Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo
Info ikona

Zelený čtvrtek na talíři

Svátky jara jsou krásnou příležitostí, jak si připomenout velikonoční tradice a vychutnat si jídla, která by nás obvykle nenapadla. Co si dát na Zelený čtvrtek?
31. 3. 2021 | Autor: Jana Kopřivová

Zelený čtvrtek získal svůj název zkomolením německých slov. Z původního Greinendonnerstag, tedy „lkavého čtvrtka“, se stal Grünner Donnerstag, náš tradiční Zelený čtvrtek. Křesťanská tradice ho pojímá jako pátý den Svatého týdne a připomíná si Ježíšovu poslední večeři se svými učedníky, jeho modlitbu v Getsemanské zahradě a následné zajetí. Zelený čtvrtek má být dnem milosrdenství a darů. V tento den také „odlétají zvony do Říma“ – umlkají a znovu se rozezní až na Bílou sobotu.

Ať už byl původní název jakýkoliv, tradice jíst v tento den zeleně se zachovala. Naši předci nejčastěji vařili ze zelí či kapusty, hrachu a zeleného listí, která už na jaře stihlo vyrašit. Připravovaly se různé polévky či kaše z jarních bylin, které slibovaly zdraví po celý rok.

Jedeme na zelenou

Kdy jindy zařadit do jídelníčku zelené lupení nežli na jaře? A co teprve takový Zelený čtvrtek, ten po jídle plném...

Špenát, bylinky a další jarní lupení

Při zeleném vaření se nemusíme soustředit jen na obvyklý špenát. Vybírat můžeme z bohaté nabídky salátů a dalšího lupení. Řeřicha je jedna z prvních jarních bylinek, kterou si snadno vypěstujeme i doma na parapetu. Osvěží polévku i pomazánku. Na jaře se ke slovu hlásí také pažitka a medvědí česnek. Milovníci lokálních surovin se místo po špenátu v obchodě poohlédnou po kopřivách, které v tomto období bujně raší téměř kdekoliv.

Velikonoce

Velikonoce se záplavou čokoládových vajíček a zajíčků vnímáme čím dál více jako dětský svátek. Pro naše předky ale...

Zelený čtvrtek v novém pojetí

Jestli milujete asijskou kuchyni a českou tradici chcete ctít jen tak napůl, uvařte si božské zelené kari s rybou nebo jinou variantu rychlého jídla z jednoho hrnce. Pokud se vám nechce pouštět do vaření, namixujte si hned k snídani zelené smoothie. O barvu i porci zdraví se postará čaj matcha, dužina kiwi a listy špenátu.
 
Důstojným zástupcem zeleného jídla na talíři bude také miska s avokádem, salátem a fazolkami edamame nebo třeba mexické guacamole. O kousek blíž k českým zemím pak bude jakýkoliv salát ze zeleného lupení s vařeným vejcem. Snadné, rychlé, výživné, a navíc přesně v duchu tradice. A protože na Zelený čtvrtek reagují svojí nabídkou i pivovary, můžete tohle všechno zapít zeleným pivem.
 

Sladké Velikonoce!

Velikonoční svátky jsou tu a s nimi spousta tradičních i netradičních dobrot. Mezi nejoblíbenější sváteční jídla patří...

TIP:

Špenátové lívanceVyzkoušejte krásně zelené špenátové lívanečky. Nechte rozmrazit 100 g špenátu. V míxéru promixujte se 150 ml mléka a 2 vejci. Přidejte 125 gramů hladké mouky, 1 lžičku prášku do pečiva, 1 lžičku krupicového cukru, 25 g změklého másla a 1,5 lžíce Kikkoman přirozeně fermentované sójové omáčky. Smíchejte, vytvořte hladké těsto a nechte 10 minut odpočívat. Na lívanečníku či pánvi vytřené rostlinným olejem opékejte lívance. K podávání připravte dip smícháním 150 zakysané smetany, 1 lžíce nasekané pažitky a 0,5 lžíce Kikkoman přirozeně fermentované sójové omáčky.

Sladká tradice

K Zelenému čtvrtku patří nejen špenát a vše zelené, které nám má zaručit pevné zdraví po celý rok, ale také jednoduché sladkosti. V tento den se tradičně pekly jidáše. Nadýchané bochánky se pečou z kynutého těsta, které se stáčí do různých spirál. Jejich tvar má údajně symbolizovat provaz, na kterém se oběsil Jidáš poté, co zradil Ježíše.
 
Upečené pečivo se jí jen tak nebo se může podávat pokapané medem či sypané mákem. Sladký med symbolizoval milou povahu, kterou propůjčil tomu, kdo sladké jidáše pojedl. Také měl chránit před štíry, hady a žihadly vos. Mák pak značí nové zrození – ze zrníčka vzklíčí nový život.
 

Oslavte jaro skvělým jídlem podle našich receptů.

Související

Což takhle dát si špenát?

Legendární česká komedie přisuzuje špenátu magické schopnosti a v kombinaci se převratným vynálezem udělá z hlavních...

Kopřiva – pálí, léčí a skvěle nahradí špenát

Určitě už jste se někdy spálili o kopřivu. To je pravděpodobně také důvod, proč tuhle bylinu nemáte příliš v oblibě a...

Velikonoce v USA a Velké Británii

Ve Spojených státech a v Británii znamenají Velikonoce především zábavu pro děti spojenou s hledáním vajíček.

Velikonoce na stole

Ačkoliv jsou Velikonoce původně spjaty s náboženstvím a zmrtvýchvstáním, postupem doby se silně křesťanský svátek stal...

Inspirujte se recepty na tradiční velikonoční pochoutky

Pokud slavíte Velikonoce, pak byste měli vědět, jaký původ mají dobroty s nimi neodmyslitelně spojené. Víte například,...

Jehněčí, mazanec i kopřivová nádivka – co jíst na Velikonoce?

Pro každého k Velikonocům neodmyslitelně patří beránek, mazanec a nádivka s kopřivami. Ochutnat toho však v těchto...

Zelené velikonoční menu

Sestavili jsme pro vás sváteční menu od přípitku až po dezert a s hlavními chody, z nichž si vybere každý. K...

30 špenátových receptů

Špenát je velmi univerzální surovinou, která se dá použít hned na několik způsobů. Velmi populární je například polévka...

Tradiční velikonoční pokrmy v zahraničí

Velikonoce se slaví po celém světě. Jsou spojeny s příchodem jara a znovuzrozením Ježíše Krista. Tradice a jídlo, které...

5 tipů, jak ozdobit velikonočního beránka

Velikonoce jsou svátky hrající všemi barvami. Vzduch je prosycen vůní přírody probouzející se po dlouhé zimě, domov...

Přidat komentář