Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jak na moly s domácím přípravkem? Vyrobte si tuto přírodní zbraň

Jablečný ocet na úklid
ZDROJ: Unsplash/Daiga Ellaby
sdílet:

Jablečný ocet je všestranný pomocník. Využít ho lze v péči o vlasy a v malých dávkách prospívá organismu. Dokáže si také poradit s mastnotou, nečistotami, plísní a vodním kamenem. Nahradit jím můžete klasické čistící přípravky z drogerie. Ulevíte tak své peněžence i naší planetě.

  • Pro čištění povrchů od mastnoty a nečistot zřeďte jablečný ocet vodou v poměru 1:1.
  • Domácí čísticí přípravek přelijte do lahve s rozprašovačem.
  • Přidat můžete šťávu z citronu nebo kapku esenciálního oleje.

V kuchyni

Nemusíte se bát, že by přípravek poškodil nebo zmatnil lak na kuchyňské lince, je velmi šetrný. Navíc dokáže zbavit byt bakterií. Půl hrnku jablečného octa také vyčistí celou myčku a skleničky budou zase zářivě lesklé.

Přípravek použijte na čištění skříněk v případě, že se vám v domácnosti vylíhli potravinoví moli. Všichni víme, že jde o sebranku, které se špatně zbavuje. Raději vyhoďte všechny otevřené potraviny, ve kterých by se mohly larvy molů nacházet (sypké potraviny, ale i čokoláda), a police důkladně vytřete. Místa roztokem vydezinfikujete a molům navíc jablečný ocet nevoní.

 

V koupelně

Pokud se vám v koupelně začíná dělat plíseň, postříkejte ji jablečným octem, chvilku vydržte a pak místo otřete hadrem. Budete překvapení, jak ocet rychle reaguje.

Do ucpaného odpadu nejprve nasypte půl hrnku jedlé sody, zalijte ji jablečným octem (cca 200 ml) a na závěr vše spláchněte horkou vodou. Pravdou je, že tento po domácku vyrobený „krtek“ není tak účinný jako kupovaný, ale alespoň nebudete při aplikaci inhalovat agresivní chemikálie. Octový proplachovač trubek používejte preventivně.

Jablečný ocet skvěle odstraňuje i vodní kámen. V případě, že se potřebujete zbavit vodního kamene třeba na sprchové hlavici, nalijte do igelitového sáčku jablečný ocet a ponořte ji do něj. Sáček gumičkou utáhněte, několikrát zatřepejte s tekutým obsahem (aby se dostal i dovnitř) a nechte ocet působit přes noc.

V obývacím pokoji

Vosk ze svíček na nábytku můžete sice seškrábnout, ale zbytky už tak rychle zmizet nechtějí. Stačí namočit houbičku do octového roztoku a krouživými pohyby vše dokonale odstraníte.

V kombinaci se solí si poradí i se skvrnami na koberci. Nasypte do octového roztoku (na velmi světlé koberce použijte bílý ocet) pár lžiček soli a směs vetřete do skvrn. Nechte chvíli působit a pak místo vysajte.

Zdroje informací: časopis Apetit

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Karolína Waberová

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
339 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč