0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Zatočte s jarní únavou pomocí správných potravin

Snídaňová miska
ZDROJ: Jwlez/Unsplash
sdílet:

Přestože jaro symbolizuje příval nové energie, příroda pučí a dny se prodlužují, mnoho lidí se pravidelně v tomto období setkává s jarní únavou. Naberte po dlouhé zimě sílu a energii pomocí přírodních vitaminů v potravinách, které nastartují váš organismus na nové období. Nevhodný jídelníček bývá často příčinou únavy a vyčerpání. Pojďte se s námi podívat, jak s těmito neduhy zatočit s pomocí těch správných potravin.

Čím je způsobena jarní únava?

Otázka, kterou si každoročně pokládá mnoho z nás, je co vlastně stojí za pocitem únavy a vyčerpání v obobí jarních měsíců? Odpovědí jsou různé vnitřní i vnější vlivy, na které se pojďme blíže podívat. Jarní únava je součástí našich přirozených biorytmů, kdy se po dlouhé zimě cítíme vyčerpaní. Únava se může snadno proměnit v psychickou nepohodu, kdy se mnoho lidí potýká s tzv. sezónní depresí. 

Za těmito stavy vyčerpání a deprese pak stojí například dlouhodobý nedostatek přímého slunečního světla. Naopak dostatek slunečního svitu způsobuje v našem těle přeměnu na potřebné hormony určující kvalitu spánku a naše celkové psychické rozpoložení. 

Dalším faktorem ovlivňujícím pocity únavy je strava. V zimě nemáme takovou možnost získání přírodních vitaminů jako v létě, proto je nezbytné tyto vitaminy urychleně doplnit. Zároveň kvůli nedostatku vitaminů funguje naše tělo v určitém záložním režimu a používá energetické rezervy, což jej ještě více vyčerpává.

Vitaminy, na které bychom se měli v jarních měsících zaměřit

Otázkou zůstává, jakými vitaminy bychom se měli vybavit, abychom se co nejdříve s jarní únavou vypořádali? Naše tělo potřebuje nabrat sílu, proto bychom se vedle stravy neměli zapomínat ani na dostatek pohybu a pobyt na čerstvém vzduchu. Za pocity vyčerpání pak stojí i nedostatek některých látek, které potřebujeme tělu dodat, aby se cítilo svěží a nabité energií.

Jde především o vitaminy A, C, D, E, B6, barviva jako beta-karoten nebo lutein, resveratrol, ubichinon, selen, zinek, které v těle působí jako antioxidanty. Imunitu a správné fungování těla podporují také napříkad aminokyselina I-tryptofan nebo omega-3 nenasycené mastné kyseliny.

Správné fungování metabolismu podporuje též dostatek odpočinku a spánku pro regeneraci organismu. K menší únavě a větší vitalitě pomáhá také vyloučit zvyky, které se se zdravým stylem života příliš nepřátelí, jako jsou kouření, konzumace alkoholu, stres nebo nedostatek spánku.

[[nid:38252]]

Potraviny nabité vitaminy proti jarní únavě  

Doplnění jídelníčku o plnohodnotné potraviny patří mezi nejdůležitější změny v přístupu ke svému tělu. Dopřejte svému organismu vitaminovou lázeň v podobě zdravých a chutných potravin. Mezi potraviny, které zatočí s nedostatkem energie a doplní tělu vše, co v zimě postrádalo, patří: ovesné vločky, brokolice, mandle, sezamová a slunečnicová semínka, klíčky, banány, červené ovoce, rajčata či kysané výrobky.

Samozřejmě platí, že čím méně je upravujeme, tím lépe. Některé ovoce a zelenina jsou citlivé na tepelnou úpravu, dlouhé skladování. Mixování nebo přislazování také nejsou ideální. Teplem se ničí některé vitamíny, dlouhým skladováním mohou potraviny plesnivět, mixováním přicházíme o část vlákniny a tolik důležité kousání, přidaný cukr přináší kalorie navíc. 

TIP! Začněte svůj den ovesnými vločkami na mnoho způsobů. V případě ovesných kaší nebo našeho oblíbeného Bircher müsli k nim skvěle pasují i zdravé oříšky, semínka a ovoce. Nastartujte den zdravě a dopřejte svému tělu většinu potřebných vitaminů při snídani. Ovesné vločky zároveň skvěle zasytí a dodají energii na celé dopoledne. Pocity únavy jednoduše zaženete také dostatečným pitím, který můžete doplnit o bylinné čaje. Proti únavě je pak skvělým bylinným pomocníkem například máta peprná, šalvěj, ženšen nebo ginkgo biloba. 

Chcete-li efektivně zatočit s jarní únavou za pomoci darů přírody, podívejte se na naše tipy a recepty pod článkem, kde jsme se zaměřili na doplnění energie potřebné v jarních měsících. 

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
549 Kč
439 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč