Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo
Info ikona

Za vůní dálek - Kostarika

Vycestovat za mořem či poznáním jiných zemí není momentálně možné. Proto jsme se rozhodli, že k vám exotické kraje přeneseme alespoň virtuálně. Společně se podíváme na tradiční kuchyně několika turistických destinací. Trochu exotiky si tak můžeme vykouzlit všichni, a to ve vlastní kuchyni. Vydejte se s námi za vůní dálek, dnešní zastávkou bude Kostarika.
11. 4. 2021 | Autor: Hana Kovaříková

Bohaté pobřeží

Kostarická republika, španělsky Costa Rica, znamená v českém doslovném překladu Bohaté pobřeží. Příroda je v této republice Střední Ameriky opravdu rozličná. Západní pobřeží země omývá Tichý oceán, z východu zase Karibské moře. Hlavním městem je San José a k roku 2018 žilo na Kostarice necelých 5 milionů obyvatel.

První zprávy o území pocházejí z 16. století, kdy zemi prozkoumali španělští conquistadoři. Kolonizace hornatého a úrodného kusu země proběhla v roce 1563. Španělsko ovládlo Kostariku, a tak se stala součástí guatemalského generálního kapitálu. V 19. století se země spolu s ostatními státy sjednotila do Unie středoamerických států, odkud však roku 1821 odchází. V roce 1838 se stává samostatnou zemí.

Kostarika je oproti ostatním zemím ve Střední Americe, které mají či v minulosti měly problémy s politickou nestabilitou, občanskými válkami a následnou vojenskou vládou, světlou výjimkou. Demokratická vláda zemi spravuje už od roku 1902, jedinou občanskou válku překonala v roce 1948, trvala však pouhé 2 měsíce a jejím výsledkem byla změna ústavy, která od roku 1949 státu zakazuje vytvářet armádu. Od demokratických počátků má každý občan země garantováno, že jeho volební hlas skutečně rozhoduje a má tak možnost podílet se na výběru vlády i prezidenta. Obyvatelé jsou tedy spokojeni, armádu vláda dodnes neobnovila.

Úrodná příroda a spokojení pěstitelé kávy

Po celém území se souvisle táhnou tři pohoří, které udávají ráz celé krajině. Nejvyšší horou Kostariky je Chirripó, která se pne ve výšce 3 820 metrů nad mořem. Ve střední části země je pánevní oblast nazývaná Centrální údolí, ve které žije většina obyvatel. Nížiny v okolí oceánu jsou pokryté bažinami a mokřadem. Kostarika je z 51 % pokryta lesy, 37 % půdy se využívá na zemědělství.

První zemí středoamerického území, která začala exportovat kávu a banány do celého světa, byla právě Kostarika. Dodnes tyto dvě plodiny tvoří podstatnou část hospodářství. Politická stabilita země nejspíš také vychází z faktu, že vláda v 19. století nabídla půdu bezplatně všem, kteří se zavázali pěstovat kávu pro vývoz. Kostarika se také těší bohatým ložiskům síry, bauxitu a železné rudy. Země vede i v turistické návštěvnosti, ze středoamerických států si drží první příčku.

Kostarická tradiční kuchyně

Hlavními surovinami na Kostarice jsou rýže a fazole, které tvoří základ pro většinu pokrmů či se podávají jako příloha. Pokrmy mají středoamerický ráz, jsou vydatné, zdánlivě prosté a přesto chutné. Hojně se využívá také exotické ovoce, nejvíce plantainy neboli zelen banán, které se využívají celé – od sladkého vnitřku po listy, ve kterých se připravuje maso na tradiční způsob. Z masa zde můžete ochutnat vepřové, kůzlečí, kuřecí, hovězí i ryby.

Gallo pinto

Slunečný den Kostaričané startují typickým snídaňovým pokrmem, gallo pinto. Základ tvoří fazole s rýží, které se dochutí paprikou, koriandrem, cibulí a speciální směsí koření zvanou Salsa Lizano. Do tohoto pokrmu se také používají zbytky jídel z předchozího dne, je tedy vždy jedinečným a vydatným startovačem. Smícháním všech ingrediencí vzniká snídaně plná barev. Název jídla značí onu barevnost, v překladu totiž znamená skvrnitý kohout.

Zamilujte si luštěniny

Jsou zdravé, hřejivé, levné a lahodné. Porce luštěnin k obědu vás zasytí stejně kvalitně jako maso a nabije...

Casado

Pro celou Střední Ameriku je typický tento lidový pokrm. I v kostarické kuchyni si tedy našel své výsadní postavení. Casado je pokrm složený z několika surovin, které se k sobě dobře hodí. To je hlavní princip tohoto pokrmu, v překladu totiž značí manželství. A tak se na tomto obloženém talíři objevuje nezbytná rýže i fazole spolu s masem (hovězí, kuřecí, vepřové, ale také rybí), smaženými banány plantain, zeleninovými saláty, tortillami, hranolky… Zkrátka vše, co hospodyňky mají k dispozici. Casadi bývá v restauracích velice levný, a přesto chutný kulinářský zážitek. Bývá k němu servírována také polévka a nezbytná Chilero sauce, tedy nejoblíbenější pálivá omáčka plná koření.

Tamal

Původem mexické jídlo našlo svou oblibu také u Kostaričanů. Zde se těsto plní mletým masem s notnou dávkou česneku a dalším kořením. Tamal se balí do banánových listů, ve kterých se peče nebo smaží. Chutný je sám o sobě, často se k němu však servíruje všudypřítomná příloha v podobě rýže a fazolí. Kostaričané tamal rádi snídají, k ochutnání je však po celý den jako skvělá svačinka.

Tamales páj

Nenápadné jídlo z pánve vás jistě uchvátí stejně jako nás. Po celodenním focení a asi 5 sytých chodech už jsme si...

Olla de Carne

Oblíbeným víkendovým jídlem je vydatná polévka podobná našemu hovězímu guláši. Základ tvoří několik hodin dušené maso, dále pak maniok, kukuřice, mrkev, banány a kořen tara. Každá rodina má svou tajnou přísadu vytvářející z jídla nevšední zážitek, obecně však platí že Olla de Carne je velice vydatné jídlo plné chuti koření, masa a zeleniny.

Arroz con Leche

Kostarické menu zakončíme neodolatelným dezertem. Jedná se o rýži vařenou v mléce, ve které se také objevuje cukr, špetka soli, citronová kůra a o vůni se postará poctivá dávka skořice. K mléčné rýži se může servírovat také místními oblíbený smažený plantain.

Mléčná rýže s čerstvým ovocem

Pokud touhle pochoutkou pohostíte partu malých kamarádů, rovnou si dopředu nakopírujte recept pro ostatní maminky...

Ochutnejte některé exotické pokrmy s vůní dálek z pohodlí domova, další inspiraci vám přikládáme pod článek. 

Související

Kořeněné hovězí chilli

Pikantní hovězí s fazolemi provoněné koriandrem.

Smažené banány

Rafinovaně jednoduchý thajský dezert podávejte stylově s hůlkami.

Za vůní dálek – Zanzibar

Vycestovat za mořem či poznáním jiných zemí není momentálně možné. Proto jsme se rozhodli, že k vám exotické kraje...

Za vůní dálek – Maledivy

Vycestovat za mořem či poznáním jiných zemí není momentálně možné. Proto jsme se rozhodli, že k vám exotické kraje...

Za vůní dálek – Dominikánská republika

Vycestovat za mořem či poznáním jiných zemí není momentálně možné. Proto jsme se rozhodli, že k vám exotické kraje...

Přidat komentář