0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Cmunda po kaplicku: Kde se vzala a jak si ji připravit doma?

Cmunda po kaplicku
ZDROJ: Wikipedia/Benreis
sdílet:

Cmunda po kaplicku patří mezi hospodské evergreeny. Bramborák s uzeným masem a kysaným zelím v hostinci dokonce vznikl. Navíc si získal takovou oblibu, že si ho lidé začali připravovat i doma. Pojďme oprášit tuto specialitu jižních Čech a provonět kuchyni majoránkou a česnekem.

Vypátrat původ některých jídel je skutečně nadlidský výkon, ale v případě cmundy po kaplicku to zase takový oříšek není. Vznikla v druhé polovině minulého století a vymyslel ji šéfkuchař Oto Kořínek v jedné hospodě v jihočeské Kaplici.

 • Traduje se, že mu po zavírací době přišli do hospody hladoví hosté. On je z nechtěl vyhodit s prázdným žaludkem a uvařil jim jídlo z toho, co zrovna v kuchyni našel. Z bramborákového těsta usmažil bramborák, na něj vložil plátky uzeného masa a jako přílohu přidal zelí. A hospodská hitovka byla na světě!
 • Hostům kombinace natolik zachutnala, že ji šéfkuchař zařadil do své stálé denní nabídky.
 • Cmunda po kaplicku, nebo také kaplická cmunda, se brzy dostala na jídelní lístky v celé zemi.  

Cmundu po kaplicku dnes podobně jako katův šleh, kuřecí plátek s broskví nebo šunkofleky vytlačují z denní nabídky modernější jídla. Jedním z důvodů, proč o ně zájem klesá, je ten, že si někteří kuchaři s jejich přípravou nikdy nedávali příliš práce, a tak porkmy získali nechvalnou pověst.

To se rozhodně nedá říct o poctivé domácí přípravě, při které sami sebe neošidíme. Zapomeňte na moučné bramborákové těsto, odkrojky uzeného masa bez chuti a hromádku zelí připomínající spíše bílou hmotu. Pojďme si připravit kaplickou cmundu, na které si skutečně pochutnáte.

Bramboráky

Řádně propečený a křupavý bramborák tvoří základ pokrmu, proto se ho nesnažte nijak ošidit.

 • Brambory (varný typ C) nastrouhejte na jemném struhadle a vodu, kterou brambory pustí, slijte. Slité brambory ještě nechte okapat a přebytečnou vodu ještě osuště pevnou papírovou utěrkou.
 • Aby byla cmunda křupavá, přidejte do těsta lžíci mléka.
 • Zahustěte bramboráky hladkou moukou, ale nepřehánějte to. Na 1 kg brambor stačí 3-4 polévkové lžíce.
 • Dostatek majoránky a česneku dodají ten správný říz.
 • Bramboráky můžete také připravit z cukety.
 • Cmundu opékejte z obou stran ve vysoké vrstvě tuku (ideálně sádlo).
 • Aby bramboráky nebyly tolik nasáklé tukem, po vyndání z pánve je položte na talíř s papírovým ubrouskem.
 • Celý recept na bramboráky najdete níže.

Uzené maso

Do cmundy po kaplicku se vkládá plátek uzené krkovice, který můžete nakrájet na kostičky. Pokud chcete maso méně prorostlé, použijte uzenou pečeni.

 • Uzené maso nakrájejte na plátky a ohřejte je v páře.
 • Jeho chuť zvýrazníte krátkým opečením na pánvi.
 • Maso můžete také uvařit v celku ve vodě a nakrájet až poté. Sice mírně ztratí na své chuti, zato získáte uzený vývar, který se hodí jako základ pro uzenou polévku.

Jestliže netrváte na klasice, uzené vepřové vyměňte za jiné maso. Zajímavou obměnou jsou například uzená krůtí prsa.

Zelí

Typicky hospodské (moravské) zelí je zahušťované jíškou a připomíná víc kaši než zeleninu. Vyzkoušet můžete také zahustit zelí syrovou bramborou. Nebo si ke cmundě připravte skvělé zelí z kedlubny!

 • Zelí kedlubnové se připravuje z kedlubnů, a protože jsou poměrně nevýrazné, intenzitu dochucení můžete zvolit podle sebe.
 • A jestliže máte pouze hlávkové zelí, nezoufejte. Nachystejte z něj dušené hlávkové zelí nebo křupavý zelný salát, který tučný bramborák odlehčí.

Zdroje informací: časopis Apetit

Související články

Retro okénko: Připravte si katův šleh de luxe
 • Poradna

Retro okénko: Připravte si katův šleh de luxe

Katův šleh, lidově ‚kaťák‘, patří spolu se smaženým sýrem, gulášem a řízkem Ondráš k českým hospodským klasikám. V 80. a 90. letech minulého století nesměl v menu chybět, dnes už je spíše raritou. Pojďte si ho z nostalgie...
Ryze česká klasika: Jak na ten nejšťavnatější holandský řízek
 • Jak na to

Ryze česká klasika: Jak na ten nejšťavnatější holandský řízek

‚Holanďák‘ není z Holandska, je náš! Křupavá strouhanka na povrchu, uvnitř mleté maso, vytékající šťáva a rozteklý sýr. Také už se vám sbíhají sliny? Pak by vám neměly uniknout naše tipy na přípravu nejšťavnatějšího holandského řízku, jaký...
Autor: Kateřina Vávrová

Apetit magazín

STORY
Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Kuchyně je jádro domácnosti. Nejenže v ní vznikají veškeré dobroty pro vaše nejmilejší, ale také v ní trávíte poměrně dost času. Aby byl efektivní a veškerá příprava jídla šla doslova od ruky, je potřeba mít ty správné kousky. ...
Dutch baby: Neodolatelná palačinka z trouby
 • Jak na to

Dutch baby: Neodolatelná palačinka z trouby

Vydatná snídaně, rychlá večeře nebo jednoduchý dezert? To je Dutch baby – palačinka z jedné pánve, která udělá parádu na každém stole. Není s ní skoro žádná práce, máte hned hotovo a hodí se na ni čerstvé ovoce s javorovým syrupem, ale i...

Obchod Apetit