Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Zabalte si salát s sebou

Zabalte si salát s sebou
sdílet:
Do práce, na piknik, na výlet, k vodě… Zdá se vám salát jako to nejméně vhodné jídlo do krabičky? Nenechte se mýlit, stačí pár chytrých triků a svůj oblíbený salát můžete vzít s sebou kamkoli.

Nemusíte mít strach, že se vám vylije do tašky či kabelky, ani že když ho ráno připravíte, v poledne už nebude v dobré kondici. Vše vyřeší vrstvení, volba vhodných surovin a dvě dobře uzavíratelné nádoby.

Vrstvěte

Salát do sklenice skládejte chytře po vrstvách. Dospod by měly přijít všechny sypké suroviny. Pokud hodláte použít například instantní kuskus, střední vrstva ho dobře utěsní a zabrání zrníčkům uniknout, kdyby se nedejbože přece jen v tašce uvolnilo víčko. Dále by spodní vrstvu měly tvořit všechny těžší části, které by mohly křehčí komponenty pod sebou rozmačkat. Nahoru naopak patří lehké a křehkou kousky zeleniny (třeba nasekané lístky salátu) a vše, co by nemělo moc zvlhnout – například krutony. Pokud ale chcete mít jistotu, že opečené kousky pečiva zůstanou skutečně křupavé, zabalte je zvlášť do krabičky či sáčku.

Zašroubujte to

Stačí dvě zavařovací lahve a váš patentní systém je hotov. Existují bezpochyby i speciální přenosné sady na salát, ale to, co nezbytně potřebujete, najdete snadno ve vlastní domácnosti. Suroviny na velký salát se vejdou litrové zavařovačky od okurek či kompotu, menší porci můžete umístit do lahve půllitrové. Dresink bezpečně uzavřete do skleničky od přesnídávky nebo od kečupu. Jedinou podmínkou je, aby měly nádoby dobře těsnící šroubovací víčko.

Co se hodí do lahve

Transport a případný pobyt mimo lednici lépe snáší tvrdší a pevnější zelenina. Skvělými kandidáty jsou nahrubo nastrouhané mrkve nebo kedlubny, na drobné růžičky rozebraný či nasekaný květák, na kostičky nakrájené papriky.

Báječně funguje také hrášek, ať už křupavé mladé lusky jeho cukrové varianty či smaragdové kuličky. Hrášek můžete použít čerstvě vyloupaný, ale jelikož jeho sezona je opravdu krátká, výborně ho zastoupí i mražený, který před cestou do salátové lahve krátce spaříte vroucí vodou. Nezapomeňte ho poté propláchnout v ledové vodě, abyste zastavili var. Jednak si uchová zářivou barvu, jednak nebude zbytečně ohřívat ostatní suroviny.

Do salátu můžete přidat i blanšírované (tedy krátce zprudka povařené a ihned zchlazené) zelené fazolky. Když je zkombinujete s maličkými, uvařenými a na čtvrtky nakrájenými novými brambůrkami, černými olivami, vejcem natvrdo, tuňákem, rajčátky a několika lístky pevnějšího salátu, vytvoříte ve sklenici slavný Niçoise – lahodný a vydatný salát původem z mondénního přímořského letoviska Nice. Až ho na břehu rybníka vybalíte, budete si připadat jako na francouzské Riviéře.

Pokud si chcete salát vylepšit populárním avokádem, dobře ho pokropte citronovou či limetovou šťávou, aby příliš neoxidovalo a nezhnědlo. 

Pobyt ve sklenici zvládnou i rajčata. Použít můžete drobná koktejlová i nakrájená klasická. Jestliže k nim přimícháte kostky starého, opečeného chleba a trochu olivového oleje a vinného octa, vytvoříte prastarý salát italského venkova – panzanellu. V jeho případě je žádoucí, aby se všechny chutě spojily a prolnuly, rajčata pustila šťávu, kterou nasaje tvrdý chléb. Takže v případě tohoto rajčatového salátu vám stačí sklenice jen jedna a všechny suroviny, včetně pečiva a zálivky do ní můžete vložit už doma.

Abyste neměli po salátu brzy hlad, je vždycky dobré doplnit zeleninu proteiny i uhlohydráty. První se postará o to, abyste se cítili déle sytí, a pomůže růstu vašich svalů, druhé doplní úbytek cukru v krvi, a zaženou tak prvotní hlad. Výborným a lehkým zdrojem proteinů je pečené kuřecí či krůtí maso, do salátu ale může přijít i na tenké nudličky nakrájený kousek rostbífu nebo maličké masové kuličky.

Dalšími doplňky může být kvalitní šunka nakrájená na kostičky, vypražené kousky slaniny, sýr nastrouhaný nahrubo či – v případě parmazánu – na hoblinky. Uvařená drobná černá či zelená čočka, zrnka kukuřice, vařené jáhly či kroupy nebo staré druhy obilí, jako je například kamut nebo pšenice dvouzrnka. Dalším komplexním uhlohydrátem ve vašem salátu se může stát hnědá rýže nebo celozrnný bulgur. Častou volbou jsou také uvařené těstoviny.

Skvělým salátem – doslova jako dělaným  k transportu – je i středomořský tabouleh.

Jak na zálivku

Bez dresinku není salátu. Výhodou zálivky s sebou je, že ji v dobře zašroubované sklenici můžete před promícháním se salátem řádně protřepat. Pokud se v mezičase od prvotního promíchání od sebe oddělily olej s octem, vytvoříte energickým potřepáváním opět dokonale hladkou emulzi.

Namíchat k salátu si můžete jak klasickou octovou zálivku, tak zálivku založenou na jogurtu či dalších zakysaných mléčných výrobcích, typu kefír či podmáslí. Pokud toužíte po majonézovém dresinku, raději si takový salát vezměte jen tam, kde máte možnost ho až do konzumace uchovávat v lednici. 

Inspiraci na 10 salátových zálivek najdete v souboru receptů níže.

Autor: Lucie Velek

Apetit magazín

AD
Pohled do kuchyně Dubaje: Čtyři restaurace, které určují směr
  • Zajímavosti

Pohled do kuchyně Dubaje: Čtyři restaurace, které určují směr

Dubaj je město, které se může pochlubit nekonečnou paletou gastronomických zážitků. V tomto článku se zaměříme na čtyři restaurace, které představují unikátní aspekty dubajské kulinářské scény a nabízejí jedinečné koncepty a hluboké...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč