

Kopřiv, pampelišek i sedmikrásek jsou plné zahrady. Jsou chutné, plné vitaminů a vařit z nich můžete zadarmo!

7 superpotravin, které pomohou s jarním detoxem

Pomalu, ale jistě se blíží jaro a s jeho příchodem přemýšlíme nad pořádným jarním úklidem. Ten se ovšem nemusí týkat...

Vyzkoušejte jarní očistu se zeleným ječmenem

Po suchém únoru přichází období jarních detoxů. Věděli jste, že zelený ječmen je multifunkčním pomocníkem při očistě...

Jarní polévka

Jarní dávka barev a vitaminů...

Jarní toust

Recept, jak si vychutnat jaro se vším všudy!

Prvosenka neboli petrklíč: zatočí s kašlem a nakopne metabolismus

Prvními jarními květy, které vidíme na loukách, bývají petrklíče. Oznamují příchod jara a jsou jedním z mnoha symbolů...

Voňavý souboj: čerstvé vs. sušené bylinky

Pokud mluvíme o aromatických bylinkách, čerstvé nemusí vždy znamenat to nejlepší. Kdy použít čerstvé a kdy sušené...

Pažitka: zázračná bylina pro dobré trávení a krevní tlak

Pažitku dobře známe jako bylinu s dlouhým stonkem, jejíž květ může být pro svou příjemnou fialovou barvu krásnou...

Sedmikrásky nepatří jen na zahradu, ale i do talíře

Když se řekne sedmikráska, všichni si asi vybavíme hezkou malou rostlinku se žlutým středem a bílo-růžovými okvětními...

Podběl lékařský je vhodný nejen při kašli, prozradíme vám jeho další účinky

Nápadně žlutá rostlinka z dálky připomínající pampelišku je mnohem všestrannější bylinkou, než by se mohlo zdát. Kdy a...

Zelený čtvrtek na talíři

Svátky jara jsou krásnou příležitostí, jak si připomenout velikonoční tradice a vychutnat si jídla, která by nás...

Zelené polévky na Zelený čtvrtek

Podle velikonočních tradic bychom měli v tento den připravit lehké jídlo plné zelených bylinek a zeleniny, upéct jidáše...

Tři léčivé rostliny, které sbíráme v dubnu

Ačkoli to tak zatím nevypadá, jaro je tady a spolu s ním i možnost sběru rozličných léčivých bylin či rostlin. V dubnu...

Tři léčivé rostliny, které sbíráme v dubnu

Ačkoli to tak zatím nevypadá, jaro je tady a spolu s ním i možnost sběru rozličných léčivých bylin či rostlin. V dubnu...

Přidat komentář