Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo
Info ikona

Nezdravé hubnutí – jaké zdravotní potíže si můžete způsobit?

Na začátku nového roku si spousta z nás sepisuje předsevzetí a touží po dosažení nejrůznějších cílů. Jedním z nich, a pravděpodobně asi nejčastějším, bývá shodit nějaká ta kila. Internet i knihy jsou plné nejrůznějších způsobů, jak zhubnout. Od jablečné diety, přes nízkosacharidovou, bezlepkovou až po různé hladovky a podobné drastické způsoby. Jenže ne každá cesta k hubenějšímu já je zdravá pro vaše tělo. To pak může reagovat negativně, což se projeví různými zdravotními potížemi. Co si můžete nezdravým hubnutím způsobit?
6. 1. 2021 | Autor: Sabina Jarošová

Jojo efekt

Jojo efekt zná asi každý z nás. Snažíte se co nejrychleji zhubnout, odpíráte si všechny nástrahy, které na vás číhají v ledničce a ve spíži, ale jednoho dne to stejně nevydržíte a přecpete se vším, na co máte chuť. Místo úbytku tuku se dostaví opačný efekt a vy ještě přiberete. Tak přesně to je jojo efekt – rychle zhubnete a zase rychle přiberete.

K jojo efektu dochází při drastickém hladovění. To, co hladověním rychle zhubnete, ale nejsou tuky, nýbrž svalová hmota a voda. Tělo se za chvíli začne bránit a žadonit po chybějících živinách. Vy se najíte a spolu s tím naberete shozená kila plus ještě něco navíc. Je to logické, protože tělo se bojí, že ho opět ochudíte, proto si všechno z vaší stravy ukládá na „horší časy“.

Jak se tedy jojo efektu vyhnout? Buďte trpělivínespěchejte na své tělo, hubněte pomalu, a hlavně u toho nezapomínejte pravidelně jíst.

Nejlepší dietou je zdravý životní styl

Nový rok pro většinu lidí znamená také nový začátek. Někdo se chce otužovat, jiný touží shodit přebytečná povánoční...

Malnutrice

Nezdravým hubnutím a drastickým hladověním, při kterém tělu nedodáváte potřebné živiny, si můžete způsobit také onemocnění zvané malnutrice, jinak také podvýživa. Jedná se o dlouhodobý stav výživy pacienta, ve kterém tělo nedostává správné množství živin potřebných pro normální vývoj a fungování organismu. Může se jednat například o nedostatek vitaminů či aminokyselin. Pozor, malnutrici může způsobit i přeživování, a to, pokud se příliš dopujete různými doplňky stravy v podobě vitaminů nebo minerálů.

Nebezpečné na tomto onemocnění je, že na první pohled nemusí být poznat. Podvyživený člověk nemusí být nutně vyhublý.

Vitaminová deficience

Vitaminová deficience znamená nedostatek vitaminů. Vitaminy jsou pro fungování organismu životně důležité, bez nich by nemohl fungovat. Sám si je ale vyrobit neumí, a tak je musíme tělu dodávat ve stravě. Pokud se snažíme rychle zhubnout a zvolíme tak cestu hladovění, nedostane naše tělo dostatek potřebných vitamínů, což může způsobit poruchy funkcí organismu a některá vážná onemocnění.

Mezi první signály, že vaše tělo trpí už delší dobu nedostatkem vitamínů, může být ospalost, nechuť, bolest hlavy, vyrážka, ekzém, lámavé vlasy a nehty, zpomalené reflexy, poruchy vidění a poruchy trávicího traktu.

5 večeří, které jsou lehké, zdravé a doplní vám potřebné vitaminy

Naše zažívání je po bujarém veselí konce roku zdecimované. Pohled na bílé pečivo, bramborový salát nebo uzeniny vám...

Hormonální nerovnováha

Stejně tak, jako jsou pro fungování organismu důležité vitaminy, jsou důležité i hormony, které mají v našem těle nezastupitelnou funkci. Aby byly hormony v rovnováze, je důležité se správně stravovat. Špatným stravováním si celý hormonální systém můžete rozhodit a spustit tak lavinu zdravotních problémů.

Mezi časté ukazatele hormonální nerovnováhy patří nepravidelná menstruace nebo její úplná ztráta, špatná pleť, výkyvy váhy, náladovost, sklon k depresím, ztráta libida, únava, vypadávání vlasů nebo návaly horka.

Rada na závěr: Než se pustíte do hubnutí, poraďte se s odborníkem, který vás prohlédne a na základě toho vám doporučí dietu vhodnou pro váš organismus.  

Související

Jaké trendy budou v roce 2021 vládnout světu gastronomie?

Rok 2020 pořádně zamíchal kartami, takže v mnoha oblastech našeho života nezůstal kámen na kameni. Stětem gastronomie...

Přerušovaný půst nás učí, jak zdravě hladovět

Elixír mládí? Ten nemáme. Přerušovaný půst však pomáhá rozběhnout metabolismus, ozdravit střevní mikroflóru i posílit...

Keto, Paleo, Whole30 – vyznáte se ve stravovacích trendech?

Po bujarých oslavách Vánoc, konce předešlého roku a začátku toho nového, které byly provázeny hromadou jídla a pití,...

Proč tloustneme? 3 tipy, jak jíst lépe

Naše těla touží po výživné stravě. Místo toho jim často dopřáváme průmyslově upravená jídla, která jsou plná výrazných...

Odvrácená strana hubnutí aneb když je jídlo strašákem

Začátkem roku si všichni dávají za cíl zhubnout nějaká ta kila navíc, v časopisech čteme návody na nejrůznější diety,...

Odvrácená strana hubnutí aneb když je jídlo strašákem

Začátkem roku si všichni dávají za cíl zhubnout nějaká ta kila navíc, v časopisech čteme návody na nejrůznější diety,...

Přidat komentář