Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo
Info ikona

Nejdůležitější jídlo dne - snídaně

Jsou dva typy lidí - ti, co každé ráno s chutí snídají, a ti, kteří snídani bez výčitek vynechají. Pojďme si shrnout důležitost prvního jídla dne i v jaký čas je nejlepší jej konzumovat. Možná se do první skupiny přidáte i vy, zarytí "nesnídači".
22. 9. 2020 | Autor: Klára Kotábová

Proč a kdy snídat?

Pokud chcete den začínat zdravě, nenahrazujte snídani rychlou kávou. Zatímco spíte, vaše tělo stále spaluje. Jakmile nesnídáte, připravujete svůj organismus o porci energie chybějící během celého dne. Dnešní doba sází na výkon, většina z nás potřebuje fungovat na plné obrátky hned od rána, snídaně by tedy měla neodmyslitelně patřit k ranním rituálům. Jestliže poslední jídlo konzumujete dvě hodiny před ulehnutím k spánku, vaše tělo potřebuje na doplnění energie za noční fungování a pro hladký ranní start až 25 % příjmu denních kalorií. Těm, kdo se ráno neodbývají, lépe funguje centrální nervová soustava, mozek i pohybový aparát. Svaly dostávají ve správných dávkách dostatečnou výživu nejen pro akci, ale i pro rekonvalescenci vždy, když jsou ve stavu odpočinku či relaxace. Ke snídani byste si měli servírovat kromě jídla také ranní rituály, jako třeba četba či popovídání s rodinou. Rozhodně nesnídejte ve stresu a ve stoje, naopak si najděte pár minut pro sebe v klidu, sedě a třeba při četbě novin - nejlépe rubriky nezvedající krevní tlak. 

Snídaně, když spěcháte

Milujeme teplé snídaně, ale někdy na ně zkrátka není čas. To ale neznamená, že i když ráno spěcháme, vyrazíme do světa...

Odborníci se shodují na tom, že snídat nemusíte v určitý čas, jak se donedávna tvrdilo, tedy kolem sedmé hodiny ranní, ale v čas nařízený vašimi vnitřními hodinami. To znamená, že byste měli během cca měsíce vypozorovat, zda potřebujete jíst do patnácti, třiceti, nebo pětačtyřiceti minut od probuzení. Pozdější termín snídaně už ztrácí smysl, protože tělo začíná fungovat z energetických zásob. Díky tomu si totiž každé další jídlo bude ukládat – jak jinak než do tukových zásob. Velice častým argumentem, proč téměř polovina Čechů nesnídá, je obava, že se začnou rozjídat a budou se následně přejídat celý den. Není tomu tak. Odborníci na výživu se shodují na tom, že pokud si na přípravě a složení snídaně dáte záležet, dodáte tak tělu všechny potřebné látky. Chuť na něco malého a neustálé uzobávání (které má fakticky jen zaplnit energetickou nedostatečnost výživového plánu) se vám díky snídani vyhne. 

Plnohodnotná snídaně a jak na ni

Snídaně by měla obsahovat karbohydráty, které jsou potřebné jako energie pro fungování jednotlivých buněk. Stejně tak dodají sílu prací zatíženému mozku, což je po ránu nezbytné. Kromě toho by měla vyvážená snídaně obsahovat proteiny potřebné  pro udržování svalů v kondici. Jejich nedostatek v jídlech vede k ubývání svalové hmoty a ničí se celkové držení těla. V neposlední řadě by součástí snídaně měl být dostatek tekutin, vitamínů a minerálů. Proč tomu tak je? V noci se člověk hodně potí a spolu s potem z organismu odcházejí nezbytné minerální látky. Doplněním minerálů předcházíte například svalovým křečím.

Jak si tedy připravit dokonalou snídani? Zkuste tu anglickou, která i když se někomu může zdát těžká, obsahuje přesně to, co byste ráno měli sníst, tedy proteiny ve formě slaniny, kvalitních párků i vajec. Pomalé sacharidy v podobě fazolek, v neposlední řadě také zeleninu a džus, obsahující vitamíny i minerály. Černý čaj je jen třešničkou na dortu. Nastartuje metabolismus, dodá vám potřebnou energii pro ranní rozběh. Pozor ale, výborné a zdraví plné mohou být také sladké snídaněSnídaňových menu, která vám budou chutnat, ale také díky nim dodáte tělu vše potřebné, je zkrátka několik.

Dokonalá snídaně

Snídaně je základ. Dobrá snídaně je potěšení. A udělá vám radost na celý den! Nabízíme vám dvanáct tipů, jak krásně...

Nemá však smysl se do jídla po ránu nutit, případně si servírovat jídlo, které vám vyloženě nechutná. Nechutnají vám ovesné vločky? Dejte si místo nich celozrnné pečivo. Nejíte maso? Pak potřebujete proteiny obsažené v luštěninách. Berte snídaně jako zábavnou skládačku a uvidíte, jak skvěle vám do sebe postupně jednotlivé dílky zapadnou. Není nic příjemnějšího než vědět, že právě snídaní můžete ovlivnit, jaký váš den pro tentokrát bude. Dobrou chuť.

Související

Snídaně a svačiny

Od teď budete vstávat i pracovat s úsměvem a elánem! Nová kuchařka Snídaně a svačiny, která vychází 16. 3. 2017, vám...

Chystej večer, snídej ráno – 5 nápadů na snídani v předstihu

Možná si ráno rádi přispíte, možná máte začátek svého dne rozpočítaný na vteřiny. Snídani ale odbýt nemusíte. I ve...

Snídaně na vidličku

Jsou rána, kdy přijde chuť na něco vydatnějšího... Ať už je to pořádná porce míchaných vajíček, dokonalá omeleta či...

Snídaně pro dva

Víkendová snídaně je malý rituál. Připravte některý z lahodných pokrmů a potěšte svého partnera snídaní do postele.....

Snídaně pro malé i velké strávníky

Snídaně je základ dne! Motto, které slýcháme ze všech stran. A rozhodně nejde o nějaký mýtus. Ať už máte rádi sladké...

Chia pudink: Lahodná pochoutka, kterou připravíte za pár minut

Chia semínka, mléko a ovoce. Tři komponenty, ze kterých vytvoříte jednoduchý, a přitom chutný dezert nebo snídani. V...

Dopřejte si víkendový brunch v pohodlí domova

Od pondělí do pátku jsou rána většinou hektická, člověk se pořád za něčím žene, chvátá do práce a k snídani tak stihne...

Přidat komentář