Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo
Info ikona

Šetřete přírodu a nakupujte bez obalu

Přemýšlíte nad tím, jak snížit produkci odpadu a přijde vám to jako nekonečný běh na dlouhou trať? Pomozte s námi udržet přírodu pro další generace a zkuste se zaměřit na minimalizaci odpadu. Jde o snadný krok pro vás a významný pro lidstvo. Navíc díky bezobalovým prodejnám je minimalizace odpadu hračka. Zkuste to s našimi tipy, které pomohou nejen planetě, ale také vaší uspořádané spíži.
12. 4. 2021 | Autor: Šárka Měřičková

Proč nakupovat bez obalu?

Odpověď je snadná – odpadu je zkrátka příliš a často se setkáváme s obrovským plýtváním obalových materiálů. Baleny jsou i potraviny, u kterých to není třeba. V prodejnách používáme jednorázové sáčky k přenosu ovoce, zeleniny a pečiva, které po příjezdu domů okamžitě vyhodíme. Množství plastového obalu je v dnešní době už tolik, že se nestíhá recyklovat a dále využívat. Velká část odpadu tak končí tam, kde nemá.

Mějte na paměti, že planeta má omezené kapacity, a proto uvažujme globálně za hranice vaší domácnosti. Odpad nepřestane existovat tím, že jej vyhodíte do popelnice. Zkuste si jen představit, kolik odpadu vám denně projde pod rukama. Když to znásobíte všemi domácnostmi na zemi, výsledek je alarmující. Nemusíte se však hned zbavit všech odpadů, stačí postupně omezit jednorázové plasty, které tvoří značnou část nevyužitelného odpadu.

Velká svačina, žádný odpad. Jak balit jídlo bez zbytečného plastu

S prvním školním dnem se vrací na scénu nezbytné svačinky. V čem přenášet jídlo, aby z něj mělo radost nejen bříško,...

Pro zajímavost: V roce 2016 vyprodukoval průměrně každý občan České republiky okolo 2,5 tuny odpadu. V roce 2019 tomu bylo téměř o tunu více. Rozhodně se však nemusíme stydět za přístup k třídění odpadu, kde si dlouhodobě držíme přední příčky. V roce 2016 Češi průměrně vytřídili necelých 45 kilogramů odpadu za osobu, v roce 2019 to bylo až 65,5 kilogramů odpadu. Ze statistik dále vyplývá, že v současné době zodpovědně třídí odpad až tři čtvrtiny obyvatel ČR. (zdroj dat: www.samosebou.cz)

Jak to funguje?

V první řadě jde o fungování bez jednorázových obalů, které jsou v tomto případě nahrazeny vratnými recyklovanými obaly. Bezobalové potraviny již nyní najdete v síti několika potravinových řetězců a dovozců potravin. Vybrané potraviny k vám pak doputují ve vratném obalu, což je první krok k výrazné eliminaci odpadů. V mnoha prodejnách po celé ČR nyní také můžete zakoupit zboží do vlastních nádob. 

Sortiment bez obalu

Co vše je nyní možné zakoupit bez obalu? Nejde jen o potraviny, které tvoří značnou část produkce odpadu, ale také drogerie či kosmetika je nyní k dispozici v bezobalové podobě. Ekodrogerie se v prvním kroku stáčí do vratných kanystrů, stejně tak tomu je i u potravin, které si v široké nabídce můžete zakoupit například na rohlik.cz. Mouka, luštěniny, sušené ovoce a mnoho dalšího obdržíte ve vkusných skleněných dózách, které po spotřebování můžete jednoduše vrátit. Pokud se vám však tyto sklenice hodí a my z vlastní zkušenosti víme, že ve spíži velmi snadno najdou své využitelné místo, můžete si je ponechat k uchovávání dalších potravin.

5 + 1 surovina ze spíže, se kterými vyčistíte svůj domov

Chystáte se na velký předvánoční úklid? Pro čisticí přípravky nemusíte hned utíkat do obchodu. Mnohé velmi účinné...

Mapa prodejen bez obalu

Zdá se vám nakupování bez obalu a řešení extra prodejen příliš časově náročné? Pro všechny, kdo se rozhodnou přistupovat k ekologii a eliminaci odpadu zodpovědně, existuje v ČR tzv. bezodpadová mapa. Na mapě snadno vyhledáte nejbližší bezodpadovou prodejnu a pátrat zde můžete i podle typu zboží, které zrovna sháníte. Cesta k zero waste je stále dlouhá, ale i malý krok zásadně pomůže k celkové eliminaci odpadu na zemi. A to za trocha snahy rozhodně stojí.

Pokud vás téma minimalizace odpadu zajímá, podívejte se na naše tipy pod tímto článkem, jak si uspořádat spíž, lednici a mrazák chytře a úsporně pro sebe i planetu. 

Související

Denní menu ze spíže

Čas od času přijde chvíle, kdy potřebujeme uvařit z ingrediencí „co dům dal“. Zároveň je dobré myslet na průběžnou...

3 kroky k dokonalému jarnímu úklidu ve spíži, lednici a mrazáku

Dny se stále prodlužují, slunce začíná příjemně hřát a jarní rozpuk přírody je za dveřmi. Nastává ideální čas pro jarní...

Beze zbytku aneb jak šetřit přírodu i vlastní kapsu

Když využijete domácí zásoby do posledního kousíčku, prospějete tím nejen rodinným financím, ale i naší planetě...
10 způsobů, jak se stát zelenějším kuchařem – 1. díl

10 způsobů, jak se stát zelenějším kuchařem – 1. díl

Vařit ekologicky je snadné – stačí několik drobných změn s velkým výsledkem!
10 způsobů, jak se stát zelenějším kuchařem – 2. díl

10 způsobů, jak se stát zelenějším kuchařem – 2. díl

Chovat se ekologicky i v kuchyni je snadné – máme pro vás dalších pět tipů!

Mrazák plný zásob na zimu

Téměř každá hospodyňka přemýšlí nad tím, jak se efektivně vybavit zásobami. U některých potravin určených k rychlé...

Zbytkoláda aneb Aby se z darovaného ovoce a zeleniny nestal odpad

Také vás trápí otázka plýtvání potravinami a vše, co máte v lednici, se snažíte využít do nejmenšího zbytku? Jenomže...

Kokosové produkty do vaší domácnosti

Kokosové máslo, mléko, oleje a voda se stávají stále populárnějšími. Voda hydratuje tělo i pokožku, bez mléka si...

Domácí vermikompostér a co do něj (ne)patří

Každá domácnost produkuje značné množství organického odpadu, který by bylo škoda vyhazovat. Zvláště pokud si uvědomíte...

Nahraďte klasické houbičky na nádobí kompostovatelnými

Klasické houbičky na nádobí příliš dlouho nevydrží. Rychle se opotřebí, začnou zapáchat, a kromě vody zadržují také...

5 důvodů, proč nevyhazovat lógr

Ať už jde o filtrovanou kávu, turka, espresso nebo flat white, jedno mají společné - kávovou sedlinu. Tu však můžeme i...

Konec plastových brček, představujeme vám ekologické alternativy

Brčka patří k letním drinkům, piknikům s přáteli i dětské oslavě narozenin. Ve skleničkách s barevným obsahem vypadají...

Udržitelnou módou k bezodpadovosti

Udržitelnost. Téma, které hýbe světem. Způsobů, jak snižovat dopad běžného života na životní prostředí, existuje víc...

Znovupoužitelné kelímky na kávu s sebou

V boji s jednorázovými plasty i papírovými obaly bychom neměli zapomínat ani na kelímky. Většina z nás si den bez svého...

Přidat komentář