Suroviny
Postup
Troubu zapneme na 170 stupňů.
Máslo si rozpustíme a necháme trochu vychladnout, zatímco podrvíme sušenky, případně rozmixujeme na jemno, mandle rozmixujeme na kávovém mlýnku, nebo nakrájíme na co nejjemnější, máslo rozpustíme a vše spolu smícháme. V případě potřeby přidáme máslo. Masa by měla po stisku držet tvar.
Dno formy vysteleme pečícím papírem, směs pravidelně rozmístíme a pořádně upěchujeme. Já dávám směs pouze vodorovně, nedávám ji po stranách, lépe se krájí.
Snížíme teplotu na 150 stupňů a připravenou formu s korpusem dáme zapéct na 10 minut. Po upečení formu vyjmeme a necháme pár minut vychladnout. Tento krok můžeme vynechat, ale díky pečení získá korpus mnohem lepší chuť a je křupavější.
Do trouby vložíme starší plech, do kterého později nalijeme sklenici vody, aby cheesecake nepopraskal.
Připravíme si náplň. Všechny ingredience by měly mít stejnou teplotu, abychom předešli sražení surovin. Vybereme si je alespoň půl hodiny před přípravou.
Philadelphii, mascarpone a tvaroh smícháme na nejnižších otáčkách tak aby se spojily, přidáváme po jednom vejce.
Na konec přidáme na jemně nastrouhanou kůru z dobře umytého bio citronu, spolu se šťávou.
Úplně na konec přidáme vanilkový extrakt/vnitřek z vanilkového lusku.
Tip: Domácí vanilkový extrakt je nejlepší, stačí dát kvalitní vanilkový lusk nakrájený do uzavíratelné lahvičky, zalít alkoholem. vodkou a nechat macerovat alespoň 6 týdnů. Chuť domácího extraktu je mnohem intenzivnější a dodá každému dezertu naprosto jiný rozměr. Pokud nemáte extrakt, použijte vanilkový lusk, podélně ho rozkrojte a "vyškrábejte" z něj zrníčka. Prázdný lusk nevyhazte, zasypte ho cukrem a po pár dnech máte domácí vanilkový cukr :)
Vše spolu ještě zapracujeme minutku a nalijeme na vychladlý korpus. Poboucháme formou pár krát, abychom odstranili vzduchové bubliny. Dáme do středu trouby, do starého plechu rychle vylijeme sklenici vody, zavřeme. a pečeme na 150 stupňů 1 hodinu 15 minut.
Po upečení troubu pouze jemně pootevřeme, aby vlhkost a teplo pomaličku unikaly. Nejlepší je nechat ho takto v troubě do úplného vychladnutí. Potom ho přesuneme do chladničky, nejlépe do rána.
Po ztuhnutí oddělíme boky od formy ostrým nožem, který namáčíme v horké vodě. Opatrně přesuneme na talíř, mísu nebo podložku. Pokud by nebyl dostatečně vychlazený, máslo v sušenkovém korpusu by nestihlo ztuhnout a mohl by se při přesunu zlomit.
Na ovocné želé zalijeme mražené maliny trochou vody, aby se nepřipálilo a necháme zahřát/rozpustit. Přecedíme přes husté sítko, abychom odstranili jadérka. Jde to těžší, pomůžeme si lžící.
Šťávu dáme zpět do hrnce, přidáme cukr, citrónovou šťávu a agar prášek dle návodu. Stačí ho málo. Necháme sevřít. Agar musí přejít varem, tuhne po vychladnutí.
Tip: Pokud si nejste jisti či ztuhne, můžete odebrat na talířek lžičku šťávy a dát do chladničky. Po 2 minutách uvidíte pevné želé, ne-li, přidejte ještě trochu prášku, nechte znovu přejít varem.
Necháme pár minut směs vychladnout, zatím si můžeme připravit ovoce na ozdobení. Ještě teplé želé vylijeme na studený cheesecake. Želé rychle tuhne, lžící mu můžeme pomoci do správného tvaru po obvodu. Ozdobíme ovocem podle chuti a necháme zatuhnout alespoň půl hodinku.
A je to! Nejlepší ovocný cheesecake :)