Tradice půstu před Velikonoci
Postní období má kořeny v náboženství, kdy se touto cestou křesťané připravovali na svůj nejvýznamnější svátek. Doba odpírání navazuje na masopustní oslavy, které jsou naopak obdobím vydatného jídla, tance a veselí. Jeho koncem i vrcholem je Masopustní úterý s maškarním průvodem. Popeleční středou půst začíná a jeho smyslem je mimo jiné také očištění organismu. Půst není jen o vynechání některých potravin a abstinenci, ale také se zaměřuje na duchovní růst a snaží se probouzet v lidech větší soucit či ohleduplnost vůči ostatním.
Dříve měl poměrně striktní podobu. Vynechalo se maso (s výjimkou ryb), uzeniny, mléčné produkty, vejce, alkohol, sladkosti a jedlo se pouze jednou denně. Výjimku měla každá neděle, kdy se pravidla zmírňovala, ale rozhodně se nejednalo o žádné velké přejídání. Půst se vztahoval na zdravé osoby ve věku od 15 do 60 let a poté byl dobrovolný. V současné době se postí i nevěřící, a to z jednoho prostého důvodu – je to účinný detox, ke kterému každý přistupuje trochu jinak. Postní doba trvá i dnes 40 dní.
Půst jako čista těla i duše
Nejrůznější kúry pro očištění organismu nejsou žádnou novinkou a jejich popularita stále stoupá. Někomu stačí k snídani horká voda s citronem a jiný zase pije celý týden jen zeleninové a ovocné šťávy. Obecně platí, že rostlinná strava se lépe tráví, nezatěžuje organismus, ale naopak ho nastartuje. Při vynechání kávy a alkoholu zase docílíte odkyselení, které v dnešní době trápí velkou část populace.
Tímto se nastartuje očista všech orgánů v těle, nejvíce se projeví na játrech a ledvinách. Právě v nich se hromadí toxiny, které tělo nestačí odbourávat. Výsledkem bývá únava, špatný spánek, snížení koncentrace, zhoršení produktivity, kvality vlasů, pleti i nehtů.
Jakmile tělo není zaneprázdněné detoxikováním organismu, začíná fungovat trochu jinak. Nejčastěji se v době postění doporučuje zkusit meditovat, zamyslet se nad svým životem a nad tím, co v něm potřebujeme a co naopak ne. Ne každý se ovšem rozhodne pro rozjímání o smyslu života a raději si doma usedne s oblíbenou knihou, zacvičí si jógu nebo si pustí oblíbenou hudbu a na chvíli zkrátka zpomalí. Čas pro sebe je stejně důležitý jako vyvážená strava bez alkoholu a kouření.
Co si během půstu dopřát a čemu se vyhnout
Absence masa je postním základem, ryba je naopak v pořádku. Nejlepší volbou jsou mořské druhy, obsahují totiž kýžený jód, blahodárný pro naši štítnou žlázu. Zkuste omezit i všechny živočišné výrobky, ale tvaroh nebo kefír se nepočítají za zvlášť velký prohřešek. Velmi se doporučuje vynechat alkohol, kávu, černý čaj, cukrovinky a cigarety. Vše záleží na tom, jak si půst nastavíte. Někdo období půstu tráví tím, že omezí také sledování televize či pobyt na sociálních sítích.
Svou pozornost naopak věnujte ovoci, zelenině, luštěninám a místo sladkostí si dejte raději oříšky. Nebojte se ani těstovin, celozrnného pečiva, rýže, brambor na desítky způsobů nebo zavařenin. Jejich konzumací uděláte ve spíži místo pro ty, které připravíte v následujícím létě. Velmi důležité je poctivě dodržovat pitný režim. Nejlepší je obyčejná voda, ale pokud vás začne nudit, tak si do ní přidejte trochu citronu. Vhodný je i domácí neslazený ledový čaj nebo čaje bylinkové. Mějte vždy na paměti, že držet půst neznamená hladovět. Jednoduše upravte množství a zkuste se vyhnout nezdravým potravinám.
Kdy s půstem začít
Jelikož se půst vztahuje k Velikonocům, je jako ony pohyblivý. Začátkem půstu je Popeleční středa, která připadá v letošním roce na 17. únor. Své postění pak tedy ukončíte ve čtvrtek 1. dubna a můžete si naplno užít všechny radosti Velikonoc. Ať už jste se rozhodli pro radikálnější, benevolentní nebo žádný půst, tak si před 17. únorem rozhodně nenechte ujít masopustní koblížky.
Přidat komentář