Litujeme, k návštěvě tohoto webu musíte povolit JavaScript.

Zatočte s jarní únavou pomocí správných potravin

Snídaňová miska
ZDROJ: Jwlez/Unsplash
sdílet:
Přestože jaro symbolizuje příval nové energie, příroda pučí a dny se prodlužují, mnoho lidí se pravidelně v tomto období setkává s jarní únavou. Naberte po dlouhé zimě sílu a energii pomocí přírodních vitaminů v potravinách, které nastartují váš organismus na nové období. Nevhodný jídelníček bývá často příčinou únavy a vyčerpání. Pojďte se s námi podívat, jak s těmito neduhy zatočit s pomocí těch správných potravin.

Čím je způsobena jarní únava?

Otázka, kterou si každoročně pokládá mnoho z nás, je co vlastně stojí za pocitem únavy a vyčerpání v obobí jarních měsíců? Odpovědí jsou různé vnitřní i vnější vlivy, na které se pojďme blíže podívat. Jarní únava je součástí našich přirozených biorytmů, kdy se po dlouhé zimě cítíme vyčerpaní. Únava se může snadno proměnit v psychickou nepohodu, kdy se mnoho lidí potýká s tzv. sezónní depresí. 

Za těmito stavy vyčerpání a deprese pak stojí například dlouhodobý nedostatek přímého slunečního světla. Naopak dostatek slunečního svitu způsobuje v našem těle přeměnu na potřebné hormony určující kvalitu spánku a naše celkové psychické rozpoložení. 

Dalším faktorem ovlivňujícím pocity únavy je strava. V zimě nemáme takovou možnost získání přírodních vitaminů jako v létě, proto je nezbytné tyto vitaminy urychleně doplnit. Zároveň kvůli nedostatku vitaminů funguje naše tělo v určitém záložním režimu a používá energetické rezervy, což jej ještě více vyčerpává.

Svěží jídla proti jarní únavě

Svěží jídla proti jarní únavě

Více

Vitaminy, na které bychom se měli v jarních měsících zaměřit

Otázkou zůstává, jakými vitaminy bychom se měli vybavit, abychom se co nejdříve s jarní únavou vypořádali? Naše tělo potřebuje nabrat sílu, proto bychom se vedle stravy neměli zapomínat ani na dostatek pohybu a pobyt na čerstvém vzduchu. Za pocity vyčerpání pak stojí i nedostatek některých látek, které potřebujeme tělu dodat, aby se cítilo svěží a nabité energií.

Jde především o vitaminy A, C, D, E, B6, barviva jako beta-karoten nebo lutein, resveratrol, ubichinon, selen, zinek, které v těle působí jako antioxidanty. Imunitu a správné fungování těla podporují také napříkad aminokyselina I-tryptofan nebo omega-3 nenasycené mastné kyseliny.

Správné fungování metabolismu podporuje též dostatek odpočinku a spánku pro regeneraci organismu. K menší únavě a větší vitalitě pomáhá také vyloučit zvyky, které se se zdravým stylem života příliš nepřátelí, jako jsou kouření, konzumace alkoholu, stres nebo nedostatek spánku.

Doplňte tělu vitamin D vhodnými potravinami

Doplňte tělu vitamin D vhodnými potravinami

Více

Potraviny nabité vitaminy proti jarní únavě  

Doplnění jídelníčku o plnohodnotné potraviny patří mezi nejdůležitější změny v přístupu ke svému tělu. Dopřejte svému organismu vitaminovou lázeň v podobě zdravých a chutných potravin. Mezi potraviny, které zatočí s nedostatkem energie a doplní tělu vše, co v zimě postrádalo, patří: ovesné vločky, brokolice, mandle, sezamová a slunečnicová semínka, klíčky, banány, červené ovoce, rajčata či kysané výrobky. Samozřejmě platí, že čím méně je upravujeme, tím lépe. Některé ovoce a zelenina jsou citlivé na tepelnou úpravu, dlouhé skladování. Mixování nebo přislazování také nejsou ideální. Teplem se ničí některé vitamíny, dlouhým skladováním mohou potraviny plesnivět, mixováním přicházíme o část vlákniny a tolik důležité kousání, přidaný cukr přináší kalorie navíc. 

TIP! Začněte svůj den ovesnými vločkami na mnoho způsobů. V případě ovesných kaší nebo našeho oblíbeného Bircher müsli k nim skvěle pasují i zdravé oříšky, semínka a ovoce. Nastartujte den zdravě a dopřejte svému tělu většinu potřebných vitaminů při snídani. Ovesné vločky zároveň skvěle zasytí a dodají energii na celé dopoledne. Pocity únavy jednoduše zaženete také dostatečným pitím, který můžete doplnit o bylinné čaje. Proti únavě je pak skvělým bylinným pomocníkem například máta peprná, šalvěj, ženšen nebo ginkgo biloba. 

Multifunkční ovesné vločky – co všechno si z nich můžete připravit?

Multifunkční ovesné vločky – co všechno si z nich můžete připravit?

Více

Chcete-li efektivně zatočit s jarní únavou za pomoci darů přírody, podívejte se na naše tipy a recepty pod článkem, kde jsme se zaměřili na doplnění energie potřebné v jarních měsících. 

 

Obchod Apetit